Jump to content

BMW 318 M46 318i 10/1998


Necro_77

Recommended Posts

Cu speranta ca am postat unde trebuie vreau sa va prezint in continuare masina mea pe care am achizitionato de curand cu bune si cu rele (fiind o masina sh mai are si unele parti rele).

In principiu este vorba despre un E46 limousine fabricatie 10/98 adus din Spania. Am ajuns in posesia masinii in urma unui schimb si anume am dat un Vectra B 12/99 inmatriculat pe RO de mine si am luat acest E46 + o diferenta de bani. Nu ma ocup si nu traiesc din comertul cu masini dar asa s-a intamplat sa fie....respectivul vroia sa o dea pe bani sau la schimb cu o masina cu tractiune fata pentru sotie el mai avand un seria 5 din 2010, iar eu am vrut BMW deoarece in trecut am mai avut un E36 compact din 08/1997 si am ramas fan BMW.

Ca si dotari masina are inchide centralizata din telecomanda cu modul confort, clima automata, geamuri fata electrice, cotiera, proiectoare ceata jante aliaj pe 17''...si cam atat. Ca si minusuri...masina cred ca a fost lovita chiar daca nu rau dar cred ca a fost pentru ca are un far schimbat si bara fata care a fost cumparata de noua dar nu a fost vopsita cum trebuie si acum se exfoliaza vopseaua de pe ea, aripa dreapta si usa dreapta fata cred de asemenea ca au fost vopsite sau mai degraba inlocuite pentru ca difera putin nuanta vopselei.

 

Alte minusuri: nu functioneaza cele 2 butoane de pe ceasuri cu oil service si ce mai trebuie sa arate pe acolo...merge decat sa reglez ceasul; la pompa de aer de la motor cred ca trebuia sa aibe un furtun care sa duca nu stiu unde (cineva de aici de pe forum in alt post imi zisase ca trebuie sa vina un furtun de la pompa de aer la cutia cu filtru, eu nu am gasit vre-o gaura sau ceva care sa imi indice ca ar trebui sa vina un furtun pe acolo);

 

O alta problema ar fi ceva scurgeri de ulei;

 

Alta problema ar mai fi faptul ca parca nu are putere in treapta 1 si 2....adica calci pedala se tureaza dar parca nu demareaza cum trebuie, in treapta 3, 4 si 5 daca te lasi pe pedala trage super bine. O alta problema - anomalie ca sa zic asa este faptul ca in fata la picioarele pasagerului in zona de langa stalpul usii cand te urci in masina si lasi picioarele lejer sau apesi pe mocheta in zona respectiva mocheta se trage de la prag si se duce in jos ca si cand ar avea gaura sub ea.....am urcat masina pe elevator si am studiato foarte amanuntit pe sub ea si nu are nici o gaura....daca stie cineva despre ce este vorba sau a mai intalnit asemenea situatii rog sa ma lumineze si pe mine. Cam la fel este si pe partea soferului...daca apesi putin pe mocheta tinde sa se duca in jos....de ce ?

 

 

In rest ce sa zic...am fost cu ea la service si am facut o verificare....la partea mecanica ( frane, telescoape, bucse, brate, etc ) totul este ok mai putin o bucse mai mare din spate de langa grup care este desprinsa de pe carcasa metalica si in mers cand schimb vitezele si debraiez sau cand fac frana de motor imi face putin balans si mai troncane putin cateodata. Am comandat bucsa respectiva pe original costul fiind de 80 ron + manopera care este undeva intre 50 si 150 ron pentru ca au zis baietii din service ca s-ar putea sa necesite dat grupul jos daca nu iese.

 

 

PS. am bagat ultimele 7 caractere din serie pe www.bmwarchiv.de si nu imi arata nimic de reviziile anterioare...poate pentru ca nu s-au facut in Germania, masina provenind din Spania ? Tot ce imi arata acolo este :

 

Daten fĂźr die Fahrgestellnummer: WBAAL31020JJ27089

Modellbezeichnung 318I

AusfĂźhrung Europa

TypschlĂźssel AL31

E-Code E46 (4)

Karosserie Limousine

Lenkung links

TĂźren 4Motor M43/TU - 1,90l (87kW)

Antrieb Heckantrieb

Getriebe manuell

AuĂenfarbe Titansilber Metallic (354)

Innenraum Stoff Flock Raute/grau (E3TT)

Produktionsdatum 14.10.1998

Werk Regensburg

 

Code Serienausstattung - Standard Equipment

 

S305A Fernbedienung fĂźr Zentralverriegelung - Remote control for central locking

S548A Kilometertacho - Kilometer-calibrated speedometer

 

Code Sonderausstattung - Optional Equipment

 

S255A Sport-Lederlenkrad Airbag - Sports leather steering wheel

S441A Raucherpaket - Smoker package

S534A Klimaautomatik - Automatic air conditioning

S660A Radio BMW Reverse (C42) - Radio BMW Reverse (C42)

S818A Batteriehauptschalter - Battery master switch

S832A Batterie im Kofferraum - Battery in luggage compartment

S856A Sprachversion spanisch - Language version Spanish

S863A Händlerverzeichnis Europa - Retailer Directory Europe

S883A Bordliteratur spanisch - On-board vehicle literature Spanish

Edited by Necro_77
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa duca in filtrul de aer al pompei de aer, dar acesta lipseste..

 

Unde ar trebui sa vina acest filtru de aer secundar ? De unde se cumpara ? Am cautat pe net si nu am gasit decat pompa de aer...despre filtru respectiv nimic. Rog pe cei care stiu sau care s-au mai intalnit cu aceasta problema sa ma ajute. Multumesc anticipat.

post-9973-0-32055100-1392815756_thumb.jpg

Edited by Necro_77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.