Jump to content

Trebuie sa trantesc usile cand le inchid


Recommended Posts

Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit decat cate un post izolat pe ici pe colo, fara vreo rezolvare concreta.

Deci: am un e46 316i si trebuie sa dau mai tare cu usile cand le inchid, ca sa se inchida bine. Trebuie sa le cam trantesc. Nu pot mereu sa aplic exact forta necesara pentru o inchidere buna, si cateodata se aude un zgomot metalic cu ecou scurt (de la trantit) si mi se face mila de masina :)

Cele din spate se inchid mai usor decat cele din fata, dar tot greu.

Am observat ca daca tin mana prin dreptul clantei cand ii fac vant usii, atunci trebuie sa aplic forta cea mai mica, se aude zgomotul cel mai "frumos" (incet, infundat..nu stiu cum sa il explic...imi da asa un sentiment de incredere in eficienta inchiderii). Daca am mana pe coltul de sus, sa zicem, trebuie sa aplic o forta mai mare.

M-am uitat pe la chedere si sunt in stare buna, moi...nu cred ca e de la asta. De inchis stau bine inchise.

Portbagajul se inchide usor de tot, la fel si capota.

Eu ma gandesc ca o fi de la mecanismul ala dintre usa si stalp, care asigura inchiderea si incuierea; poate o fi prea rigid..vreun arc..ceva..nu stiu exact cum functioneaza.

Mai e vreun posesor de e46, sau orice alt model, cu problema asta, si daca da, a rezolvat-o cumva?

Ma simt un pic aiurea cand se urca cineva in masina si tre sa dea de 2-3 ori cu usa, si a 3-a oara tre sa o tranteasca... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Din ce spune el, uzura pari a fi mai mare decat cea normala. Incearca sa "furi" un tinichigiu pentru juma` de ora si poate se rezolva. Fac o paranteza, eram intr`o seara la o intalnire a forumului si la plecare am verificat eu, verssatu, mishoo-E46- cum se inchid/aud usile in comparatie cu E34-ul lui apple. Diferenta...socanta. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Din ce spune el, uzura pari a fi mai mare decat cea normala. Incearca sa "furi" un tinichigiu pentru juma` de ora si poate se rezolva. Fac o paranteza, eram intr`o seara la o intalnire a forumului si la plecare am verificat eu, verssatu, mishoo-E46- cum se inchid/aud usile in comparatie cu E34-ul lui apple. Diferenta...socanta. :blink:

209458[/snapback]

 

pot garanta si eu ca la e34 se aud minunat la inchidere :)

daca masina a avut ceva in trecut e clar ca e vorba de tinichigerie,iale etc.iar daca chedarele au fost date jos nu se mai pun ca si in fabrica never.

Link to comment
Share on other sites

Nu e o problema , din cate stiu eu asa trebuie sa faca.....daca ii dai drumu incet nu se inchide decat pe prima treapta si e naspa.....de aia trebuie sa dai un pic mai tare !

209456[/snapback]

Pai am inchis si eu o usile la un e39 si se inchideau usor, si fara zgomot (nu imi vine acum cuvantul pentru "smooth"). Se inchideau si daca doar le faceam vant.

La fel la o astra G classic (model 2000, dar noua, cumparata de 2 luni): trebuie doar sa am mana pe usa in timp ce ea se inchide, fara sa imping eu prea tare.

La mine trebuie sa imping pana se inchide usa de tot, sau, daca doar ii fac vant, sa o imping cu putere (si in cazul asta, sigur se tranteste).

Daca ii dau drumu' incet nu se inchide deloc...doar se apropie de masina pana atinge chestia aia in forma de patrat de pe prag, care o tine inchisa.

Nu e exagerata chestia, dar daca o sa trantesc usile mereu....

Link to comment
Share on other sites

la e36le meu e jale cu usile.... ..cu toate ca nu au fost afectate pozitiile balamalelor .sau ceva....usile nu se inchid ok... una se inchide ...cu zgomot de zici ca trantesc usa de la autobuzele alea galbene vechi 101.. cu zdranganituri suplimentare de geamuri si fete si table...iar celalata se etanseaza parca ermetic... dar daca dau cu ea mai tare.... altfel ..nu se inchide...

deci, spuneti voi ca problemele astea le poate rezolva un tinichigiu ?

Link to comment
Share on other sites

pot garanta si eu ca la e34 se aud minunat la inchidere :)

daca masina a avut ceva in trecut e clar ca e vorba de tinichigerie,iale etc.iar daca chedarele au fost date jos nu se mai pun ca si in fabrica never.

