Jump to content

E36 - 316 - COUPE


Sir 10

Recommended Posts

In topicul ce urmeaza, va prezint masina care este alaturi de mine de 6 ani, este vorba de un e36 coupe 316 din 1998, cu o motorizare ce-i drept slabuta dar care pentru mine a fost si este indeajuns de buna pt o masina de zi cu zi, nu ma pricep foarte mult la povesti asa ca o sa atasez cateva poze cu masina in cauza.

Sfaturile si criticile sunt binevenite.

Va multumesc pentru intelegere.

post-64966-0-65829800-1399232969_thumb.jpg

post-64966-0-22644200-1399232991_thumb.jpeg

post-64966-0-35926900-1399233003_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Frumos exemplar si foarte ingrijit (cel putin din poze asa pare) :D

Capota e putin matuita sau mi se pare?

Sa te poarte multi km fara incidente! :D

 

Doamne fereste, nu este matuita, masina a fost revopsita total anul trecut in urma unui incident, ceea ce se vede in poza este putina bruma.

Acum sa detaliez putin modificarile aduse odata cu timpul...in urma incidentului odata cu schimbarea aripilor, capotei, etc, am trecut la faruruile cu lupa Bosch si am reununtat la pleoape, dupa multe sacrificii la vremea respectiva am achizitionat o suspensie bilstein b12 fixa care dupa 4 ani se comporta exemplar(o recomand cu caldura oricui), am trecut de la un player aftermarket la unul oem, totodata la partea de muzica cu toate ca nu sunt genul care asculta muzica tare, am achizitionat adaptoare pt boxele de spate iar pe fata twetere si boxele de la picioare, am mers pe niste sony la recomandarea unui prieten, dupa montarea playerului oem, m-am gandit ca ar fii frumos sa am si comenzi pe volan, asa ca le-am achizitionat dar spre rusinea mea nu mi-am facut timp sa ma duc cu ele sa vad cum reusesc sa fac legatura, apoi am achizitionat un ltw si splittere, insa am reununtat la splittere...pe partea mecanica au fost schimbate discurile cu fuzete trecand la discuri ventilate, am inlocuit toate uleiurile, diferential, cutie, lichid frana, antigel toate consumabillele la timp, etc...

Sincer nici nu mai stiu cate plastice am cumparat in cursul anilor de cand o am deoarece am fixul ca fiecare clema sa fie la locul ei...dar cu toate astea nu este o masina perfecta, mereu se gaseste cate ceva de facut...

Sper sa nu va fi plictitsit cu mica mea poveste, in caz contrar, scuzele de rigoare.

Multumesc!

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Doamne fereste, nu este matuita, masina a fost revopsita total anul trecut in urma unui incident, ceea ce se vede in poza este putina bruma.

Acum sa detaliez putin modificarile aduse odata cu timpul...in urma incidentului odata cu schimbarea aripilor, capotei, etc, am trecut la faruruile cu lupa Bosch si am reununtat la pleoape, dupa multe sacrificii la vremea respectiva am achizitionat o suspensie bilstein b12 fixa care dupa 4 ani se comporta exemplar(o recomand cu caldura oricui), am trecut de la un player aftermarket la unul oem, totodata la partea de muzica cu toate ca nu sunt genul care asculta muzica tare, am achizitionat adaptoare pt boxele de spate iar pe fata twetere si boxele de la picioare, am mers pe niste sony la recomandarea unui prieten, dupa montarea playerului oem, m-am gandit ca ar fii frumos sa am si comenzi pe volan, asa ca le-am achizitionat dar spre rusinea mea nu mi-am facut timp sa ma duc cu ele sa vad cum reusesc sa fac legatura, apoi am achizitionat un ltw si splittere, insa am reununtat la splittere, am cumparat si un set de style 24, care erau intr-o stare deplorabila, le-am roluit si reconditionat total, pacat ca sunt cele de 7,5j si nu cele in 2 marimi...pe partea mecanica au fost schimbate discurile cu fuzete trecand la discuri ventilate, am inlocuit toate uleiurile, diferential, cutie, lichid frana, antigel toate consumabillele la timp, etc...

Sincer nici nu mai stiu cate plastice am cumparat in cursul anilor de cand o am deoarece am fixul ca fiecare clema sa fie la locul ei...dar cu toate astea nu este o masina perfecta, mereu se gaseste cate ceva de facut...

Sper sa nu va fi plictitsit cu mica mea poveste, in caz contrar, scuzele de rigoare.

Multumesc!

post-64966-0-23299300-1399274938_thumb.jpeg

post-64966-0-01378500-1399274946_thumb.jpeg

post-64966-0-21844400-1399274953_thumb.jpeg

post-64966-0-44470800-1399274961_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Nice work, ma gandeam ca are vreo vopsire macar partiala. La partea cu plasticele si clemele te inteleg, aceasi treaba a facut-o si eu cu cea rosie.

 

Cat a fost eleronul LTW, ma bate gandul sa imi iau si eu unul.

Link to comment
Share on other sites

Nice work, ma gandeam ca are vreo vopsire macar partiala. La partea cu plasticele si clemele te inteleg, aceasi treaba a facut-o si eu cu cea rosie.

 

Cat a fost eleronul LTW, ma bate gandul sa imi iau si eu unul.

 

Cu toate ca vopsirea a fost totala, in dreptul usii rezervorului unde a fost atinsa, ochiul unui cunoscator observa, problema a fost la mine ca nu am vrut sa taie panoul ci sa indrepte, in fine, asta sa fie problema.

Cat despre eleron, la vremea respectiva, acum vreo 3 ani am dat pe el 250e...ii schimba destul de mult spatele, pacat ca deja au inceput sa aiba toti...

Link to comment
Share on other sites

Fa si tu niste poze mai bune si baga un fisier cu dotarile, masina chiar place ochiului ;)

 

Spre rusinea mea nu sunt un impatimit al fotografiei, insa imediat cum se face putin soare, o scot din garaj si fac cateva poze.

Sincer nu ma pricep insa acesta este vin-ul ...JH02617.

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc frumos, chiar nu ma asteptam sa fie o batranica atat de apreciata, aveam impresia ca va trece neobservata tinand cont de ce masini sunt postate pe acest forum.

 

In alta ordine de idei...in sfarsit am achizitionat o toba de la un prieten dupa care tanjeam de mult...este vorba de un bastuck dedicat 318is...cu toate ca a mea este doar 1.6 chiar se aude foarte frumos, un sunet ceva mai gros fata de stock, exact ce cautam.

I-am curatat tipsurile, polishat cat am putut si montat, am incercat sa o pozitionez cat mai in spate astfel incat tipsurile sa nu fie iesite, personal sunt multumit de rezultat.

post-64966-0-66298000-1399307107_thumb.jpg

post-64966-0-11323600-1399307863_thumb.jpeg

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.