Jump to content

530d F07 GT


Acero99

Recommended Posts

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine cum anume o speli, foloseti o solutie de prespalare ? cam cate fise folosesti,treci prin toate programele? Eu am un Lukoil cu self service langa mine dar nu sunt foarte multumit de el, folosesc cam 3-4 fise (6-8 min) si imi ramane propsopul cam murdar la sfarsit. Care ar fi tehnica corecta de spalare?

 

ps: frumoasa masina, cred ca nu apuca sa se murdareasca prea des :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca are doar praf pe ea nu folosesc nici un produs de pre-spalare , poate doar SFE pentru jante , 3 fise = 9 min / 6 minute dau 2-3 ture pe langa masina pe programul sampon + apa calda restul pana la 9 minute clatire , ceara lichida si osmoza de la OMV sunt niste porcarii sinistre

 

daca este murdara gen dupa ploaie sau drumuri lungi folosesc Magifoam ( pre-wash foam cu PH Neutru nu ataca protectia de pe masina ) in Gloria Foam Master pentru pre-spalare , Sonax Full Effect nediluat pentru jante si probabil merg pe 4 fise ( 12 min - clatire - sampon - clatire ) , nu imi ramane niciodata prosopul murdar , doar microfibra de sacrificiu cu care sterg jantele se mai murdareste

 

 

dar ajuta foarte mult faptul ca am lacul tot timpul protejat ( glaze / sealant / ceara + Quick Detailer la 2 spalari ) ( fara contaminanti ) adica nu prea adera mare lucru pe el si chiar daca adera la jetul de 120 de bari + apa calda se duce foarte usor murdaria

 

Samponul de la OMV este Sonax da

 

@chitsro - Selfwashul de la Lukoil este foarte slab , mergi la OMV SelfWash din Berceni sau noile SelfWashuri de la Petrom care sunt senzationale , spatiu inchis , ventilat , luminat

Edited by Acero99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

intrebare ... baiatul de la Arad m-a rugat dupa ce inmatriculez masina sa ii trimit numerele prin curier inapoi , el a zis ca s-a dus la el acolo si le-a rezervat , eu la toate masinile pe care le-am inmatriculat am fost nevoit sa ma duc cu placutele vechi la mine si sa le predau , nu cred ca ma lasa sa pastrez numerele doar ca sunt rezervate de el in Arad

 

Asa se face (chit ca e stupid) :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am incercat sa o spal la un self service particular (5ron/4minute), unde ai 4 etape de spalare: spalare cu sampon, <nu-mi aduc aminte a doua care era>, clatire, ceara lichida. Ideea e ca poti sa le folosesti in orice ordine vrei. Ai idee cand se foloseste ceara lichida? Inainte sau dupa clatire?

 

Intreb fiindca pare a fi ultima etapa si pe net am vazut un filmulet unde dupa aplicarea stratului de ceara lichida nu se mai clateste deloc. La spalatoriile de cartier pe care le-am frecventat, am observat ca ultima etapa e intotdeauna clatirea.

 

 

Care ar fi etapele corecte: sampon, clatire, ceara, sters cu prosopul de microfibra?

 

Si o ultima intrebare, daca-mi permiti pe acest topic: pot folosi un clay bar de granularitate medie, pentru a corecta niste stropi de vopsea, care aparent au format o zona mata, in urma unei vopsiri partiale? Zona mata pare a fi la granita zonei vopsite, in interiorul zonei, vopseaua noua se prezinta f bine.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Acero, zici ca solutia aia Sonax full efect nu afecteaza deloc jantele? Atunci as lua si eu desi spal manual cu buretele ca de cele mai multe ori nu se ia negreala. Ultima data acum cateva luni am fost la o spalatorie cu e60 si mi-au dat cu o solutie pe jante dupa care la cateva zile am observat niste pete nasoale. Si acum e la fel, nu stiu daca mai ies.

