Jump to content

Pompa de apa


Recommended Posts

Cred ca mi s-a stricat pompa de apa. Mi-a crescut brusc temperatura pana la rosu in mai putin de 1 km. Nu e termostatul de vina, ca l-am schimbat si tot asa face.

Din cate am citit, pompa de apa cu care vine din fabrica E34 525i (probabil valabil pentru toate motoarele M50) are palele din plastic si la un moment dat cedeaza. Probabil asta s-a intamplat. Deseara sper sa desfac pompa de apa sa vad.

Intre timp m-am interesat de pompa de apa noua si am 2 variante de la Augsburg: marca Febi si marca Ruville. Din pacate nu au stiu sa-mi spuna daca palele sunt metalice sau din plastic. Nici eu n-am gasit nimic relevant pe internet despre asta. Am gasit in schimba pompa de apa Geba (water pump metal impeller), dar nu stiu cine aduce asa ceva. Cei de la Augsburg nu aduc.

Imi poate spune cineva despre Ruville si Febi daca stie sigur daca palele sunt metalice sau din plastic? Sau daca stiti vreo firma de piese auto care aduce marca Geba?

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat pompa de apa Hepu si am montat-o. Are palele metalice, aviz amatorilor. Problema s-a rezolvat.

Cu ocazia asta am schimbat:

- pompa de apa

- termostat

- curele

- antigel

Garnitura pompei de apa e din cauciuc, atat la cea originala care s-a stricat, cat si la cea noua marca Hepu. Nu am pus silicon, stiu ca nu era nevoie din cauza ca m-am chinuit sa o scot pe cea veche din blocul motor. Noroc cu documentatia de la vadim_braia :blink: Ca sa scoti pompa de apa din blocul motor trebuie sa infiletezi 2 suruburi de 10 in gaurile laterale care sunt facute special pentru asta, altfel nu prea sunt sanse.

Curelele se schimba in maxim 5 minute daca ai sculele potrivite si stii cum se face.

Ambele curele sunt Contitech, de la Augsburg. Cea de la compresorul de la aerul conditionat e "made in uk", cealalta e "made in romania".

Pompa de apa Hepu a costat 180 RON. Gasisem Febi pe la 135 RON si Ruville pe la 150 RON, dar am fost sfatuit sa iau Hepu. Despre Febi am inteles ca are palele din plastic, despre Ruville si Hepu nu am stiut din ce sunt. Am constatat la Hepu ca sunt metalice cand am luat-o de la magazin.

 

Poze:

post-1009-1174418743_thumb.jpgpost-1009-1174418756_thumb.jpgpost-1009-1174418779_thumb.jpgpost-1009-1174418793_thumb.jpgpost-1009-1174418804_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.