Jump to content

Ajutor cumparare BMW e46


Cristianu

Recommended Posts

Salutari.

Merg si eu cam in maxim o luna sa imi iau un 318d sau un 320d, si m-am gandit ca ar fi bine sa ma documentez din timp, cu ajutorul vostru :blink:

 

O prima intrebare : Cam din ce an a aparut faceliftul la e46? 2003? Fiindca ma gandesc ca au aprut si motoarele euro 4 pe diesel tot atunci, sau ma insel? Asta ar face o prima diferenta datorita nenorocitei de taxa de prima inmatriculare, care ma sileste sa iau euro 4 caci ar fi mai mica.

 

Am vazut ca un 320 d din 2001 are euro3 si cam 136 de cai. Dupa 2003, are 150 de cai. Care dintre ele sunt mai fiabile? Si cam pana in cati km sa iau masina? maxim 200.000 km?

 

Astept ajutorul vostru, si mai apoi voi continua cu intrebarile :) Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta putin topicul: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=14973

Eu am un 318D touring din 2002 si este Euro3. Din cate stiu, din 2003, 318D si 320D au beneficiat de tehnologie commonrail. Acestea s-ar putea fi Euro4, dar nu sunt sigur. Sunt sigur ca iti va mai raspunde cineva care sa te lumineze. Succes la cumparare

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

Merg si eu cam in maxim o luna sa imi iau un 318d sau un 320d, si m-am gandit ca ar fi bine sa ma documentez din timp, cu ajutorul vostru :)

 

O prima intrebare : Cam din ce an a aparut faceliftul la e46? 2003? Fiindca ma gandesc ca au aprut si motoarele euro 4 pe diesel tot atunci, sau ma insel? Asta ar face o prima diferenta datorita nenorocitei de taxa de prima inmatriculare, care ma sileste sa iau euro 4 caci ar fi mai mica.

 

Am vazut ca un 320 d din 2001 are euro3 si cam 136 de cai. Dupa 2003, are 150 de cai. Care dintre ele sunt mai fiabile? Si cam pana in cati km sa iau masina? maxim 200.000 km?

 

Astept ajutorul vostru, si mai apoi voi continua cu intrebarile :) Mersi mult

209410[/snapback]

Modelele cu facelift au aparut la sfarsitul lui 2001, dar cam tot ce am vazut eu de vanzare pe la noi sunt inmatriculate prima oara de la inceputul lui 2002 in sus. Cred ca motorul de 150 CP este mai performant si mai fiabil, cat depre km, ideal ar fi sa aiba pana in 100-150.000 km, dar sunt greu de gasit si apoi, daca nu o iei de la reprezentanta, cine poate stii cu adevarat numarul lor. Au si ei dealeri descurcareti. Atentie marita !

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

Merg si eu cam in maxim o luna sa imi iau un 318d sau un 320d, si m-am gandit ca ar fi bine sa ma documentez din timp, cu ajutorul vostru :)

 

O prima intrebare : Cam din ce an a aparut faceliftul la e46? 2003? Fiindca ma gandesc ca au aprut si motoarele euro 4 pe diesel tot atunci, sau ma insel? Asta ar face o prima diferenta datorita nenorocitei de taxa de prima inmatriculare, care ma sileste sa iau euro 4 caci ar fi mai mica.

 

Am vazut ca un 320 d din 2001 are euro3 si cam 136 de cai. Dupa 2003, are 150 de cai. Care dintre ele sunt mai fiabile? Si cam pana in cati km sa iau masina? maxim 200.000 km?

 

Astept ajutorul vostru, si mai apoi voi continua cu intrebarile :) Mersi mult

209410[/snapback]

 

merita diferenta ca sa iti iei 320 de 150 in loc de 318...iar pana in 2004 toate au Euro 3, asa incat nu vad sa scapi de taxa de inmatriculare coresp euro 3. Face liftul a aparut din oct 2001. Face liftul si schimbarea normei euro nu au nici o legatura.

Daca gasesti, ia-ti modelul cu semnale albe...e la moda. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

Merg si eu cam in maxim o luna sa imi iau un 318d sau un 320d, si m-am gandit ca ar fi bine sa ma documentez din timp, cu ajutorul vostru :blink:

 

O prima intrebare : Cam din ce an a aparut faceliftul la e46? 2003? Fiindca ma gandesc ca au aprut si motoarele euro 4 pe diesel tot atunci, sau ma insel? Asta ar face o prima diferenta datorita nenorocitei de taxa de prima inmatriculare, care ma sileste sa iau euro 4 caci ar fi mai mica.

