Jump to content

BMW e46 318i 2lt upgrade la 2.5lt,. SFATURI VA ROG!


andy_bmw

Recommended Posts

VA SALUT PE TOTI SI VA MULTUMESC ANTICIPAT PT TOATE COMENTARIILE VOASTRE .

 

Sunt mandrul posesor al unui bmw e46 318i FL motor 2lt benzina N42b20 din 2003 si as dori sa schimb acest motor cu un 2.5 lt de pe un seria 5 e39. Ce ma intereseaza in mod sepecial este diferenta de prindere a suportilor motorului. Totodata daca cardanul si diferentialul pe care il am in momentul de fata vor rezista la un motor mai mare sau daca si acestea trebuiesc schimbate.

 

Daca a mai facut cineva asta va rog din toata inima sa postati aici nu sunt mecanic de profesie ci doar un impatimit al acestei marci (BMW) si orice sfat e mai mult decat bine primit.

 

Tin sa mentionez ca nu ma aflu in Romania si tot acest proiect se desfasoara in strainatate si majoritatea mecanicilor de aici nu prea fac asa ceva si cei ce fac cer niste preturi mai mari decat pretul masinii.

 

Am incercat sa dau si de mecanici romani aici dar sunt si mai scumpi ca cei straini :))

 

Inca o data va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre .

Link to comment
Share on other sites

De unde privim noi lucrurile, o sa te coste mult mandria.

nu te costa asa mult.... daca vi in cluj stiu niste oameni la un service care se ocupa doar cu bmw uri si care daca iei legatura cu ei din timp ar putea sa te sfatuiasca ce anume ai nevoie pentru conversie... sigur ai nevoie pe langa motor si de cutie... diferentialu poate ramane dar o sa ai sprint mai bun cu difu asta ca e mai scurt.... la cardan o sa fie probleme da si aia se rezolv.a. plus electronica de la motor... si aia trebe toata... frane mai bune ca o sa aiba nevoie masina si cam atat...

 

nu e greu... e doar vrajeala asta cu imposibilu.... daca ai piesele manopera nu te costa exagerat si ca timp de lucru depinde de oameni dar cateva zile.... cam acolo.... daca vrei sa iti dau date de contact pe privat sami spui...

Edited by poope
Link to comment
Share on other sites

masina de pe care vine motorul e un seria 5 e39 care a costat 500€ pt ca tara in care ma aflu rupe la taxa pe masina din pct de vedere al motorului. deci nu vad decat numarul de ore depus de mine din pct de vedere al muncii depuse .:)

unde esti?

Link to comment
Share on other sites

tre sa vi in romania daca vrei sa iesi ieftin.. altfel o sa te coste ceva...cam la cat se invarte un 330i poe acolo?

am vazut unul din 2001 parca sapt trecuta la 2500 € . faza e ca tot ce am de facut la masina asta fac eu singur singurel ca nu e prima data cand schimb motorul, la ea , cand am cumparat-o de la primul proprietar avea motorul distrus ca a impuscat garnitura de chiuluasa, asa ca am gasit acelasi motor ieftin tare si per total am reusit sa o fac foarte ieftin .nu sunt mecanic la origine dar am cateva cunostinte despre masini si pasiune pt bmw am mostenito de la tatal meu .:)assadar sa revenim la subiect ma intereseaza ce modificari vin facute la suporti. daca stie cineva :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi sĂŁ iei toate modulele electronice de pe mașina donoare ca sĂŁ fie cât mai ușor. Și eu trec acum de la 320D la 330D automatic și trebuie avut grijĂŁ de multe lucruri ca sĂŁ funcționeze totul ca la una OEM.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.