Jump to content

Nu se mai Inchide clapa de la rezervor


stark

Recommended Posts

Am deschis portbagajul si verificat bateria, in dreptul stopului din dreapta, si am vazut un fir verde care indica ca are legătura cu supapa de alimentare, curios fiind am vrut sa vad ce se întâmpla daca tragi de ea( logic ca ma așteptăm sa fie o alternativa la deschiderea clapetei de alimentare in cazul in care nu mergea închiderea centralizată), dar spre surprinderea mea nimic, oricum nu a ieșit cu totul se aude cum se atinge de tabla, dar cand am închis si blocat masina am observat ca puteam desface clapa de alimentare cu masina blocată. Ce am facut? Ce s-a întâmplat? E greoaie reparatia? Ce trebuie sa schimb daca am rupt/stricat etc.? Se poate face si la alt service, nu reprezentanta bmw?

 

Multumesc

 

E vorba de e90 318

Edited by stark
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da clapeta se Inchide si merge si arcul ĂŁla daca apeși pe el. Problema e ca nu se blocheazĂŁ dupa cheie, adicĂŁ ar putea cineva sa imi deschidĂŁ capacul de la rezervor cu masina ĂŽnchisĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

Este o stransa corelatie intre senzorul de usa si motorasul acela. Iti spun din experienta.

 

La mine cand senzorul nu face contact(masina nu vede portiera deschisa dupa ce scot cheia din contact) nu se inchide la rezervor. Merge inchisa doar daca vede ca s-a deschis portiera.

 

Motorasul functioneaza bine doar ca nu primeste alimentare.

 

Odata cu astea nu se aprind nici semnalele de inchidere.

 

Incearca asa, dupa oprire incuie masina. Verifica capacul. Daca e deschis, descuie masina, deschide usa de la pasager, inchide-o si incuie masina iar. Verifica daca s-a inchis.

Edited by ionnu
Link to comment
Share on other sites

Este o stransa corelatie intre senzorul de usa si motorasul acela. Iti spun din experienta.

 

La mine cand senzorul nu face contact(masina nu vede portiera deschisa dupa ce scot cheia din contact) nu se inchide la rezervor. Merge inchisa doar daca vede ca s-a deschis portiera.

 

Motorasul functioneaza bine doar ca nu primeste alimentare.

 

Odata cu astea nu se aprind nici semnalele de inchidere.

 

Incearca asa, dupa oprire incuie masina. Verifica capacul. Daca e deschis, descuie masina, deschide usa de la pasager, inchide-o si incuie masina iar. Verifica daca s-a inchis.

 

 

Asta vroiam sa zic si eu, are momente cand e ĂŽnchis, si momente cand e deschis deși masina e ĂŽnchisĂŁ. Deci motorul o fi de vina? Nu are treaba cu cablu ĂŁla verde?

Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam sa zic si eu, are momente cand e ĂŽnchis, si momente cand e deschis deși masina e ĂŽnchisĂŁ. Deci motorul o fi de vina? Nu are treaba cu cablu ĂŁla verde?

 

Ti-am explicat cauza mea. Senzorul de la portiera merge cand vrea. Iar in functie de senzor se inchide si clapeta la rezervor. Cand vede usa deschisa dupa oprire se inchide clapeta, cand nu functioneaza nu merge nici clapeta. Se incuie tot mai putin clapeta.

 

Ti-am zis sa faci un test, incui masina, verifici daca e inchis. Daca nu e inchis, descuie masina, deschide portiera fata pasager si inchide-o inapoi. Incuie masina si verifica. Daca e inchis inseamna ca ai aceeasi problema ca si mine.

 

Motorasul n-are nici o problema pentru ca atunci cand se intampla cele descrise mai sus nu primeste alimentare.

 

Incearca ce am zis si revino cu un raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Da, la firul verde care e sub mocheta aceea care o dai la o parte ca sa ajungi la baterie. Asta rĂŁmâne sa verific, intr-o seara cand mi-au venit dracii am blocat/deblocat masina de 10 ori, fĂŁrĂŁ rezultat( e adevĂŁrat nu știam treaba cu usa soferului) si dupa 2 zile cand am fost putin plecat si cand am revenit si verificat am vazut ca stĂŁtea ĂŽnchisĂŁ, deci un senzor ar fi nu motorasul sa inteleg. Se gasesc?? Sunt scumpe/ieftine?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.