Jump to content

volanta


dozy

Recommended Posts

Ok.multumesc mult pentru raspunsuri.as mai avea o intrebare:daca vreau sa schim

b kitul de ambreaj trebuie sa schimb si volanta?

Salut!De cele mai multe ori se recomanda schimbarea intregului kit de ambreiaj.Cand desfaci nu stii ce gasesti acolo,si este posibil sa schimbi numai discul si rulmentul sa mai mergi 20000 si sa trebuiasca iarasi sa umbli la ambreiaj,de data aceasta sa schimbi volantul.Unde mai pui ca schimband tot kitul de ambreiaj toate piesele fiind noi se pasuiesc mai bine.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

volanta la modelul in cauza este foarte teapana si schimbarea ei trebuie facuta doar daca incepe sa faca zgomote suspecte sau daca ambreajul a fost folosit pana in momentul cand niturile discului au sapat in ea.

In consecinta este o piesa care este foarte scumpa si volumul de vanzari este foaarte foarte mic comparativ cu volantele folosite la vag,ford,opel etc.

Link to comment
Share on other sites

la motorul in cauza exista 2 fabricanti care fac volanta :Luk (care vine si in cutia de original) si Exedy (care din cate stiu ambaleaza volanta pe Luk,deci nu o produce).

Daca era o piesa cautata si ceruta,exista setul de ambreaj care includeau si volanta (volanta e livrabila numai separat)si existau mai multi producatori care faceau piesa in cauza.In consecinta nu este cerere pentru ele.

Volanta cu masa simpla sau set de ambreaj de conversie nu fabrica nimeni.

Volanta pe Luk este in jur de 2000 lei si pe original in jur de 3200 lei.

post-54789-0-23034000-1396591925_thumb.jpg

Edited by GABIVVX1
Link to comment
Share on other sites

Domnu' Gabi,

ai zis ca nu exista kit cu volanta simpla; ti-amn arata ca exista .

in afara de asta kiturile sunt livrabile, vezi ca sunt cu verde in semaforul tecdoc.

ca nu ai reusit tu sa gasesti in stoc e alta gasca in alta traisata

 

LE daca vrei neaparat sa cumperi iti pot da un termen de livrare.

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Da am spus ca nu exista setul de conversie pentru ca pur si simplu nu se mai fabrica de multa vreme si nu mai este recunoscut ca si cod de programe de multa vreme.(poate ca am gresit ca nu am fost explicit in exprimare,greseala mea)

Si eu ca si tine lucrez in domeniul auto de foarta multa vreme si poate ca ,,ma pricep''.

In sfarsit,una peste alta cam asta e situatia.

Ai grija cu actualizarile alea.... :wink:

post-54789-0-25482900-1396614731_thumb.jpeg

post-54789-0-69783600-1396614741_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai gasesc livrabil niciunul din codurile cele 2 de seturi de conversie.

Am incercat peste tot sa cer un termen de livrare si alte informatii dar nu am reusit nimic,nici macar sa imi spuna ca este in stocul furnizorului(Valeo) si vine in 2-3 saptamani sau alta perioada.

Mai mult de atat nu pot face. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.