A fost ultima data cand calc intr-o spalatorie. Totusi era iarna si nu aveam cum s-o spal acasa.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am incercat sa o spal la un self service particular (5ron/4minute), unde ai 4 etape de spalare: spalare cu sampon, <nu-mi aduc aminte a doua care era>, clatire, ceara lichida. Ideea e ca poti sa le folosesti in orice ordine vrei. Ai idee cand se foloseste ceara lichida? Inainte sau dupa clatire?

 

Intreb fiindca pare a fi ultima etapa si pe net am vazut un filmulet unde dupa aplicarea stratului de ceara lichida nu se mai clateste deloc. La spalatoriile de cartier pe care le-am frecventat, am observat ca ultima etapa e intotdeauna clatirea.

 

 

Care ar fi etapele corecte: sampon, clatire, ceara, sters cu prosopul de microfibra?

 

Si o ultima intrebare, daca-mi permiti pe acest topic: pot folosi un clay bar de granularitate medie, pentru a corecta niste stropi de vopsea, care aparent au format o zona mata, in urma unei vopsiri partiale? Zona mata pare a fi la granita zonei vopsite, in interiorul zonei, vopseaua noua se prezinta f bine.

 

 

ceara lichida este o porcarie care nu rezista pe masina mai mult de cateva zile , foloseste doar clatire - sampon - clatire in ordinea asta , daca vrei cu adevarat sa ai protectie pe masina foloseste ceara solida ( Collinite 476 - ieftina si foarte rezistenta in timp ) , poti sa incerci cu argila insa nu cred ca o sa faci mare lucru , acolo probabil trebuie wetsanding + polish compound / mediu

 

@VUV - folosesc SFE de 4 ani pe o varietate de masini nu se pateaza absolut nimic DACA este folosit corespunzator : se aplica pe jante uscate / murdare - se aplica din abudenta daca e cazul se agita cu o perie , se lasa se actioneaze 3-4 minute dupa care trebuie neaparat clatit cu presiune , nu cu buretelu cu apica sau cu furtunul din spatele casei care are 2 bari presiune , trebuie la presiune mare sa se scurga tot de pe jante , altfel o sa pateze bineinteles

 

in Titan acum ploua cu grindina cat o nuca

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Alex, http://www.pro-detailing.ro/sonax-prewash-ultra-power-spuma-activa-1l-p-353.html , asta e buna de ceva?

Dupa cum ai vazut si tu la masina mea, spaland-o de obicei la intervale de circa 10-14 zile, se pune ceva mizerie pe ea..la OMV ramane destul jeg pe prosop, chiar daca iau 4 fise. Dar cel mai bine imi recomanzi tu ceva peste cateva saptamani :)

Link to comment
Share on other sites

Alex, http://www.pro-detailing.ro/sonax-prewash-ultra-power-spuma-activa-1l-p-353.html , asta e buna de ceva?

Dupa cum ai vazut si tu la masina mea, spaland-o de obicei la intervale de circa 10-14 zile, se pune ceva mizerie pe ea..la OMV ramane destul jeg pe prosop, chiar daca iau 4 fise. Dar cel mai bine imi recomanzi tu ceva peste cateva saptamani :)

 

nu cred ca este wax friendly spuma respectiva , eu recomand

 

http://ingrijireauto.ro/ro/prespalare/11-autobrite-magifoam-1000ml.html

 

http://ingrijireauto.ro/ro/prespalare/146-valet-pro-ph-neutral-snow-foam-500-ml.html

 

+

 

http://ingrijireauto.ro/ro/prespalare/298-gloria-foam-master-fm10-pulverizator-spuma.html

Edited by Acero99
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vazand ca se discuta de spalat/ceara si restul vin si eu cu o intrebare: Se poate aplica peste hard body ceara 475 colinite? Multumesc!

P.S. foarte misto culoarea la Gt,niste jante ii trebuie...

