Jump to content

Reglaj faruri/fascicul lumina.


DohoDragos

Recommended Posts

Buna seara, stiti cumva un service in cj unde pot regla farurile calumea, ca le-am schimbat de curand si noaptea bat prea aproape de masina si nu vad mai nimic.

Sau pot sa fac eu reglajul home?

Bmw e87 2008,faruri normale halogen, am la panou auto.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Poti face singur reglajul.

 

 

Mergi langa un perete si pui masina aproape lipita cu botul de zid.

 

Marchezi pe zid unde ar trebui sa intalneasca becul de faza scurta zidul, si pe st si pe dreapta.

 

Pe urma unesti cele 2 puncte cu o linie si apoi trasezi o linie paralela cu linia aceasta cu exact 7,6 cm mai jos, pe care marchezi din nou cu un X locul unde ar trebui sa intalneasca becul de faza scurta zidul.

 

Dai masina mai in spate in linie dreapta exact 7,5m si reglezi farurile astfel incat mijlocul farurilor sa bata exact pe punctul trasat corespunzator fiecarei parti iar dunga care delimiteaza inaltimea la care bate farul sa fie exact pe dunga pe care ai trasat-o paralel cu prima.

 

Gasesti si poze aici: http://www.danielsternlighting.com/tech/aim/aim.html

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti face singur reglajul.

 

 

Mergi langa un perete si pui masina aproape lipita cu botul de zid.

 

Marchezi pe zid unde ar trebui sa intalneasca becul de faza scurta zidul, si pe st si pe dreapta.

 

Pe urma unesti cele 2 puncte cu o linie si apoi trasezi o linie paralela cu linia aceasta cu exact 7,6 cm mai jos, pe care marchezi din nou cu un X locul unde ar trebui sa intalneasca becul de faza scurta zidul.

 

Dai masina mai in spate in linie dreapta exact 7,5m si reglezi farurile astfel incat mijlocul farurilor sa bata exact pe punctul trasat corespunzator fiecarei parti iar dunga care delimiteaza inaltimea la care bate farul sa fie exact pe dunga pe care ai trasat-o paralel cu prima.

 

Gasesti si poze aici: http://www.danielsternlighting.com/tech/aim/aim.html

Multumesc de info, am inteles asta dar reglajul propriu zis cum il fac ma refer la faruri de unde ridic/stanga dreapta fasciculul? Trebuie sa dau motorasul din ele jos pentru a putea regla si dupa sa il pun la loc?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.