Jump to content

e46 sau e90?


CATALIN9215

Recommended Posts

in aprilie vreau sa ma duc in germania sa imi achizitionez un bmw seria 3....bugetul este undeva intre 5000-7000 euro maxim.......care credeti ca este mai bun.....am observat ca intre 6000-7000 gasesc si modelul e90......ce credeti.....ce model este mai reusit.....care are un consum mai bun.....mentionez ca vreau 320d in ambele cazuri
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine este un E90, dar sa fie bine intretinut si nu stiu daca iti ajung 7 mii sa il cumperi, sa il aduci in tara si sa-l inmatriculezi. E90 320d (163 cai)are ceva probleme cu turbina dar avand in vedere ca este model mai nou cred ca poti trece peste aceasta mica problema. Cauta E90 cu navigatie, arata mai bine si te ajuta la revanzare.

Nici un E46 nu e de lepadat daca a fost bine ingrijit, cel de 150 de cai e chiar ok ca si performante si consum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu....atat este bugetul pentru drum si pentru masina......drumul cred ca o sa ma coste cu adus cu tot cam vreo 500 de euro........deci mai raman cam vreo 6500 pentru masina...... ;)

 

eu voiam e46 6 trepte......2004-2005...........dar multi m-au sfatuit sa caut si e90....ca am sanse sa gasesc din 2005....oricare ar fi as vrea sa fie 320d

Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

mai greu e90 la banii aia,dar nici e46 nu as lua e deja invechit

 

sincer eu as cauta e90 316 sau 318i pt ca gasesti la banii astia,e90 e mult peste e46 la toate capitolele stabilitate directie sisteme de siguranta,confort etc....as lua mai mult pentru masina decat pentru motorizare e decizia ta pana la urma,dar ca masini nu se compara.....

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

mai greu e90 la banii aia,dar nici e46 nu as lua e deja invechit

 

sincer eu as cauta e90 316 sau 318i pt ca gasesti la banii astia,e90 e mult peste e46 la toate capitolele stabilitate directie sisteme de siguranta,confort etc....as lua mai mult pentru masina decat pentru motorizare e decizia ta pana la urma,dar ca masini nu se compara.....

Foarte bun sfatul.Decat un E46 dotat mai bine un e90 "chel" si submotorizat.Tot asa :thumbsup:

ON:Eu cred ca poti gasi un e90 in DE la banii astia,mai slab dotat dar se poate.Trebuie doar sa ai rabdare si timp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

n-as lua nici intr-un caz E90 la bugetul tau.

 

desi e clar peste E46, cu mult.

 

dar in primul rand, tu inteleg ca vrei sa dai toti banii care ii ai pe masina, ceea ce nu e o idee prea buna, deoarece nu mai ai bani pentru "surprize".

 

alegerea mea ar fi E46, 6+1 trepte, cat mai putini km si cat mai multe dotari.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

am masina pe benzina.....si acum as vrea diesel...... :D .....si e46 eu am auzit pe multi ca sunt foarte multumiti.....mai ales daca are 6 trepte

 

Da, ca sa ii dai in gura ca pe autostrada.

Daca te gandesti la consum, nu te lasa amagit de faptul ca are sase viteze, ca nu scoate consum mai bun decat 318d. Are 150 de cai si te indeamna sa ii folosesti, asta ducand la consum mai mare decat la 318d, de exemplu.

Personal am avut e46 320i si am 318d, ambele cu cutii in 5 trepte, si foarte rar am simtit nevoia vitezei a 6-a in Romania.

Intr-adevar 320d cu 6 trepte e mai reusit decat celelalte (116cp si 136cp), dar nu consumul il face mai bun, ba dimpotriva.

 

Bafta!

 

drumul cred ca o sa ma coste cu adus cu tot cam vreo 500 de euro........deci mai raman cam vreo 6500 pentru masina...... ;)

 

eu voiam e46 6 trepte......2004-2005...........dar multi m-au sfatuit sa caut si e90....ca am sanse sa gasesc din 2005....oricare ar fi as vrea sa fie 320d

 

Vezi ca te rup cei de la finante cu taxa la euro4 din 2004. Te-ai intesesat cat e taxa la E4, 1995 cmc, emisii CO2 153 g/km?

Edited by argos
Link to comment
Share on other sites

la bugetul acesta as merge pe un E46, gasesti ceva sub bugetul tau si iti vor ramane bani si pentru reparatii si pentru upgrade-uri, plus ca E46-le il vei lua mult mai dotat fata de un E90 in aceeasi bani si pe termen lung optiunile intr-o masina conteaza mult. Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Socoteala de acasa nu se va potrivi niciodata cu cea din "targ". Eu in principal as cauta clar e90. E diferenta enorma intre ele iar preturile la e46 scad in fiecare saptamana cu 100euro :)) (zic asa in mare).

Avand in vedere vechimea nu m-as baza foarte mult ca e46 il vei lua impecabil si e90 cazatura. oricat de impecabil ar parea un e46 scump si ingrijit pe termen lung sigur va intra cate ceva in el.

asa ca vezi ce gasesti dar e90 are extrem de multe avantaje in fata lui e46. pe e46 il trage rau in jos ca sunt facute inca din 98, si un e46 din 98 in stare decenta costa si ~2500(inscris cu taxa platita). E un pic aiurea sa iesi la 6000 chiar daca vorbim de unul 2004, 6 trepte si destule dotari. masinile sunt 70% identice tehnic, mecanic..

Sa nu mai zic ca la 5000-7000(doar pretul masinii) eu zic ca iti iei e90 decent. daca cautai la fix 5000 pretul masinii alta era discutia.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7.000 - 500 drumul - 1000 inscrisul, ramane in cel mai bun caz cu 5.500. Eu as zice E46. Ce sanse ai sa gasesti E90 bun la pretul asta, indiferent de motorizare?

Omu a spus destul de clar in prima pagina:

 

nu....atat este bugetul pentru drum si pentru masina......drumul cred ca o sa ma coste cu adus cu tot cam vreo 500 de euro........deci mai raman cam vreo 6500 pentru masina...... ;)

Link to comment
Share on other sites

clar in bugetul ala gaseste un E90 cu 400k km, dar are E90, hai sa fim realisti, vrei sa poti spune ca ai E90 ori vrei o masina buna? daca bugetul nu-ti permite un E90 in mintile lui mai bine te rezumi la un E46, chiar daca e o masina facuta la finele anilor '90, e totusi o masina buna. Nu stiu ce multe avantaje are un E90 chel din primii ani de fabricatie peste un E46 aflat la sfarsit de cariera si cu mult mai multe optiuni?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Omu a spus destul de clar in prima pagina:

 

nu....atat este bugetul pentru drum si pentru masina......drumul cred ca o sa ma coste cu adus cu tot cam vreo 500 de euro........deci mai raman cam vreo 6500 pentru masina...... ;)

pai taxa de prima inmatriculare?:) oricum pt orice masina sh e bine sa ai 500 eur pusi deoparte pt eventuale reparatii.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.