Edited by sawa
Link to comment
Share on other sites

@sawa - se poate aplica dar nu o sa faca ceara bonding peste hardbody , adica te muncesti degeaba sa aplici ceara si la prima spalare o dai jos pe toata , peste hardbody se merita sa dai doar cu un Quick Detailer de calitate care sa sporeasca protectia si aspectul vopselei ( http://www.pro-detailing.ro/sonax-xtreme-brillantshine-quick-detailer-p-1258.html?keyword=sonax%20bril )
Link to comment
Share on other sites

vad ca se discuta de spalare, vin si eu cu o intrebare: din lipsa de timp spal masina foarte rar (de cele mai multe ori la spalatorie) dar cand se usuca ramane cu urme pregnante de murdarie. Dupa atatea spalari aiurea a ramas o mazga din ce in ce mai greu de indepartat (banuiesc ca trebuie degresata).

In perioada asta sunt pe undeva prin tara cu serviciul dar am un karcher de 160 bari la indemana. Ce solutie DIY am ca sa reimprospatez vopseaua si sa arate curata fara jeg profund? In afara de megifoam mai dau cu ceva care sa inmoaie mai bine sau trebuie direct ceva mai agresiv?

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

spalarea la OMV Selfwash sau orice alt Selfwash functioneaza relativ bine doar daca masina este spalata macar o data pe saptamana , altfel nu prea o sa mai faca fata mai ales pe masini care nu au vazut in viata lor o decontaminare cu argila sau vreo trecere cu un paint cleaner , lacul este foarte murdar si orice adera foarte usor

 

daca se usuca cu urme de murdarie este foarte clar ca nu au spalat masina corespunzator , carpa de uscare trebuie sa ramana perfect curata / doar uda

 

masina nu prea se degreseaza astia sunt termeni de la gigi spalatoru de la colt , masina se decontamineaza , se corecteaza , se protejeaza ( se foloseste alcool izopropilic IPA dupa polish pentru a verifica nivelul corectiei , polishurile au tot felul de lubrifianti care te pot fura daca dupa ce coretezi nu stergi elementul cu IPA sa vezi exact ce si cum )

 

cand o masina sta murdara foarte multe timp , spalarea necesita mai multi pasi pe care nu prea ai cum sa ii faci daca nu stai la curte

 

- clatire sub presiune

- prespalare cu Magifoam

- SFE ( sonax full effect ) pe jante agitat cu o perie

- APC ( all purpose cleaner ) in dilutie puternica pe jumatatea de jos a aripilor usilor si pe praguri

- 2BM ( 2 galeti ) cu sampon de calitate + un burete sau o manusa de microfibra - luat element cu element

- clatire

- uscare cu prosop / prosoape de microfibra

 

dupa care daca e cazul :

 

- decontaminare cu argila + ONR pe post de lubrifiant

- paint cleaner manual sau cu orbitala

- glaze / ceara / sealant dupa caz

( asta e doar protectie , nu elimina zgarieturi , swirls , panza de paianjen etc , este doar pentru a avea un lac curat si protejat )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e un fel de ceara lichida transparenta sa inteleg. Am si eu una similara Turtle Ice Wax care se poate aplica pe vopsea uscata cu microfibra sau dupa spalare cu buretele direct pe vopseaua uda , dupa care clatesc din nou cu apa. Eu prefer varianta a 2-a.

Link to comment
Share on other sites

este un Quick Detailer nu prea are legatura cu ceara lichida , sunt produse diferite

 

"SONAX Brilliant Shine Detailer will gentle remove any light contaminants from your paintwork to restore your vehicle to a just-waxed shine! The innovative and thick formula of SONAX Brilliant Shine Detailer will provide a deep gloss with paint protection and water repellency. You can use Sonax Brilliant Shine Detailer any time to improve the shine of your paintwork adding protective layers of luster and slickness."

