Jump to content

achizitie 318i 2008


stark

Recommended Posts

Ănțeleg are mai putini cai decat m-as fi așteptat. Ma așteptĂŁm la 144 cai, dar motorul este același nu? Nu e standard n46? Ănțeleg ca nu are dotĂŁri, nu multĂŁ lume cumpara full option, inclusiv eu la santa fea si fiat linea le am tot stock. In afara ca mai da ulei pe simeringuri si mai cad furtune, in rest ar fi ok? Intenționez sa o iau cu garantie, cum am spus, si sa merg in aceeași zi pana iese certificatul fiscal pana in Craiova la bmw( apropo trebuie programare ceva??). Imi doresc de mult un bmw, si acum ca am reușit sa strâng banii intenționeaz sa o iau, dar pe de alta parte, ca orice ban cheltuit, am si o retinere.

 

Tocmai de aceea nu ar trebui sa te grabesti si sa cedezi impulsului.....mi se pare putin cusuta cu ata alba masina asta care are garantie, dar nu poti sa o duci la o verificare la bmw, e luata din romania dar are instructiunile in daneza.......e 2008 dar de fapt e 2007, are 143 de cp dar de fapt e motorul de 129 cp.......odata ce ai luat-o de ce te mai duci la bmw, ca masina e luata deja.

 

Motorul consuma mult si trage slab pentru cilindreea respectiva,e mai mult din categoria 'de evitat' din acest punct de vedere.

 

Mie personal imi suna a samsareala, ei incearca sa vanda o masina care de fapt nu este ceea ce pretind, iar de la 'dealeri' din acestia poti fi sigur ca nu ai nici o garantie, asa ca mai bine banii aia stransi nu ii arunca aiurea.

Link to comment
Share on other sites

8000 euro si nu negociazĂŁ nici 1 euro. De ce sa imi iau adio de la garantie? Mi-dat si ultima factura in Martie a schimbat asa( sunt niște coduri, dar va trec denumirea gĂŁsitĂŁ pe factura):

 

1. Stellmotor 714 RON.

2. 1 garnitura motor chiu 318 RON

3. Flansa capac 23 RON

4. Senzor prezenta scau 378

5. Remontare/ĂŽnlocuire servomotor pentru arborele e 237

6. Ănlocuire senzor perna 239 si alte chestii miniatura, bex

 

la 8000 d euro ai varinate destule, mai cauta...si benzina si cheala si 129cp..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, nu stiu ce sa zic. Dar acum am primit si factura si m-am uitat mai bine la km e trecut nu 115k cat au zis ei si pe mercador si telefonic, ci 125k, IarĂŁși pe factura scrie ca itp a expirat in Martie, la telefon mi-au zis ca e facut. Si mie imi place masina, dar nu cred ca merita mai mult de 7500 euro.
Link to comment
Share on other sites

Weltauto se ocupa si cu operatiuni de 'consignatie' auto.......asa ca originea masinii nu este clara.Faptul ca se coboara atat de mult incat sa mai treaca si alti km, mi se pare deja insulta la bunul simt, 2008 in loc de 2007, ITP da sau ba, jantele daca nu gresesc nu sunt ale masinii......eu macar as face un drive test cu ea, le-as mai zice ca vin si in nu stiu ce zi sa iau masina, si apoi le-as trimite un mail sa le expun toate nemultumirile si faptul ca nu m-ar interesa o achizitie de la personaje care lucreaza in acest mod.

 

Spor la cautare! pe viitor, cand mai ai o masina de care esti interesat, posteaza aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/

Edited by Eugen B
Link to comment
Share on other sites

Factura este eliberatĂŁ de Sc mhs motors craiova( parca asta e service-ul bmw din Craiova). I-am sunat si mi a zis ca e o simpla eroare materialĂŁ, pentru ca daca aveau ceva de ascuns nu trimiteau factura.
Link to comment
Share on other sites

pt mhs craiova iti trebuie programare, si costa 350lei. (asta era pretul in aprilie)

dureaza cam 2 ore si jumatate verificarea.

 

pretul nu este foarte mare, e totusi o masina care a costa undeva la 35k noua si km nu sunt foarte multi. pentru unii conteaza si acest aspect (in germania conteaza mai mult rulajul decat puterea sau unele dotari)

 

in schimb eu nu am incredere in welt auto si alti samsari cu firma.

masina ar merita banii respectivi daca ar fi totul corect si nu ar avea probleme ascunse.

ca motorul nu este o alegere stralucita, asta e partea a doua..

