Jump to content

Noul X5 vs noul Cayenne S


Courage

Recommended Posts

Desi sunt un fan BMW, nu pot sa nu fiu obiectiv cand ma uit la noua Porsche Cayenne daca vorbesc de modele pe benzina. La motorina Mercedes ML 400 CDI cu perna de aer.. e chiar problematic !

 

Dar sa ramanem la subiect !

 

BMW X5 4.8i

Cilindere: 4799 cmc

Putere: 355 CP la 6300 RPM

Nr cilindri: 8

Cuplu maxim: 350 Nm/3400-3800

0-100 km/h: 6.5s

Consum declarat: 17.5/9.6/12.5 l/100 Km

 

Porche Cayenne S

Cilindree: 4800 cmc

Putere: 385 CP la 6200 RPM

Nr cilindri: 8

Cuplu maxim: 500 Nm/3500 RPM

0-100 Km/h: 6.8s

 

Consum declarat: 20.2/10.1/13.7 l/100 Km

 

Avand in vedere ca preturile sun tot pe acolo (cu mentiunea ca la BMW ai si 10% taxa vamala), iar Porsche este mai luxos in interior + suspensie pneumatica, iar ca tinuta de drum ireprosabil...

 

De ce ar alege cineva BMW ?

 

Daca doresti diesel ai de la Mercedes ML 400 CDI, care da fum !

 

Pentru cei bolnavi exista si Porche Cayenne S Turbo...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De ce ar alege cineva BMW ?

 

209688[/snapback]

 

Ptr ca X5-ul e un model complet nou iar cayenne-ul este doar un facelift???

Sau ptr. ca, exceptand motorul, Cayenne este un Tuareg (adica un VW) mai bine imbracat???

Si poate pentru maneta aia geniala de schimbator de viteze???

 

Cat despre ML, chiar nu are sens comparatia...

Link to comment
Share on other sites

Acest facelift aduce destul de multe noutati totusi... (Porsche)

 

In ceea ce priveste ML cred ca exagerezi si vorbesti din auzite.

Partenerul meu are ML si sincer este luxos, puternic si confortabil (suspensia pneumatica face toti banii).

 

Unde eu imi musc limba si-mi sparg maselele prin gropi mai mult sau mai putin vizibile, el are setarea confort, iar daca are nevoie de viteza lipeste masina de asfalt si abia ma tin dupa el.

 

El are 320 CDI (acum cu ciptuning), iar un 400 CDI ar fi bestial oricat de fani BMW am fi noi.

 

Personal am fost dezamagit de noul X5 la interior... La cat costa puteau sa lucreze cu penseta, nu cu barda, basca ca cel mai mare motor diesel (3.0l) este o gluma proasta pt cat de mare este masina. Ma asteptam sa scoata macar 3.0 biturbo, daca nu 4.5 de pe seria 7 !

 

Intr-adevar apreciez Active steering si Active Drive de la noul X5, dar in rest poti spune ca este tot un facelift !

 

P.S. Cand dracu au de gand geniile de la BMW sa facem test drive cu noul X5 ???!!!

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Interesanta si bine venita comparatia :blink:

 

Dintre toate masinile enumerate as alege X3 :)

 

Deci, ML pe locul 1 urmat imediat de Porsche, din pacate i-am rezervat lui X5 locul3, de ce? Pentru ca daca nu tin cont ca sunt fan BMW si sunt obiectiv aceasta este ierarhizarea corecta, poate cu Porsche si ML as putea sa gresesc.

Cine crede ca Porsche Cayenne nu este nimic altceva decat un Touareg in smoking se inseala, poate fi foarte usor folosit apelativul de "the ultimate driving machine" din toate punctele de vedere, ML-ul este alegerea luxoasa, masina are stil, linie exterioara superba, interior confortabil si functional, calitate foarte buna a fabricatiei, altaturi de Porsche are un comportament exemplar in tot-teren, calitati cu care X5 nu se prea poate lauda.

