Jump to content

Recommended Posts

Dupa nume, probabil serviceul se afla dupa centura de asteroizi :pardon:

 

Pff...daca ai avea o discutie cu acel Catalin(patronasul) sa vezi ce impresie are despre el si ce iti zice despre BMW efficient service si despre Bimmer...ai zice ca el a proiectat BMW-ul. Nu stiu...m-am dus la el la o recomandare, avea masini destul de scumpe in service, dar m-a chemat la 17:00 si la masina s-a uitat la 21:30 - pana la 22:00 dupa care mi-a zis ca nu stie ce are, trebuie sa vedem, dar in alta zi, nu acuma. Deci am stat ca prostu' 4 ore jum ca sa-mi spuna ca nu stie ce are si trebuie sa vedem in alta zi. Ii zic vin maine dimineata. Aaaa, pai nu...ca daca vii o sa am masini pe aici in lucru, lasa masina aici si vedem. Pai bine ma nene, daca o las aici nu o sa ai masini in lucru, fa-mi o programare. Pai iti fac peste vreo doua saptamani....

Link to comment
Share on other sites

Da, mare prostie, m-am dus si eu de vreo doua ori la doua service-uri, programare facuta, m-au bagat dupa o ora. De parca timpul meu nu e pretios.

 

Mai toti cu service-uri te trateaza de parca tu ai nevoie de ei, nu ei de tine. Lasa ca am rezolvat-o, am cautat pana am gasit unul care respecta clientul, sta si iti explica si tot ce trebuie.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poate ai dreptate in legatura cu serviciile oferite de Bimmer Serv. dar ma minunez cateodata cum merg unii cu ulei,filtre,becuri,bujii,deastea marunte sa le inlocuiasca in service...pentru un barbat mi se pare unpic asa,na..cat ar fi el de comod.:thumbsup:

 

si cu uleiul ce faci dupa ce-l scoti din motor? cum ar proceda un barbat in situatia asta? il arunca pe unde apuca?

 

pentru 30-50 de lei cat costa o revizie, nu vad de ce mi-as bate capul.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

si cu uleiul ce faci dupa ce-l scoti din motor? cum ar proceda un barbat in situatia asta? il arunca pe unde apuca?

 

pentru 30-50 de lei cat costa o revizie, nu vad de ce mi-as bate capul.

 

Sincer iti zic ca 1.eu nu imi ''bat capu'' cand e de schimbat ceva la masina si am cunostintele necesare si 2. aici chiar m-ai gasit :laugh: ,daca vrei iti arat o poza cu butoiul meu de 200 cu ulei ars in urma schimburilor in decursul mai multor ani ....hai noroc !:drinks:

ON:concluzia cred ca a tras-o si patitul....

Edited by SB25GAS
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ryoraul Nu prea ajuta pe nimeni ca eu nu stau in Bucuresti (si nu e vorba de bmw-ul din semnatura ca asta e in garantie, deci obligatoriu reprezentanta).

 

Ca idee, am ajuns la fratele unui prieten, e mecanic din tata-n fiu, si poate si asta conteaza, sa te duci pe o recomandare puternica.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Mikken ai pus punctul pe i.

 

Efficient Service nu mi-au dat nimic pentru cele 4 bobine, doar piese schimbate pe cheltuiala mea, conform manualului trebuia sa schimb 4 bobine si 4 bujii, asa mi-au zis ei. Inca nu am terminat cu ei, trebuie sa schimb un corp de apa care de 2 saptamani tre sa ajunga. O sa vorbesc atunci cand schimb corpul de apa si dupa ce am un raspuns o sa dau detalii la feedback pe thread-ul lor.

 

Bimmer Service, mi s-a parut ok, de cate ori am fost, motivele pentru care nu am mai fost la ei au fost review-urile de pe acest thread, care m-au pus pe ganduri, poti sa vezi primele doua pagini si faptul ca nu aveau trusa care baga presiune in instalatia de racire si nu mi-au rezolvat problema cu pierderile de antigel. Consuma cam 200 ml la 1000 de km, si raspunsul a fost ca e prea putin si nu lasa urme care se pot observa.

 

La Florin ma duc pentru ca are sculele necesare sa imi scoata bujia in caz ca se rupe, eu sper sa iasa fara sa se rupa si are review-uri bune. Cei de la Efficient m-au pus sa imi dau acordul ca daca trag de bujie si se rupe nu isi asuma responsabilitatea asa ca am preferat sa se rupa la Florin decat sa se rupa la ei.

 

Am fost la Efficient pentru constatare pentru ca motorul mergea neregulat, nu este prima mea vizita la ei, ar fi cam a patra, am facut o revizie, la ei, am mai schimbat niste piese deci aveam deja o relatie cu ei. Nu aveam de unde sa stiu ca este bujia. Situatia este exact cu am precizat tu, cei de la Efficient dau vina pe cine a montat bujia, cei de la Bimmer pe cine a incercat sa o scoata, iar acum Florin poata sa zica si el ca sunt amandoi de vina.

 

Astazi la 18:30 am programare la Florin, va tin la curent cu situatia fix asa cum este.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adica experienta ta nu a contat si au contat mai mult niste review-uri mai mult sau mai putin subiective??? Mi se pare doar mie sau cam miroase a pute???

 

Daca citesti tot ce am scris o sa vezi ca m-a interesat sa imi rezolve problema cu pierderile de antigel si inca ceva programul pentru mine e mai ok 9 - 18, iar atunci Bimmer nu aveau program in weekend.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma bujia a iesit fara sa dau _chiulasa_ jos, partea proasta este ca s-a rupt, bujia a fost bagata stramb sau stransa prea tare, se poate vedea in poze ca filetul s-a stricat. Acum trebuie sa imi dea alt filet.

 

Acum nu mai este nici un dubiu, bujia a fost montata prost.

 

http://imageshack.com/a/img905/2059/lkeuJd.jpg

http://imageshack.com/a/img540/1216/G9MstR.jpg

http://imageshack.com/a/img913/7227/bdp6VN.jpg

http://imageshack.com/a/img909/853/19KLyz.jpg

http://imageshack.com/a/img911/2489/teePZZ.jpg

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.