 

 

totusi am niste intrebari, ce inseamna 842A cold climate version (cu ce difera fata de versiunea normala?) si de ce are antena daca nu are navigatie?

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

In e-mailul cu care am corespondat, este afișĂŁt in semnĂŁturĂŁ www.nurvil.ro , decat pe mercador apar poze cu nr de weltauto auto, in email nu apare nicĂŁieri cuvântul weltauto, ci doar www.nurvil.ro( nu fac reclama nimĂŁnui). Am mai gĂŁsit un bmw in constanta cu 130k km același model, cere 7700 euro. Numai ca e mai"tunat"
Link to comment
Share on other sites

1.Cam toate detaliile date de tine pana acuma s-au dovedit a fi cu semnul intrebarii.

2.Ai primit raspunsuri de la useri (chiar posesori de model) precum ca este un motor cu probleme.. :rolleyes: Trage tu concluziile.

 

P.S.Ar fi indicat sa faci un test-drive sa vezi cum te simti in masina ...poate ca 129 cp iti sunt suficienti (nu toti avem nevoie de avioane),daca te simti bine in masina si iti place singura optiune ar fi sa o cumperi constient de toate problemele ce pot sa apara...

Ca si cum pedalezi o bicicleta de la care te astepti in orice moment sa faca pana .

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-318-C34114327.html

 

asta pare interesant asa la prima vedere,oricum la km aia trebuie sa ai deja banii de semeringuri supape intinzator lant si separator ulei :) Mpachetul ca a fost adaugat de el dupa.

bine si e relativ "chel" desi din punctul meu de vedere ar mai trebui doar senzori de parcare .aici tine de gusturile fiecaruia.edit:mda fabricatie 2007 binenteles :))

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

E cam mult 147k. Eu vroiam undeva la 100-110k. O sa merg azi la un prieten care are un service si o sa ii ĂŽntreb pĂŁrerea lui, sper obiectiva( am observat ca multi din afara care nu au bmw , nu recomanda bmw, ca bĂŁ sunt proaste, bĂŁ e Ăntreținerea Scumpa, din prostie si cel mai des din invidie, in timp ce un prieten care are X5 si a avut sĂŁracul si ceva probleme cu el a recomandat cu mana pe inima bmw, si s-a oferit sa ma ajute cu verificarea mașinii la reprezentanta bmw). Daca primesc avize negative, cred ca ma abțin si o sa imi mai țin banii o perioada, si poate mai pun 2-3 mii peste si iau ceva mai nou. Visul meu ar fi un e92... Apropo cam de la ce pret pleacĂŁ un e92 chel undeva pe la 90-110k km? Gasesti la 12mi euro?
Link to comment
Share on other sites

E cam mult 147k. Eu vroiam undeva la 100-110k. O sa merg azi la un prieten care are un service si o sa ii ĂŽntreb pĂŁrerea lui, sper obiectiva( am observat ca multi din afara care nu au bmw , nu recomanda bmw, ca bĂŁ sunt proaste, bĂŁ e Ăntreținerea Scumpa, din prostie si cel mai des din invidie, in timp ce un prieten care are X5 si a avut sĂŁracul si ceva probleme cu el a recomandat cu mana pe inima bmw, si s-a oferit sa ma ajute cu verificarea mașinii la reprezentanta bmw). Daca primesc avize negative, cred ca ma abțin si o sa imi mai țin banii o perioada, si poate mai pun 2-3 mii peste si iau ceva mai nou. Visul meu ar fi un e92... Apropo cam de la ce pret pleacĂŁ un e92 chel undeva pe la 90-110k km? Gasesti la 12mi euro?

 

la 90-110k km incep sa cada piesele de pe bmw, tu vrei sa cumperi una in care sa incepi sa investesti? la care s trecute de 160-170.000 deja s au facut ceva investitii..

Link to comment
Share on other sites

Deci ĂŽmi Recomandati sa trec peste modelul prezentat de mine pe mercador? Sa ĂŽnțeleg ca bmw peste 100k nu mai e bmw? Daca am merge pe rationamentul acesta, toți ar trebui sa aibĂŁ numai masini noi, sub 100k..
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.