Jump to content

timpi E46 136 sau 150


bakal

Recommended Posts

Salut, am si eu o curiozitate. ce timpi scot masinile voastre: 0-100km/h ; 0-400m.

Eu nu prea stiu, dar ma tem sa nu o fi cumparat deja cipuita, pt ca prea se tine de masini cu puteri mai mari(peugeot 407-180cai-- merge cam bara la bara).

 

eu am fost la reprezentanta la BMW sa fac o verificare per ansamblu si nu mi s-a comunicat ca s-ar fi umblat la ea.

Link to comment
Share on other sites

pt ca prea se tine de masini cu puteri mai mari(peugeot 407-180cai-- merge cam bara la bara).

 

206913[/snapback]

 

Are dreptate colegul de mai sus ca depinde si cine conduce masina mai puternica dar pe de alta parte la alte marci ceea ce scrie pe hartie, si ma refer la putere, nu se regaseste in realitate pe astfalt. Niciodata sa nu fii surprins ca un BMW sa alerge mai bine decat o alta marca cu -10%-15%-putere mai mare

Link to comment
Share on other sites

deci pe carfolio nu spune decat 0-100km/h

in peugeot, tipu stia sa mearga si cum sa schimbe

cu vreun Audi, Alfa, sau Mertz, nu am avut ocazia, desi un tip cu un Audi 1.9 160cai(cip) s-a dat cotit.

 

stie cineva cum imi pot da seama ca a fost sau nu cipuita, fara sa o ridic pe stand dino?????

Link to comment
Share on other sites

deci pe carfolio nu spune decat 0-100km/h

in peugeot, tipu stia sa mearga si cum sa schimbe

cu vreun Audi, Alfa, sau Mertz, nu am avut ocazia, desi un tip cu un Audi 1.9 160cai(cip) s-a dat cotit.

 

stie cineva cum imi pot da seama ca a fost sau nu cipuita, fara sa o ridic pe stand dino?????

207079[/snapback]

 

Nu prea ai cum :blink: Poate doar sa ii citesti tu softul de pe masina !

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o curiozitate. ce timpi scot masinile voastre: 0-100km/h ; 0-400m.

Eu nu prea stiu, dar ma tem sa nu o fi cumparat deja cipuita, pt ca prea se tine de masini cu puteri mai mari(peugeot 407-180cai-- merge cam bara la bara).

 

eu am fost la reprezentanta la BMW sa fac o verificare per ansamblu si nu mi s-a comunicat ca s-ar fi umblat la ea.

206913[/snapback]

 

 

 

... pana la urma tu cati cai ai? 136 sau 150 ? ce motor ce jante bla bla bla

Link to comment
Share on other sites

eu am 136. ideea e ca inca nu m-am dat cu un alt bmw de aceasi putere . m-am dat doar cun 525d(steptronik), si desi am luat startul mai bine ca el, m-a ajuns si m-a si depasit. :blink:

aici e dilema mea. 525d ma face varza, iar 407-le de 180 mai ca il faceam. :)

 

intelegeti dilema mea???

Link to comment
Share on other sites

Ajuta`ne putin, cand spui ca ai facut masini mai puternice...te referi doar la 407?

210841[/snapback]

pai, n-am zis ca le-am facut, ci ca se tine aproape de ele, si masinile mai puternice de pana acum ar fi 407-le (180cp-cipuit) si un 525d care de altfel m-a facut

Link to comment
Share on other sites

eu am 136. ideea e ca inca nu m-am dat cu un alt bmw de aceasi putere . m-am dat doar cun 525d(steptronik), si desi am luat startul mai bine ca el, m-a ajuns si m-a si depasit.  :blink:

aici e dilema mea. 525d ma face varza, iar 407-le de 180 mai ca il faceam.  :)

 

intelegeti dilema mea???

210826[/snapback]

 

deci eu cu 316i (e46) mergeam cap la cap cu un motor de 120-130 CP de la VW (mai ales cele cu cutie in 6 trepte erau varza) sau alte firme... nu te mira ca chiar daca ai 150 CP faceai un 407 de 180 CP... circula o legenda in care se spune ca firmele frantuzesti masoara altfel puterea motorului decat cele nemtesti... oricum tractiunea ta spate ajuta plecarea de pe loc avand o aderenta mult mai buna decat Peugeot...