 

Am vazut ca un 320 d din 2001 are euro3 si cam 136 de cai. Dupa 2003, are 150 de cai. Care dintre ele sunt mai fiabile? Si cam pana in cati km sa iau masina? maxim 200.000 km?

 

Astept ajutorul vostru, si mai apoi voi continua cu intrebarile :) Mersi mult

209410[/snapback]

face/liftul la e 46 a aparut din 2002

euro 4 cred ca doar din 2004 / nu sunt sigur

mergi pe 320 de 150 cp, nu o sa fi deyamagit e si mai fiabil si mai puternic

 

 

ai mare grija> 90% din parcurile auto sunt detinute de arabi, turci, rusi si romani si au eu grije ca masinile sa nu aiba peste 200000 km. sa/i intrebi daca accepta inainte de cumparare test la AB, si daca raspunsul e nu, sa nu o cumperi. sa aiba neaparat carte de service si istoric. Si mergi in jumatatea de N a Germaniei.

 

Multa Bafta!

Link to comment
Share on other sites

face/liftul la e 46 a aparut din 2002

euro 4 cred ca doar din 2004 / nu sunt sigur

mergi pe 320 de 150 cp, nu o sa fi deyamagit e si mai fiabil si mai puternic

ai mare grija>  90% din parcurile auto sunt detinute de arabi, turci, rusi si romani si au eu grije ca masinile sa nu aiba peste 200000 km. sa/i intrebi daca accepta inainte de cumparare test la AB, si daca raspunsul e nu, sa nu o cumperi. sa aiba neaparat carte de service si istoric.  Si mergi in jumatatea de N a Germaniei.

 

Multa Bafta!

209516[/snapback]

 

face liftu' a aparut din oct-nov 2001. Facem pariu ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cine te-a mintit ?    :blink:

209871[/snapback]

 

nu l-a mintit nimeni..... cam asa e... poate e putin exagerat 90%, dar e pe aproape.... uite-te pe mobile, si vezi denumiri de handleri gen uzmur kildic, si celelalte, daca au denumiri nemtesti,si ii suni, sa vezi numai ce accent au...

 

mai ceva, daca scrie "nur fur handler oder export", (doar pt handleri sau export), ori e pretul net, si mai trebuie sa platesti tva-ul la ea, ori e ceva dubios (km dati inapoi, etc).

Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspunsuri.

 

Cam pana in cati km sa iau masina? Maxim maximal cat ar fi acceptabil? :)

 

aa, si chiar asa rau e iarna cu RWD?sau sunt legende? toata lumea zice ca te intorci repede pe zapada cu bmw-ul :blink:, chiar si cu asr si esp si toate cele?

Edited by Cristianu
Link to comment
Share on other sites

Mersi de raspunsuri.

 

Cam pana in cati km sa iau masina? Maxim maximal cat ar fi acceptabil? :)

 

aa, si chiar asa rau e iarna cu RWD?sau sunt legende? toata lumea zice ca te intorci repede pe zapada cu bmw-ul :blink:, chiar si cu asr si esp si toate cele?

210803[/snapback]

 

eu zic ca daca e diesel, o poti lua linistit pana in 150.000 km.

Link to comment
Share on other sites

in ceea ce priveste iarna, esti obligat sa iti pui roti de iarna - macar pe spate. Fara cauciucuri de iarna, pe ghiata devine ingrijorator.... cu roti de iarna, e aproape ca pe asfalt, concureaza lejer cu tractiunea fata. Nu trebuie sa fii experimentat ca sa te dai cu un BMW pe zapada, daca ai roti de iarna. Oricum, sa nu-ti fie frica de tractiunea pe spate, ca nu e Lada sau Skoda 105... nu prea are nici o legatura.
Link to comment
Share on other sites

Prietene, iti poti lua masina la 50.000 km si sa cada ceva la ea dupa 1000 km, la fel cum iti poti lua la 180.000 km si sa te tina inca 30-40.000 fara sa schimbi mai mult de capete bara, bielete si consumabile. E o ruleta, nu e o garantie ca daca are un anumit kilometraj e mai buna sau mai proasta.

 

Din punctul meu de vedere kilometrajul este egal cu 0, in ceea ce priveste calitatea unei masini.

