Jump to content

ce amortizoare sa pun...


the_rifle

Recommended Posts

Depinde ce vrei de la masina si cati bani vrei sa dai pe ele.

Daca vrei vrei ceva asemanator cu amortizoarele originale, pui Sachs/Boge. Daca vrei ceva mai tari poti sa incerci Sarch pe gaz. Daca vrei ceva mai deosebit poti sa incerci Koni sau Bilstein, dar pretul va fi pe masura. Si daca chiar vrei ceva special, poti incerca o suspensie sport completa Koni/Bilstein/Weitec (si alte marci) sau combinatii de arcuri Eibach sau H&R cu amortizoare Bilstein sau Koni (sau alte marci).

Referitor la cod, nu-ti face probleme, cei care le vand stiu ce se potriveste pe masina ta daca le dai VIN-ul.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei de la masina si cati bani vrei sa dai pe ele.

Daca vrei vrei ceva asemanator cu amortizoarele originale, pui Sachs/Boge. Daca vrei ceva mai tari poti sa incerci Sarch pe gaz. Daca vrei ceva mai deosebit poti sa incerci Koni sau Bilstein, dar pretul va fi pe masura. Si daca chiar vrei ceva special, poti incerca  o suspensie sport completa Koni/Bilstein/Weitec (si alte marci) sau combinatii de arcuri Eibach sau H&R cu amortizoare Bilstein sau Koni (sau alte marci).

Referitor la cod, nu-ti face probleme, cei care le vand stiu ce se potriveste pe masina ta daca le dai VIN-ul.

201555[/snapback]

 

.... multumesc dar de unde VIN ca masina nu e din state... Doar aia au VIN... Cum mashina mea e de italia mai greu cu VIN-urile... Cat despre amortizoare cautam si eu o solutie de maxim 12 milioane pt doua amortizoare pe fatza... Eventual nishte Monroe-uri sau ceva mai Ieftineanu... Merci

Link to comment
Share on other sites

VIN = vehicle identification number. orice masina are asa ceva.

este seria masinii , care este trecuta si pe certificatul de inmatriculare.

 

A car‘s vehicle identification number (VIN) is the automotive equivalent of human DNA

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

in ceea ce priveste amortizoarele, e important de precizat ce tip de suspensie ai - normala sau sport?

201938[/snapback]

 

 

Avand in vedere ca amortizoarele sun varza , practic nu mai exista pot spune ca nu stiu ce amortizoare am. Asha am cumparat mashina si nu stiu despre amortizoare nimic... Avand in vedewre ca e un coupe presupun ca erau sport pt ca si mashina e destul de joasa...

 

Cat despre VIN... n-am venit acum cu pluta sa nu stiu de la ce vine VIN-ul dar DOAR IN AMERICA VINUL IL POTI gasi online , respectiv poti sa vezi fisa de service a mashinii...

Si ma rog.... tu crezi ca daca vad un nr pe talon o sa fiu mai lamurit ce amortizoare sa-mi pun ???? :blink:

 

 

Voi cam ce amortizoare va puneti pe mashina sa nu fie foarte scumpe ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

da, daca vezi numarul de pe talon vei gasi tipul de amortizoare pe care trebuie sa-l pui. in primul post intrebai care se potrivesc. asa vei gasi raspunsul.

in ceea ce priveste producatorul, as recomanda BOGE / SACHS daca e suspensie sport.

daca e normala, Bilstein.

e important sa stii ce fel de arcuri ai pe masina, pt a putea pune amortizoarele corecte.

Link to comment
Share on other sites

da, daca vezi numarul de pe talon vei gasi tipul de amortizoare pe care trebuie sa-l pui. in primul post intrebai care se potrivesc. asa vei gasi raspunsul.

in ceea ce priveste producatorul, as recomanda BOGE / SACHS daca e suspensie sport.

daca e normala, Bilstein.

e important sa stii ce fel de arcuri ai pe masina, pt a putea pune amortizoarele corecte.

201953[/snapback]

 

 

 

:blink: ... am intetzeles..... sunt varza.... Cred ca o sa las un mecanic sa ma sfatuiasca pt ca altfel cred ca-mi prind urechile... Si ma rog cum pot sa-mi dau seama daca arcurile sunt sport au ba ?

Link to comment
Share on other sites

Cat despre VIN... n-am venit acum cu pluta sa nu stiu de la ce vine VIN-ul dar DOAR IN AMERICA VINUL IL POTI gasi online , respectiv poti sa vezi fisa de service a mashinii...

Daca le spui celor de la Automobile Bavaria ultimele 7 litere si cifre din seria caroseriei e suficient ca sa stie sa-ti recomande orice piesa pentru masina. Vor sti exact ce masina, ce model, ce motorizare ai, data fabricatiei => orice surub de pe masina. Ia sa dai un telefon sa vezi... N-a zis nimeni ca vei gasi istoricul de service al masinii.

Referitor la pret, cu 12 milioane iti iei aproape orice amortizoare vrei. Poti sa-ti iei chiar si Koni sport reglabile (galbene) de la Heba Grup (in spatele casei poporului), care sunt probabil unele dintre cele mai bune. Pentru E34 costa pana in 6 milioane bucata pentru pe fata. Si daca vrei unele apropiate de cele stock cred ca gasesti Sachs in jur de 3 milioane bucata (si Sachs sunt amortizoare bune).

Link to comment
Share on other sites

Daca le spui celor de la Automobile Bavaria ultimele 7 litere si cifre din seria caroseriei e suficient ca sa stie sa-ti recomande orice piesa pentru masina. Vor sti exact ce masina, ce model, ce motorizare ai, data fabricatiei => orice surub de pe masina. Ia sa dai un telefon sa vezi... N-a zis nimeni ca vei gasi istoricul de service al masinii.

Referitor la pret, cu 12 milioane iti iei aproape orice amortizoare vrei. Poti sa-ti iei chiar si Koni sport reglabile (galbene) de la Heba Grup (in spatele casei poporului), care sunt probabil unele dintre cele mai bune. Pentru E34 costa pana in 6 milioane bucata pentru pe fata. Si daca vrei unele apropiate de cele stock cred ca gasesti Sachs in jur de 3 milioane bucata (si Sachs sunt amortizoare bune).

201960[/snapback]

 

 

 

sunt super multumit de raspunsul primit de la tine. merci mult. gasisem in revista 4tuning preturi cam de 1200 de euro pt amortizoare si cam intrasem in panica. la 3 milioane pe amortizor intra si arcul sau ala il cumpar separat?

merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Arcurile nu se schimba odata cu amortizoarele. Arcurile le schimbi numai daca masina sta mai lasata cu cativa cm decat ar fi normal, ceea ce nu cred ca e cazul, sau le schimbi daca vrei sa o faci tu mai lasata cu unele sport mai scurte, caz in care ai nevoie de amortizoare speciale pentru arcuri mai scurte.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.