Jump to content

Recommended Posts

Ce ulei imi recomandati sa pun la un m54 are 230000km iar momentan are in el aral 10w 40 pe care il papa foarte rpd astazi in 500 km drum de munte sa aprins becul de 2 ori am completat cam 1L iar teava de esapament este neagra am vazut multe pareri si nu stiu pe care sa o cred???
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5W-40. Uleiul tau e prea gros pentru vanos. Consuma enorm de mult ulei...Nu ai scurgeri pe nicaieri? Nu cred ca are cum sa arda asa mult ulei in 500 de km... :thumbsup: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Nu curge pe nicaieri este destul de curat motorul si cat completezi de la un schimb la altul??

Si inainte sa folosesti uleiul asta il papa pe cel ce il foloseai??

Masina o am de curand. Prima data am bagat 10W40 original BMW si l-am dat jos dupa doar 300 de KM. Nu-mi placea deloc cum faceau vanosurile dimineata. :thumbsup:

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Ai un benzinar in 6 cilindri, ceea ce inseamna ca iti trebuie un ulei care sa-l faca sa toarca extrem de frumos!

10W40-ul e un ulei 100% mineral cam in orice combinatie l-ai gasi, nu are rost sa pui asa ceva in motor. Decat daca acel motor are peste 150.000 de km la bord si-a inceput sa consume ulei.

 

Altfel, 5W40-ul Liqui Moly pus de altcineva mai sus e bun. De fapt, normele si aprobarile lui iti sunt ghid sfant in a gasi un ulei de top pentru un benzinar de top: Bmw LL-01, Mb 229.5, API SN, A3/B4. Orice ulei cu normele si aprobarile (atentie, nu recomandari cum au RedLine, Amsoil, Renewable)astea este unul de top.

Din pacate acel 5W40 al celor de la Liqui Moly are baza de ulei minerala, aditivii fiind unii sintetici in el doar.

 

Parerea mea personala este sa mergi pe ceva american. Mobil 1 0W-40 European Car Formula este uleiul cel mai bun pentru motoarele pe benzina si diesel-urile fara filtru de particule. Se gaseste destul de usor si pe la noi in Romania (un galon -4,7 litri - costa 200 de lei). Varianta produsa in Europa se numeste Mobil 1 New Life 0W-40, teoretic in bidon se gaseste acelasi lucru, dar parca as merge mai mult pe mana americanilor.

 

Daca Liqui Moly-ul de mai sus e ulei de sinteza, asta este ulei sintetic, grupa III+, GTL, cu bazele Mobil VISOM si aditivii no.1 la ora actuala Infineum. GTL-urile ofera aceleasi performante ca uleiurile PAO, grupa IV (mai putin punctul de curgere). Ele sunt viitorul.

 

Uleiurile 0W-40 sunt, fara exceptie, cele mai bune pentru benzinare.

 

Liqui Moly-ul, daca il gasesti mai ieftin decat Mobil-ul de care ti-am zis, merita cumparat, altfel nu. Nu fiindca acel Mobil 1 are in compozitie si 30% esteri, ceea ce-l face la ani lumina de orice ulei de producator european.

Uleiurile BMW sunt praf in ochi. Imi pare rau ca spun asta, dar nu stim ce se afla in bidon, nu avem o fisa cu date din care sa citim compozitia lor. Tare-mi e ca inauntru se afla Castrol Magnatec. E adevarat, s-ar putea sa fie Magnatec Professional dar ... tot ulei pentru diesel-urile cu filtru de particule C3 este. Ca merge pus si-n benzinare e partea a doua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine!

 

Shell Helix Ultra are iarasi aceleasi aprobari ca si Liqui Moly folosit de tine. Tot 5W40.

Personal l-as alege pe cel mai ieftin dintre cele doua. Sau pe cel pe care-l pot gasi cel mai usor in magazine, chiar online. Daca ramai fara ulei nu poti lasa masina pe bara nu stiu cate zile pana iti vine transportul din nu stiu ce tara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.