 

O poti pune pe 7 testere si sa ti se arda pompa de injectie sau sa se beleasca cutia de viteze dupa ce iesi pe usa service-ului.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, iti poti lua masina la 50.000 km si sa cada ceva la ea dupa 1000 km, la fel cum iti poti lua la 180.000 km si sa te tina inca 30-40.000 fara sa schimbi mai mult de capete bara, bielete si consumabile. E o ruleta, nu e o garantie ca daca are un anumit kilometraj e mai buna sau mai proasta.

 

Din punctul meu de vedere kilometrajul este egal cu 0, in ceea ce priveste calitatea unei masini.

 

O poti pune pe 7 testere si sa ti se arda pompa de injectie sau sa se beleasca cutia de viteze dupa ce iesi pe usa service-ului.

211084[/snapback]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Prietene, iti poti lua masina la 50.000 km si sa cada ceva la ea dupa 1000 km, la fel cum iti poti lua la 180.000 km si sa te tina inca 30-40.000 fara sa schimbi mai mult de capete bara, bielete si consumabile. E o ruleta, nu e o garantie ca daca are un anumit kilometraj e mai buna sau mai proasta.

 

Din punctul meu de vedere kilometrajul este egal cu 0, in ceea ce priveste calitatea unei masini.

 

O poti pune pe 7 testere si sa ti se arda pompa de injectie sau sa se beleasca cutia de viteze dupa ce iesi pe usa service-ului.

211084[/snapback]

 

Sper ca acel prietene nu a fost in sens peiorativ :blink:

 

Cred ca ma decid incet incet spre autohus.de Mi se par de incredere,le-am trimis un mail (culmea in limba romana!) si am si primt raspuns. Si au carte de service la masini si se face verificarea tehnica inainte de cumparare. Dar inca oscilez intre 318D cam din 2004 si 320 D din 2002. Cam acelasi numar de km, dar daca voi ziceti ca nu are importanta...

318-le are 116 cai, 320D are 150 de cai( e cel cu common rail). Acuma ma gandesc daca are destula putere cel de 116 cai oare? Vor fi de ajuns? Avantajul e ca masina e cu 2 ani mai tanara decat cea de 150 de cai. Nu stiu ce sa fac... :)

Link to comment
Share on other sites

Sper ca acel prietene nu a fost in sens peiorativ :blink:

 

Cred ca ma decid incet incet spre autohus.de Mi se par de incredere,le-am trimis un mail (culmea in limba romana!) si am si primt raspuns. Si au carte de service la masini si se face verificarea tehnica inainte de cumparare.  Dar inca oscilez intre 318D cam din 2004 si 320 D din 2002. Cam acelasi numar de km, dar daca voi ziceti ca nu are importanta...

318-le are 116 cai, 320D are 150 de cai( e cel cu common rail). Acuma ma gandesc daca are destula putere cel de 116 cai oare? Vor fi de ajuns? Avantajul e ca masina e cu 2 ani mai tanara decat cea de 150 de cai. Nu stiu ce sa fac... :)

212031[/snapback]

ai grija la 320d 2002 ca si eu am una si la 2 zile dupa ce am cumparat-o a crapat turbo la propriu nu la figurat si costa doar 4000 ron.ai mare grija

Link to comment
Share on other sites

ai grija la 320d 2002 ca si eu am una si la 2 zile dupa ce am cumparat-o a crapat turbo la propriu nu la figurat si costa doar 4000 ron.ai mare grija

212206[/snapback]

 

eu am 320d 2002 si nu mi-a crapat turbina nici la propriu nici la figurat..oricum se repara, cost in jur de 8 mil, era un anunt aici pe forum sint niste oameni care le repara si dau si garantie

ia-ti 320...senzatia este cu totul alta...

nu poti sa stii daca 320 d din 2002 e mai uzata decat aia din 2004...conteaza mult cum s-a mers cu ea. Oricum e o loterie

Link to comment
Share on other sites

eu am 320d 2002 si nu mi-a crapat turbina nici la propriu nici la figurat..oricum se repara, cost in jur de 8 mil, era un anunt aici pe forum sint niste oameni care le repara si dau si garantie

ia-ti 320...senzatia este cu totul alta...

nu poti sa stii daca 320 d din 2002 e mai uzata decat aia din 2004...conteaza mult cum s-a mers cu ea. Oricum e o loterie

212503[/snapback]

costa 15 mil la asta de pe forum,am sunat eu,dar se zice ca poate sa distruga motorul asa ca nu ma pot risca.tu te-ai risca?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.