Jump to content

Cutie automata e46 cabrio


Recommended Posts

Nimeni?

 

Salut

 

Se potriveste cutia de pe orice motor m54 , e bine sa-i faci noile adaptatii dupa aia,adica o resoftare a cutiei dupa ce schimbi uleiul ,filtrul si garnitura (iti recomand sa pui ulei original bmw si filtrul si garnitura la fel ,tot OE chiar daca sunt mai scumpe ) ,ce anume s-a stricat la ea? te pot ajuta cu piese ieftine pentru cutie(convertizor ,pompa ,ambreiaje,bloc de valve,calculator etc)

 

PM pentru mai multe detalii si informatii

 

O zi buna

Link to comment
Share on other sites

din ce am fost sfatuit de 2-3 service-uri (chiar si de pe forum unu din ele) cutia automata la e46, daca merge,nu schimba uleiul,filtre etc... pentru ca sunt sanse mari mai rau sa ii faci... Sfatul primit? in caz de probleme, mergi cu ea pana cade si apoi alta ! Acum nu stiu, insa ma gandesc ca mai bine sh originala decat umblata in ea... + cu uleiul la fel... Alte pareri ?
Link to comment
Share on other sites

din ce am fost sfatuit de 2-3 service-uri (chiar si de pe forum unu din ele) cutia automata la e46, daca merge,nu schimba uleiul,filtre etc... pentru ca sunt sanse mari mai rau sa ii faci... Sfatul primit? in caz de probleme, mergi cu ea pana cade si apoi alta ! Acum nu stiu, insa ma gandesc ca mai bine sh originala decat umblata in ea... + cu uleiul la fel... Alte pareri ?

 

Daca nu exista nici un fel de uzura si cutia merge foarte bine, nu e un lucru rau sa schimbi uleiul.

Ideea era sa nu schimbi uleiul daca exista urme de uzura pentru ca s-ar putea sa mearga chiar mai prost dupa schimb.

 

O cutie automata poate fi reconditionata fara probleme. Insa asta costa destul de mult. Alegerea unei cutii sh este strict financiara si e de inteles daca valoarea masinii este mica.

Cu alte cuvinte, daca o masina a costat 3000 euro, e aberant sa dai peste 1000 euro sa-i reconditionezi cutia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu exista nici un fel de uzura si cutia merge foarte bine, nu e un lucru rau sa schimbi uleiul.

Ideea era sa nu schimbi uleiul daca exista urme de uzura pentru ca s-ar putea sa mearga chiar mai prost dupa schimb.

 

O cutie automata poate fi reconditionata fara probleme. Insa asta costa destul de mult. Alegerea unei cutii sh este strict financiara si e de inteles daca valoarea masinii este mica.

Cu alte cuvinte, daca o masina a costat 3000 euro, e aberant sa dai peste 1000 euro sa-i reconditionezi cutia.

Acu nu creed ca exista e46 sau e39 cel putin care sa nu aiba nici un fel de uzura si sa mearga foarte bine... in rest EXACT cum zice el :thumbsup:

Edited by AdixX
Link to comment
Share on other sites

Salut, am montat cutia de la shasha in D merge perfect, schimba perfect! In R smuceste putin da sa plece normal iar dupa aceea parca se decupleaza si nu mai pleaca! Mentionez ca inainte de a monta cutia de viteze am completat ulei-ul din convertizor cu ulei original BMW luat dupa codul de pe cutie! Precizez ca prima data cand am scos masina din service mergea bine in R ba chiar nu smucea deloc! Dupa o tura sa vedem cum se prezinta a luat-o razna, i-am mai pus un litru de ulei dar aceeasi poveste!

 

Pareri, sugestii?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.