 

Trebuie sa fiu corect si sa spun ca pe asfalt si X5 este la superlativ, din pacate pentru X5 celelalte 2 masini din acest comparativ stau mai bine per global. Poate ca atuul dinamicitatii este singurul pentru BMW.

Ma asteptam ca noul X5 sa ma faca sa zic wow cand l-am vazut in "carne si oase", nicidecum, am ramas oarecum dezamagit, nimic care sa ma dea pe spate, ceea ce nu se poate spune despre ML si Cayenne, doua masini care stiu sa se exprime foarte bine si la capitolul design. Eu unul regret ca Chris Bangle nu deseneaza in continuare masini pentru BMW, din punctul meu de vedere este o mare pierdere.

 

Cel mai nimerit X5 va fi cel cu motorul diesel, 4.5d de pe seria 7, cel de 3.0d mi se pare nimerit pentru X3 si nu pentru X5, este decent pe X5 motorul de 3.0d dar face masina putin cam lenta.

 

Multa lume m-a contrazis si s-a uitat stramb la mine cand am zic ca ML este mult peste noul X5 si cand am zis ca daca aveam bani de X5 imi luam ML cu ochii inchisi, fara sa stau pe ganduri, se pare ca nu sunt singurul care vad asa aceste lucruri.

 

Concluzie, fiind fan BMW am preferat sa iau X3, masina care a scapat de bug-uri, cel putin asa se zice.

 

Un dealer BMW imi spunea ca X5 are ceea ce nu are nimeni si anume barele de torsiune active, nici macar nu l-am contrazis si l-am lasat sa ramana in visul asta al lui, probabil el nu auzise de Range Rover :D

 

Parerea mea despre noul X5, este un X3 mai mare, mai sofisticat si care nu are nimic extraordinar de oferit la niciun capitol, poate daca la X3 ar fi introdus climatronicul pe 2 zone si ar fi adaugat niste elemete de finete la interior ar fi fost masina ideala care sa reprezinte imaginea BMW in segmentul SUV. Stiu ca o sa-mi sara multi in cap dar asta e parerea mea, sunt putin dezamagit de noul X5.

Timpul va confirma sau va infirma ceea ce zic eu acum :)

 

@Courage, am postat fara sa iti citesc postul, am citit dupa ce am postat si am regasit cam aceleasi idei :)

Drive test se va face dupa ce va fi lansat X5-ul :) Dupa cum am zis si mai sus se va introduce motorul de 4.5 :) Motorul de 3.0sd nu era prea bine adaptat pentru masa mare a lui X5, turbinele sunt relativ fragile si ar fi fost fortate foarte mult, e mult mai buna introducerea unui diesel mai mare.

 

L.E. uitati si un link http://www.x3world.com/x5-e70-forum/29064-...-cayenne-s.html

 

ca idee, nu imi place de nicio culoare Q7, mi se pare naspa rau de tot in comparatie cu X5, ML, Cayenne.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

209688[/snapback]

Sau ptr. ca, exceptand motorul, Cayenne este un Tuareg (adica un VW) mai bine imbracat???

209712[/snapback]

 

Adica...exceptand motorul si designul, Cayenne este un Touareg? :blink: Interesant rationamentul. Esti sigur ca ai mers cu un Cayenne? Inteleg dragostea pentru Bmw, da` in limita realitatii.

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la parerea generala de pana acum:

ML, Q7, Cayenne, X5.

Imi pare rau pt BMW, dar nu pot sa-i ofer nici macar locul 3. Vorbim despre masini de lux aici... Din pacate "driving pleasure" se face prea tare simtita in gropi... Iar finisajele sunt mai degraba spartane.

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la parerea generala de pana acum:

ML, Q7, Cayenne, X5.