209462[/snapback]

Ce sa fi patit, astfel incat sa mearga cu 200km/ora struna, si sa se inchida toate usile mai greu? :)

Au fost puse folii pe toate geamurile...ma gandesc ca au desfacut fetele de la usi...

Dupa ce zice fake, la e46 sunt mai "tari" usile decat la e34...o fi diferenta de clasa dintre masini, si cum e46 e mai sportiva prin natura ei, tre sa pui muschi cand inchizi usa? :blink:

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Cred ca si-au facut un pic de joc in balamale sau s-au lasat cu 1/2 mm si nu mai calca bine. S-ar putea sa fie si alta cauza... eu inca nu m-am uitat la a mea, dar s-ar putea sa se poata regla ceva pe acolo... (vorbesc de mecanismul de inchidere de pe usa).
Link to comment
Share on other sites

pot garanta si eu ca la e34 se aud minunat la inchidere :blink:

daca masina a avut ceva in trecut e clar ca e vorba de tinichigerie,iale etc.iar daca chedarele au fost date jos nu se mai pun ca si in fabrica never.

209462[/snapback]

 

 

A MEA E NOUA DE LA BAVARIA SI TOT DE DOUA ORI DAU CU USA..

CICA PT VITEZA E ASA ..CA SA NU PATRUNDA SUNETU IN INTERIOR LA VITEZA

Link to comment
Share on other sites

Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit decat cate un post izolat pe ici pe colo, fara vreo rezolvare concreta.

Deci: am un e46 316i si trebuie sa dau mai tare cu usile cand le inchid, ca sa se inchida bine. Trebuie sa le cam trantesc. Nu pot mereu sa aplic exact forta necesara pentru o inchidere buna, si cateodata se aude un zgomot metalic cu ecou scurt (de la trantit) si mi se face mila de masina :)

Cele din spate se inchid mai usor decat cele din fata, dar tot greu.

Am observat ca daca tin mana prin dreptul clantei cand ii fac vant usii, atunci trebuie sa aplic forta cea mai mica, se aude zgomotul cel mai "frumos" (incet, infundat..nu stiu cum sa il explic...imi da asa un sentiment de incredere in eficienta inchiderii). Daca am mana pe coltul de sus, sa zicem, trebuie sa aplic o forta mai mare.

M-am uitat pe la chedere si sunt in stare buna, moi...nu cred ca e de la asta. De inchis stau bine inchise.

Portbagajul se inchide usor de tot, la fel si capota.

Eu ma gandesc ca o fi de la mecanismul ala dintre usa si stalp, care asigura inchiderea si incuierea; poate o fi prea rigid..vreun arc..ceva..nu stiu exact cum functioneaza.

Mai e vreun posesor de e46, sau orice alt model, cu problema asta, si daca da, a rezolvat-o cumva?

Ma simt un pic aiurea cand se urca cineva in masina si tre sa dea de 2-3 ori cu usa, si a 3-a oara tre sa o tranteasca... :blink:

209440[/snapback]

 

asa e si a mea, nu-ti mai bate capu' si din ce stiu eu asa e la e46

sau, daca chiar te chinuie gandu', incearca sa te duci la un tinichigiu...el poate sa-ti verifice si sa-ti unga balamalele si broastele...broastele se pot regla chiar - exista niste mici suruburi la broasca

Link to comment
Share on other sites

asa e si a mea, nu-ti mai bate capu' si din ce stiu eu asa e la e46

sau, daca chiar te chinuie gandu', incearca sa te duci la un tinichigiu...el poate sa-ti verifice si sa-ti unga balamalele si broastele...broastele se pot regla chiar - exista niste mici suruburi la broasca

209501[/snapback]

 

Ce problema !. :blink: ..La mine ..wife mereu o impinge usor si nu se inchide ..tre sa mai dea inca o data cu ceva mai multa forta !..eu nu am vazut asta ca o problema ..doar ca zangane ce mai am prin buzunarele portierelor la inchidere !

Link to comment
Share on other sites

Ce problema !. :)  ..La mine ..wife  mereu o impinge usor si nu se inchide ..tre sa mai dea  inca o data cu ceva mai multa forta !..eu nu am vazut asta ca o problema ..doar ca zangane ce mai am  prin buzunarele portierelor la  inchidere !

209567[/snapback]

 

Si la mine..prietena mea o impinge usor fiindca am cam tipat la ea la un moment dat cand le tot trantea...si m-a enervat, asa incat acum le impinge atat de finutz...mai mare dragu' :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.