Jump to content

Ambreiaj, volanta, timonerie sau cutie ?


Recommended Posts

Am trecut iarna cu bine cu ambreiajul, ca aveam ceva emotii ca o sa crape de la iesitul din sleaurile dintre blocuri in bucuresti

Dar se pare ca a inceput sa dea semne mai avidente de oboseala.

 

A inceput sa-mi agate cam in toate vitezele fara 5 si 6 dar parca si acolo se simte putin.

A inceput sa trepideze putin la plecarea de loc chiar si la cald, inainte imi facea doar la rece vreo 2-3 semafoare, dupa nu mai facea.

 

Ce o sa se intample in final cand se toceste discul de tot ? Ma poate lasa in drum ?

Sa am pregatit un kit de ambreiaj si un volant ?

Daca tot o sa umblu la ambreiaj ce se schimba la timonerie ? Ce piese sa am pregatite ?

Am atasat si schema de la timonerie.

Salut!Este pe youTube o demonstratie cum se schomba ambreiajul la E46,(ce am vazut acolo si este bine de luat in calcul)o data cu schimbarea ambreiajului se schimba piesa cu numarul 5 din schema ta.Cu aceasi ocazie se inlocuiau si simiringul de la priza arborelui din cutie(arborele ce intra in ambreiaj)si simiringul de la cutie partea spre cardan.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Am fost plecat pana aproape de Oltenita si inapoi, mers ilegal

 

Cand am plecat din bucureti abia imi mai intra in viteza, am crezut ca raman pe drum cu ea

Cand m-am intors in bucuresti, intra ca unsa nu-mi venea sa cred, parca aveam alta masina

Si daca o fec 1-2 zile prin bucuresti iar o sa-mi agate ca inainte.

 

Care ar fi explicatia logico-mecanica pentru acest fenomen ?

Link to comment
Share on other sites

Tu ti-ai propus sa nu calci prin service si sa experimentezi pe masina tot ce ti se propune pe forum? Mergi si tu la un service competent, descrie-le simptomele masinii si vezi ce zic. Costa 50lei o constatare, maxim.

 

Am fost prin serviceuri, chiar prin vreo patru, dintre care 2 m-au pus sa schimb ambreiajul si volanta, unul cutia, si altul sa schimb la timonerie piese de aproape 1000 de lei

La 60.000 de km mi-au recomandat cei doi sa schimb ambreiajul ca mai mult de 2-3000 km nu mai fac cu ea. si de atunci am facut 20.000

 

Tu ce-ai face in locul meu ?

Link to comment
Share on other sites

Mergi la ala care zice sa schimbi cutia si zi-le sa iti dea in scris ca schimbarea cutiei rezolva problema. Probabil ai volant pe duca, de acolo trepidatiile. Masina a fost lovita? Iti recomand sa mergi la IF-63 Bmw de pe forum pentru o constatare.

 

Nu m-ar deranja trepidatiile asa tare, problema e ca de la agatatu la scimbarea de treapta acum a inceput sa intre destul de greu in viteza

 

Nu a fost lovita. O sa-l sun sa vad cand poate sa o vada. Mersi

Link to comment
Share on other sites

O sa fac o aerisire cu cilindrul dat jos de pe cutie si in pozitie veriticala ca in filmul asta

 

http://www.youtube.com/watch?v=wdf--suwqw0

 

In seara asta am mers cu masina unui coleg de pe forum e90 318d care avea si el trepidatii de la volanta si ambreiajul cam pe duca

dar avea pedala de ambreiaj mai tare ca a mea dar se intarea cam de la 1/4 din cursa

nu agata ca la mine, un pic gata si la el dar nu ca la mine

la mine e mai molae dar e constant, nu se intareste

 

Daca nu ii dau de cap nici asa cred ca trebuie sa dau cutia jos sa vad ce se intampla acolo

 

Tare mi-e sa nu faca pompa de ambreiaj de la pedala presiune cum trebuie.

Am urmarit nivelul lichidului de frana si scurgeri nu am.

 

Intrebarea este, e posibil sa nu faca pompa presiune cum trebuie dar fara sa am scurgeri ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.