Jump to content

bmw 525


MIRCEAMIRCEA

Recommended Posts

Salutare,

Care este diferenta dintre un BMW 525 s-au 530 d, sunt posesor de bmw 525 d dar m-ar bate gandul sa ma arunc la un 530d fabricatie 2002 ambele ,care sunt diferentele dintre aceste doua modele.Vreau sa stiu daca 530 d este mai bun din toate punctele de vedere decit 525 d.

Va multumesc :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

E mai smecher 530, dar acum sunt niste impozite ENORME. Eu la a mea, 525, am impozit 4 milioane pe an, de la 300 de mii anul trecut. Si un prieten la 530 e60 are 9 milioane, asa am inteles de la el. Si oricum banuiesc ca nici intretinerea nu e la fel ca la 525. Oricum si eu vreau sa imi iau 530. Am mers cu una... si asa suparata era... vai vai vai :blink:
Link to comment
Share on other sites

Saluatre,

Se zice ca cine are BMW motor de capacitate mare nu prea al intereseaza consumul dar pe mine ma intereseaza poate sa-mi spuna cineva cat consuma 530d, la stilul meu de mers 525 d consuma undeva la 6 si 8 litri la suta mixt.

In general la cati km se schimba uleiul ,si mai ales ce ulei este mai bun ptr BMW diesel.

Va multumesc anticipat.

:blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Care este diferenta dintre un BMW 525 s-au 530 d, sunt posesor de bmw 525 d dar m-ar bate gandul sa ma arunc la un 530d fabricatie 2002 ambele ,care sunt diferentele dintre aceste doua modele.Vreau sa stiu daca 530 d este mai bun din toate punctele de vedere decit 525 d.

  Va multumesc :blink:  :)  :)

202552[/snapback]

baga tati la 530 ca e belea! rupe asfaltu masina aia, consumul e de caca fata de performante si capacitate, asa ca merita 530

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ca nou membru, un calduros bine v-am gasit !

 

fapt confirmat : consum de 7,5 la o viteza medie de 160 km/h pe autostrada la 525d e39 ;e o adevarata placere la condus desi masina(manuala) in cauza are 170.000 km dar verificata pe tester arata ca functioneaza aproape in parametrii de fabrica; detinatorii de 530d sunt invitati sa impartaseasca pareri cu referire la comportamentul rutier(ar fi ideal prin comparatie) si chiar si alte aspecte(sunt convins ca exista diferente in favoarea lui 530,dar cat de evidente ar fi?).

Link to comment
Share on other sites

530 e mai rapid decat 525 si consumul difera putin 1-2 l / 100km.Costurile de intretinere sunt la fel inafara de impozite si asigurari care sunt mai mari la 530.Eu as lua 530.Difereta la 0-100km este de 1sec intre ele ceeace e multisor
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Masina este fabricata in 2002 are 180000,nu stiu cat sa cer pe ia inca,am un prieten care are un 530d si vroeam sa o dau la schimb + diferenta.Daca nu ma inteleg la pret atunci o sa-ti spun pretu.Sincer inca nu sant hotarat daca sa ma arunc la un 530d.

As vrea sa fac schimbul de ulei si filtru ce ulei imi recomandati.

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Masina este fabricata in 2002 are 180000,nu stiu cat sa cer pe ia inca,am un prieten care are un 530d si vroeam sa o dau la schimb + diferenta.Daca nu ma inteleg la pret atunci o sa-ti spun pretu.Sincer inca nu sant hotarat daca sa ma arunc la un 530d.

  As vrea sa fac schimbul de ulei si filtru ce ulei imi recomandati.

                  Va multumesc

204323[/snapback]

 

conteaza la pret aspectul general(desi nu tot ce arata bine iti garanteaza functionare ireprosabila,deci atentie in acest sens),nr.de km(la masinile se-cond-hand din Romania n-ai nici o garantie in privinta nr.real si al uzurii in general), dotarile si anul de fabricatie ;ca sa-ti faci o idee intra spre exemplu pe adresa ,,masini.ro'' la second-hand si uita-te la preturile de vanzare ale modelului 525d,respectiv 530d si vei vedea ca diferentele de pret nu-s prea mari asa ca ai grija cat dai ca diferenta.

Link to comment
Share on other sites

conteaza la pret aspectul general(desi nu tot ce arata bine iti garanteaza functionare ireprosabila,deci atentie in acest sens),nr.de km(la masinile    se-cond-hand din Romania n-ai nici o garantie in privinta nr.real si al uzurii in general), dotarile si  anul de fabricatie ;ca sa-ti faci o idee intra spre exemplu pe adresa ,,masini.ro'' la second-hand si uita-te la preturile de vanzare ale modelului 525d,respectiv 530d si vei vedea ca diferentele de pret nu-s prea mari asa ca ai grija cat dai ca diferenta.

204344[/snapback]

 

scuze pt. ,,se-cond-hand'' ! my fault !