Link to comment
Share on other sites

este un Quick Detailer nu prea are legatura cu ceara lichida , sunt produse diferite

 

"SONAX Brilliant Shine Detailer will gentle remove any light contaminants from your paintwork to restore your vehicle to a just-waxed shine! The innovative and thick formula of SONAX Brilliant Shine Detailer will provide a deep gloss with paint protection and water repellency. You can use Sonax Brilliant Shine Detailer any time to improve the shine of your paintwork adding protective layers of luster and slickness."

bun asta . si eu folosesc mereu ,rezista la vreo 2 spalari cu spuma si cam la 10 spalari omw

Link to comment
Share on other sites

Buun. Multe informatii, multumesc.

 

spalarea la OMV Selfwash sau orice alt Selfwash functioneaza relativ bine doar daca masina este spalata macar o data pe saptamana , altfel nu prea o sa mai faca fata mai ales pe masini care nu au vazut in viata lor o decontaminare cu argila sau vreo trecere cu un paint cleaner , lacul este foarte murdar si orice adera foarte usor

Asa ceva masina mea nu a vazut in viata ei dar parca nu mai pot sa o suport in stadiul in care arata acum. Cred ca o sa devina o obsesie.

 

daca se usuca cu urme de murdarie este foarte clar ca nu au spalat masina corespunzator , carpa de uscare trebuie sa ramana perfect curata / doar uda

Substantele proaste din spalatorii, clatirea insuficienta, astea cred ca sunt cauzele formarii depunerilor.

 

masina nu prea se degreseaza astia sunt termeni de la gigi spalatoru de la colt , masina se decontamineaza , se corecteaza , se protejeaza ( se foloseste alcool izopropilic IPA dupa polish pentru a verifica nivelul corectiei , polishurile au tot felul de lubrifianti care te pot fura daca dupa ce coretezi nu stergi elementul cu IPA sa vezi exact ce si cum )

Nu m-a pasionat subiectul dar incepe sa ma intereseze pentru ca arata foarte urat in stadiul actual. Momentan nu vreau chiar perfectiune, vreau sa arate curata cand o spal.

 

cand o masina sta murdara foarte multe timp , spalarea necesita mai multi pasi pe care nu prea ai cum sa ii faci daca nu stai la curte

Curte am, curatitor cu presiune am.

 

- clatire sub presiune

- prespalare cu Magifoam

Cumpar

- SFE ( sonax full effect ) pe jante agitat cu o perie

Sfe an folosit, ai recomandari pentru o perie care sa nu zgarie din greseala?

- APC ( all purpose cleaner ) in dilutie puternica pe jumatatea de jos a aripilor usilor si pe praguri

Asta am, am facut 1:50 e ok?

- 2BM ( 2 galeti ) cu sampon de calitate + un burete sau o manusa de microfibra - luat element cu element

2BM ce este?

- clatire

- uscare cu prosop / prosoape de microfibra

Alea din magazinele gen supermarket sunt bune sau trebuie ceva mai special?

 

dupa care daca e cazul :

 

- decontaminare cu argila + ONR pe post de lubrifiant

Aici incepi sa ma pierzi dar incerc sa invat, Ai ceva linkuri pentru ele? Cu ce le aplic?

- paint cleaner manual sau cu orbitala

O sa bag o tura de sport. Idem, ce/cu ce aplic?

- glaze / ceara / sealant dupa caz

Aceeasi intrebare si aici

( asta e doar protectie , nu elimina zgarieturi , swirls , panza de paianjen etc , este doar pentru a avea un lac curat si protejat )

 

PS: Depunerile de pe faruri/proiectoare cu ce le curat?

 

Multumesc pentru indrumari, fac poze before and after si cand revin in bucuresti vin la tine ca sa imi dai o nota :)

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

As merge cu mare placere dar 2 luni sunt tintuit in tara si nu pot sa vin in bucuresti.

 

Vreau sa merg la el pentru tapiserie care este de asemenea foarte murdara (asa am cumaparat masina) din cauza ca este textila si mai este si bej pe deasupra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.