Jump to content

subwoofer pozitionat intre boxele spate (luneta)


bog 325

Recommended Posts

as vrea sa-mi instalez un subwoofer Sony de 30cm intre cele doua boxe situate linga luneta. as dori sa stiu daca il pot cupla direct la CD-ul masinii sau imi trbuie sa adaug o statie. daca e cineva care a instalat asa ceva, as vrea ceva detalii cum ar fi: taierea la rotund in locul unde trebuie instalata boxa, pe unde trag firele etc

Inca ceva: e preferabil un subwoofer pt portbagaj? - ma refer la subwooferul gata montat in cutia originala

Merci!

Link to comment
Share on other sites

pe langa faptul ca iti trebuie un adaptor high-low si un amplificator, daca il pui acolo, fara incinta, NU AI REZOLVAT NIMIC

in masina nu se va auzi mai deloc, se va auzi la ceva distanta de masina si se va auzi si prost

204951[/snapback]

 

Am inteles. M-am gindit si eu sa-mi instalez un subwoofer in portbagaj - problema e ca la mine bancheta din spate nu e rabatabila si deci legatura cu portbagajul e sigilata si ma gindesc ca nu se va auzi bine; apoi, in legatura cu amplificatorul: incape sub bancheta din spate? Cum arata un adaptor hi-low ( ce firma ?)

Link to comment
Share on other sites

vesnica problema la audi si bmw cu portbagajul izolat foarte bine.

eu nu as taia doar de dragul bassului.in masina nu se aude aproape deloc si afara se aude zdranganitu de la numar :blink:

mai bine pune un subwoofer original ca e bine gandit

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

eu am vazut la cineva o solutie foarte ingenioasa...a taiat sacul de sky si a pus sub-ul in dreptul gaurii de la cotiera astfel incat gaura de bass-reflex sa bata direct in masina(asta numai cu cotiera lasata,bineinteles)

Rezultatul e foarte misto si estetic,dar mai ales acustic...pb ar fi ca in portbagaj sub-ul e exact pe mijloc si cam ocupa spatiu

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca ar arata foarte bine un subwoofer montat in masina, intre boxele din spate si cutia prinsa dedesubt, in porbagaj.

 

Oare partea aia din spate unde sunt difurile originale se poate scoate ? Pentru un sunet mai bun si efect vizual s-ar putea construi una noua, care sa fie si incinta pentru subwoofer. In acest fel nu ar ocupa prea mult din portbagaj.

Link to comment
Share on other sites

nu zice nimeni ca nu ar arata bine, dar nu este deloc practic, daca iti faci cum zici tu, pune apoi un tub sau o incinta in portbagaj si o sa vezi ca ai taiat degeaba si o sa vezi si diferenta de calitate a sunetului

205364[/snapback]

 

eu ma gandeam ca ar suna mai bine asa si ar ocupa loc mai putin considerand faptul ca multi spun ca datorita izolatiei un sub in portbagaj nu se aude.

Link to comment
Share on other sites

eu am vazut la cineva o solutie foarte ingenioasa...a taiat sacul de sky si a pus sub-ul in dreptul gaurii de la cotiera astfel incat gaura de bass-reflex sa bata direct in masina(asta numai cu cotiera lasata,bineinteles)

Rezultatul e foarte misto si estetic,dar mai ales acustic...pb ar fi ca in portbagaj sub-ul e exact pe mijloc si cam ocupa spatiu

205289[/snapback]

asa am facut si eu, diferenta a fost mai mult decat evidenta, dar in continuare este o problema, tot nu se aude cum ar trebui. pana nu decupez tot spatele va fi in continuare o problema.

dar nu prea imi vine sa ma apuc sa tai acolo :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.