Link to comment
Share on other sites

e diferenta,dar in oras nu o s-o simti prea mult.Acolo de la 160 incolo se simte,la viteza mare(pe la 200 se simte puternic cum trage).Diferenta de impozit e mica(150euro sa zicem),la consum cam tot pe acolo,diferenta la cum trage nu e nici ea chiar asa enorma(adica nu e ca intre 520 si 525 unde diferenta e uriasa).osturile de intretinere sunt cam identice(placute,filtre,senzori sunt tot pe acolo)-de ex senzorii merg de pe una pe cealalata(nu toti,da' majoritatea,vezi abs,cel de la axa cu came,celebra piesa cu tepi de la clima,etc),dar pana la urma dc ai de ales normal ca o sa alegi 530.Dupa aia o sa vrei ceva mai bun,probabil un E60 530 sau m5:)) setea de putere e mai mare decat crezi.Cand am avut primul 520d am zis ca e ok,acum nici 530 nu-mi ajunge:(( Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

e diferenta,dar in oras nu o s-o simti prea mult.Acolo de la 160 incolo se simte,la viteza mare(pe la 200 se simte puternic cum trage).Diferenta de impozit e mica(150euro sa zicem),la consum cam tot pe acolo,diferenta la cum trage nu e nici ea chiar asa enorma(adica nu e ca intre 520 si 525 unde diferenta e uriasa).osturile de intretinere sunt cam identice(placute,filtre,senzori sunt tot pe acolo)-de ex senzorii merg de pe una pe cealalata(nu toti,da' majoritatea,vezi abs,cel de la axa cu came,celebra piesa cu tepi de la clima,etc),dar pana la urma dc ai de ales normal ca o sa alegi 530.Dupa aia o sa vrei ceva mai bun,probabil un E60 530 sau m5:)) setea de putere e mai mare decat crezi.Cand am avut primul 520d am zis ca e ok,acum nici 530 nu-mi ajunge:((

204363[/snapback]

 

mare adevar in legatura cu setea asta de putere;omul oricat ar avea,tot mai mult vrea-despre orice ar fi vorba.

Link to comment
Share on other sites

e diferenta,dar in oras nu o s-o simti prea mult.Acolo de la 160 incolo se simte,la viteza mare(pe la 200 se simte puternic cum trage).Diferenta de impozit e mica(150euro sa zicem),la consum cam tot pe acolo,diferenta la cum trage nu e nici ea chiar asa enorma(adica nu e ca intre 520 si 525 unde diferenta e uriasa).osturile de intretinere sunt cam identice(placute,filtre,senzori sunt tot pe acolo)-de ex senzorii merg de pe una pe cealalata(nu toti,da' majoritatea,vezi abs,cel de la axa cu came,celebra piesa cu tepi de la clima,etc),dar pana la urma dc ai de ales normal ca o sa alegi 530.Dupa aia o sa vrei ceva mai bun,probabil un E60 530 sau m5:)) setea de putere e mai mare decat crezi.Cand am avut primul 520d am zis ca e ok,acum nici 530 nu-mi ajunge:((

204363[/snapback]

 

 

asa ca fapt divers si un pic ,,off-topic'': la mine in zona vad in mod regulat un M5 E6O autentic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare,

Care este diferenta dintre un BMW 525 s-au 530 d, sunt posesor de bmw 525 d dar m-ar bate gandul sa ma arunc la un 530d fabricatie 2002 ambele ,care sunt diferentele dintre aceste doua modele.Vreau sa stiu daca 530 d este mai bun din toate punctele de vedere decit 525 d.

  Va multumesc :blink:  :)  :)

202552[/snapback]

 

 

salutare MIRCEAMIRCEA ! ce-ai mai facut cu schimbul ?ti-ai tras 530d la schimbul cu 525d+diferenta?

Link to comment
Share on other sites

Salut

As fi vrut sa fac combinatia foarte mult, dar din pacate tipul nu a fost deacord sa ma lase sa verific masina, fapt care mi-a dat de inteles de unele probleme ascunse ale masini.

  Sper sa pot ajunge la 200 cp la 525 d  actual.

Numai bine.

215142[/snapback]

 

 

salve! mai bine lasa-l asa,parerea mea;ai vazut,s-a tot discutat problema asta pe forum.Unii ziceau ca nu exista riscuri altii ca da(umbland la putere).Esti dispus sa risti?

Link to comment
Share on other sites

Salut

Sunt dispus sa risc daca nu apar probleme mari dupa, nu stiu momentan ce sa fac, sincer m-ar bate gandu sa fac un cip la motor dar numai dupa ce merg la BMW.

Ce zici nu merita?

Bafta :blink:  :)  :)  :)

215202[/snapback]

 

observ indoiala si teama din dialogul tau;chiar nu esti multumit de ce ai? dar poate mai bine ar fi ca cei care si-au ,,cipuit'' masinile sa povesteasca daca a meritat sau nu;sunt totusi atatea topicuri pe tema asta,sapa doar si vei vedea;eu imi aduc aminte din ce-am citit pe aici ca,cativa erau super entuziasmati,altii povesteau despre probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.