Jump to content

"Surpriza" de 8 martie


Mups

Recommended Posts

post-2519-1173467663_thumb.jpgToata ziua a fost parcata in spate o dacie iar cand m-am dus seara la masina, surpriza...dacia nu mai era iar bara bmw-ului meu era zgariata. Pe partea vopsita nu a luat vopseaua ci doar lacul dar interesant mi s-a parut ca a ramas pe suprafata avariata ceva ce semana cu praf de creta (am dat cu mana si s-a curatat). Sa nu fi fost dacia de vina si sa fi sprijinit cineva ceva de bara mea? Oricum as vrea sa intreb daca ar rezolva problema vopselei un polish si cum se scoate acel bandou (asa am inteles ca se numeste) ca sa-l schimb. Nu suport sa aiba vreo imperfectiune. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Zgarietura din coltul bandoului e destul de adanca. Practic e neteda acea zona..parca a slefuit-o.

post-2519-1173471082_thumb.jpg

204408[/snapback]

 

 

Cam asta e motivul pt care bandoul e din 3 bucati ..cu o surubelnita ..scoti bandoul ..partea afectata ..iese imediat ...

Vopseaua o refaci la polish ......din poza se pare ca iese ...dupa polishare pe care o poti face chiar tu in cazul asta ..ar trebui sa aplici o ceara pe baza de teflon ..va rezista ceva mai mult completand luciul in zona respectiva ..Daca nu gasesti...sau nu stii ce cumperi ..pot sa te ajut cu ceva ceara daca vii la intalnirea de la polivalenta de duminica :blink:..

..daca zici ca aveai urme de creta ..poate a trecut un idiot cu vreun sac cu ceva praf , bca , etc ..si s-a impiedicat de masina ta !...

 

Offtopic ..unde era baietasul ala care zicea ..citez " unde va parcati domle masina ..ca eu nu patesc de astea ?"

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Offtopic ..unde era baietasul ala care zicea ..citez " unde va parcati domle masina ..ca eu nu patesc de astea ?"

204432[/snapback]

 

E legat cu lanturi de masina sa nu pateasca asa ceva :)

 

La intalnire sigur nu vin...sunt din BT...vreo 600 de km departare de polivalenta :blink:

Ms oricum pt. sfaturi

Link to comment
Share on other sites

post-2519-1173467663_thumb.jpgToata ziua a fost parcata in spate o dacie iar cand m-am dus seara la masina, surpriza...dacia nu mai era iar bara bmw-ului meu era zgariata. Pe partea vopsita nu a luat vopseaua ci doar lacul dar interesant mi s-a parut ca a ramas pe suprafata avariata ceva ce semana cu praf de creta (am dat cu mana si s-a curatat). Sa nu fi fost dacia de vina si sa fi sprijinit cineva ceva de bara mea? Oricum as vrea sa intreb daca ar rezolva problema vopselei un polish si cum se scoate acel bandou (asa am inteles ca se numeste) ca sa-l schimb. Nu suport sa aiba vreo imperfectiune. :blink:

204383[/snapback]

 

din cate vad eu, vopseaua e metalizata... de obicei, asta e in 2 straturi, vopsea (care e mata) + lac...

 

1. daca lacul nu e zgariat in profunzime, atunci merge un polish.. prima data unul mai abraziv (pe o suprafata mai mare decat cea a zgarieturii) iar dupa aceea, unul fin, de luciu...

 

2. daca lacul e zgariat in profunzime, pana la stratul de vopsea, nu prea ai ce sa-i faci, decat sa-i mai aplici un strat de vopsea si unul de lac, dar nu e necesar sa vopsesti toata bara, se poate face prin metoda blend-in

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.