 

referitor la 525 td cred ca sunt multe diferente in avantajul sau printre care si cei 6 cilindri de la motor, cuplul muuult mai bun si puterea mai mare... raportul torque/ greutate masina e in avantajul lui deci clar te face in mod normal...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

referitor la 525 td cred ca sunt multe diferente in avantajul sau printre care si cei 6 cilindri de la motor, cuplul muuult mai bun si puterea mai mare... raportul torque/ greutate masina e in avantajul lui deci clar te face in mod normal...

210904[/snapback]

 

 

deci, de la 525d era si normal sa mi-o iau, cat despre masinile cu motoare VAG, nu sunt o problema pt mine, mai ales alea de 131cp.

 

chestia e ca pa mine ma tot acuza unii :blink: (pe care i-am facut, desi aveau masini mai slabe) ca sunt cipuit, dar din cate imi spui, incep sa ma linistesc, pt ca e normal ca un bmw sa bata cam tot( in limita puterii masinii) :)

Link to comment
Share on other sites

e normal ca un bmw sa bata cam tot( in limita puterii masinii) :blink:

210915[/snapback]

Nu conteaza ca e BMW, crezi ca marca asta are vreo chestie mistica in ea? :) Daca te dai cu o masina mai puternica dar ceva mai grea ai sanse s-o faci. Totul tine de raportul putere - greutate. Ceea ce au intr-adevar BMW-urile e masa distribuita aproape egal pe cele doua punti care, alaturi de tractiunea spate da un avantaj la liniutze.

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ca e BMW, crezi ca marca asta are vreo chestie mistica in ea? :) Daca te dai cu o masina mai puternica dar ceva mai grea ai sanse s-o faci. Totul tine de raportul putere - greutate. Ceea ce au intr-adevar BMW-urile e masa distribuita aproape egal pe cele doua punti care, alaturi de tractiunea spate da un avantaj la liniutze.

210920[/snapback]

 

pai si eu ce spuneam ????:) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis ca un BMW nu face tot....asta e ideea. Ca face multe masini e adevarat dar oricum tu nu te-ai dat cu masini de referinta pt liniutze....incearca cu un R5 GT TURBO :blink:

210938[/snapback]

 

stai ma ca masina mea nu e pt liniute, ca asa m-am dat si cu un scirocco care s-a tinut bara la bara cu un r5(140cp) si m-am cam rusinat cand am ajuns al doilea. nu vorbeam de masini din astea facute special pt curse.

Link to comment
Share on other sites

ia uita-te tu in lista cu 407 la motorizari si performante si o sa vezi ca un singur motor scoate 0-100km/h in mai putin de 10 secunde.. asta ca sa iti faci o idee despre peugeot cum alearga masina :blink: deci.....

210934[/snapback]

 

aici ai dreptate, dar credema, asta era facut cu cap, plecat de la dieselul de 140, ajuns la 180cp, si cuplu 380, plus ca soferul stia sa schimbe.

Link to comment
Share on other sites

Cand te dai cu cineva orice sofer stie sa schimbe, dar daca stai langa masina si auzi motorul cum "gafaie" ca nu poate mai mult, o sa ajungi la concluzia ca trebuie chiar sa cunosti masina ca sa stii sa schimbi, sau mai imp trebuie sa simti motorul.
Link to comment
Share on other sites

aici ai dreptate, dar credema, asta era facut cu cap, plecat de la dieselul de 140, ajuns la 180cp, si cuplu 380, plus ca soferul stia sa schimbe.

210944[/snapback]

Eu ma indoiesc de cipul asta, daca ce zici aici ar fi real ar trebui sa faca si 525-ul destul de lejer. Mai ales ca BMW-ul n-are cutie manuala.

Link to comment
Share on other sites

tu ai citit bine ce s-a scris???  :blink:  mai incearca

211112[/snapback]

Eu am citit. Ce n-ai zis este daca 525-ul are cip. Pentru ca daca n-are si te face varza, nici a ta nu are cip. Si daca tu stai langa pejo, cip-ul de pe el e o prostie. 525d are 163 de cai si 350 Nm. Acum intelegi unde bat? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.