Jump to content

BMW 320dA E90 - JOY


chitsro

Recommended Posts

Daca restul injectoarelor au corectii bune, lasa-le in pace. Dar cel cu probleme, schimba-l neaparat sa nu patesti ca si mine :(

 

 

Iti dau PM daca vrei cu locul de unde am luat eu.

 

Ulei poti incerca Motul sau Ravenol. (Motul e ceva mai schump, ~63 lei / litru dar eu Motul am bagat :) )

 

 

PS: La aditiv as spune pas. Mai bine motorina buna (Mol Evo Diesel) + turata masina (peste 2000rpm) si eventual ulei Mol Sprint Dynamic 2T in motorina. :thumbsup:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Poti detalia? ce ai patit? Am auzit si eu multe de Ravenol..dar nu stiu ce sa zic.. Motorina folosesc in general Mol Evo si uneori Rompetrol efix ca am un card de la munca... Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Avea valori sub 1 (0,8-0,95), dar uneori pt 2-3 secunde sarea la +2,3 , nu tot timpul. Cateodata la ralanti auzeam ca se schimba sunetul motorului iar in acel moment sareau corectiile. Urma sa investighez in acel weekend problema dar nu am mai ajuns acasa, a cedat pe drum.

 

Motor SH (cu o mica reducere) + reconditionat turbo + 2 injectoare reconditionate, fulie OE, role + intinzatoare INA, curele Corteco, in jur de 2000e.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mda si era si cu o saptamana inainte de Craciun dar cu mult ajutor din partea service-ului si a colegului Rcc-67, in Ajun am adus masina acasa.

 

 

Schimba injectorul si dormi linistit ;)

 

 

PS: Cele care sunt in regula mai bine le lasi asa.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Este o vorba: stai ca nu e dracul asa de negru. La mine a fost pur ghinion, in mod normal nu se strica chiar asa de repede. Ar trebui sa inceapa sa tacane, sa dea fum pe urma sa ajunga in stadiul respectiv. La mine a sarit peste cateva etape direct la ce a fost mai rau.

 

Oricum, schimba-l repede si dormi linistit.

Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut peun alt forum (detailing-club.ro) cĂŁ folosești pentru spĂŁlare magicfoam-ul. Ăntrebare: diluția folositĂŁ de tine este 1:5 sau 1:10?

Mulțumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Când spui pulverizator te fereri la unul echivalent cu Gloria Magicfoam?

Și mai am o ĂŽntrebare: dupĂŁ ce dai cu argila (am ales același model de argilĂŁ ca tine) un element și argila se murdĂŁrește ce faci, cum ĂŽnlĂŁturi murdĂŁria colectatĂŁ de argilĂŁ?

Mulțumesc frumos și sper sĂŁ nu fi fost prea agasant.

Link to comment
Share on other sites

Am un pulverizator gen clin care are cap pentru spumare, face spuma ok dar e cam greu de dat la tragaci, nu prea ma lasa inima sa dau 150 de ron pe un Gloria Magicfoam. Inca visez sa ma mut la casa si sa-mi cumpar un aparat cu presiune.

 

Pana acum argila nu am folosit, urmeaza cand o sa dau cu ceara, dar argila stiu ca se impatureste (amesteca) pana cand iese partea curata, de spalat nu prea ai cum, particulele se impregneaza in ea.

Link to comment
Share on other sites

Am un pulverizator gen clin care are cap pentru spumare, face spuma ok dar e cam greu de dat la tragaci, nu prea ma lasa inima sa dau 150 de ron pe un Gloria Magicfoam. Inca visez sa ma mut la casa si sa-mi cumpar un aparat cu presiune.

 

Pana acum argila nu am folosit, urmeaza cand o sa dau cu ceara, dar argila stiu ca se impatureste (amesteca) pana cand iese partea curata, de spalat nu prea ai cum, particulele se impregneaza in ea.

Azi mi-am luat un Gloria magicfoam și argilĂŁ, și nu știam cum sĂŁ ĂŽnlĂŁtur mizeria din argilĂŁ, dar cea ce spui tu cu ĂŽmpĂŁturirea argilei pânĂŁ iasĂŁ partea curatĂŁ la ivealĂŁ mi se pare corectĂŁ. Mulțumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

tehnica de impaturire a argilei este cea corecta. cu timpul o sa inveti cand este uzata respectiva parte, mai exact cand are prea multe impuritati. totusi in timp ce o folosesti sa te mai uiti din cand in cand daca argila a prins corpuri mai mari, pentru ca acestea pot zgaria lacul daca le lasi.
Link to comment
Share on other sites

Cu placere, sa-mi spui cum te descurci cu gloria foamu' daca merita banii :D

DupĂŁ masĂŁ ĂŽl ĂŽncerc și ĂŽți spun apoi care sunt pĂŁrerile mele vis-a-vis de pulverizator.

Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei am primit un colet de la Cataxxl:

 

http://s11.postimg.org/j2jctia3j/1090901_10153316098194122_5465942968628633201_o.jpg

 

Castrol Edge 5w30 Filtru aer Mann, Filtru ulei Mann ,Filtru combustibil Mann.

 

Cel de polen l-am inlocuit personal in urma cu cateva zile, il aveam acasa de la ultimul schimb.

 

ps: celelalte piese sunt pentru Skoda.

 

Catalin, a fost ca de obicei foarte promt, il recomand cu incredere!

Edited by chitsro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Astazi am facut revizia la ambele masini:

 

BMW :224.300 km, uleiul si toate filtrele, mecanicul la care am fost ca ar trebui sa schimb in viitor discurile fata/spate + placute, pe exterior nu se vede uzura dar cica pe interior nu arata prea bine.(desi cele pe fata au fost schimbate la ~100 k km)

 

Skoda: 93400 km, la fel ulei si toate filtrele, am facut si o diagnoza si nu avea erori.

 

Am avut si curea de accesorii dar nu mi-a schimbat-o pentru ca mi-a zis ca trebuie neparat si rola(fulia) de la alternator ca nu lucreaza cum trebuie, pe langa asta mai am de schimbat placute fata/spate.

 

L.E- am uitat sa precizez ca uleiul nu l-am scos pe jos pe la scut ci pe la joja, a avut un fel de aspirator cu care l-a tras, ciudat, am impresia ca nu se poate scoate tot uleiul din motor asa.

 

Si i-am facut si o baie, ca sa ma bucur si eu putin de ea, sper sa nu ploua:

 

http://s11.postimg.org/idihgy47j/WP_20150509_17_04_19_Pro.jpg http://s11.postimg.org/hggnlti33/WP_20150509_17_32_20_Pro.jpg http://s11.postimg.org/qmyy93nbj/WP_20150509_17_32_31_Pro.jpg

 

http://s11.postimg.org/tsjjzb5xr/WP_20150509_17_32_44_Pro.jpg

Edited by chitsro
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.