Imi pare rau pt BMW, dar nu pot sa-i ofer nici macar locul 3. Vorbim despre masini de lux aici... Din pacate "driving pleasure" se face prea tare simtita in gropi... Iar finisajele sunt mai degraba spartane.

209832[/snapback]

 

Totusi , nu o fi X5-ul o super reusita , dar nici finisaje spartane nu poti sa zici ca are ! E prea de tot.....

 

Din pct meu de vedere : 1 Cayenne , 2 ML si 3 Range Rover ...... poate 4 sau 5 X5 , sunt in dubii cu Q7-le care este foarte misto !

Link to comment
Share on other sites

Cayenne comparat cu X5- hmm

Nici nu exista comparatie - in favoare Cayenne binenteles.

 

Si intradevar trebuie sa mergi cu ML ca sa vezi ce inseamna suspensia pneumatica. Eu nu am mers cu ML dar am mers cu Sclasse care are tot suspensie pneumatica, si intradevar este super confortabila.

 

1-Cayenne 2-Range Rover 3-ML

Link to comment
Share on other sites

deci intre Cayenne si si X5 as alege BMW doar pentru faptul ca Porsche nu ofera un motor diesel, nu pentru economie ci pentru cuplu si placerea in conducere vreau diesel. Daca as avea un camp petrolifer as alege benzina cu conditia ca sa am un rezervor de 200 de litri la masina :)

 

Si daca stau bine sa ma gandesc, intre BMW si Porsche as alege Mercedes ML :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca preturile sun tot pe acolo (cu mentiunea ca la BMW ai si 10% taxa vamala), iar Porsche este mai luxos in interior + suspensie pneumatica, iar ca tinuta de drum ireprosabil...

 

De ce ar alege cineva BMW ?

 

209688[/snapback]

 

La bmw x5 nu trebuie sa-ti faci griji pt taxa vamala de 10%. o plateste bmw

deci la pretul cip adaugi tva atat, ca si cum ti-ai lua un x3

cu toate astea pretul noului x5 este f. mare, cred ca este chiar la nivelul lui cayenne

deci cine doreste neaparat x5 parerea mea e sa mai astepte

Link to comment
Share on other sites

209688[/snapback]

Sau ptr. ca, exceptand motorul, Cayenne este un Tuareg (adica un VW) mai bine imbracat???

209712[/snapback]

 

Adica...exceptand motorul si designul, Cayenne este un Touareg? :blink: Interesant rationamentul. Esti sigur ca ai mers cu un Cayenne? Inteleg dragostea pentru Bmw, da` in limita realitatii.

209811[/snapback]

 

 

cred ca se referea la faptul ca e facut pe acelasi sasiu. e adevarat, sunt unele elemente de caroserie care cred ca se potrivesc. usi, geamuri laterale. dar asta nu inseamna nici pe departe ca e aceeasi masina. am avut placerea sa conduc un touareg cu acelasi motor ca si cayenne. cel de 3.0 v6. e ok, fuge tare. dar am condus si cayenne s. incomparabil.....

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

porsche nu are in vocabular DIESEL din pacate dar are o super masina 4x4 de sosea , despre touareg nu are rost sa vb, range rover o super masina 4x4, dar nu este in aceeasi clasa de eleganta .... ML si marea suspensie pneumatica CEA MAI MARE TEAPA am pe un prieten cu un s-class suspensie pneumatica...al carei suspensie de ce buna este si-a dat duhul, acum nu poate sa plece cu ea iar un pret pt aceasta formidabila suspensie 12.000E (nu glumesc) ...sunt fan bmw deci pt mine x5-ul are un loc asigurat pe podium o super masina totusi porsche-ul ramane porsche Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

porsche nu are in vocabular DIESEL din pacate dar are o super masina 4x4 de sosea , despre touareg nu are rost sa vb, range rover o super masina 4x4, dar nu este in aceeasi clasa de eleganta .... ML si marea suspensie pneumatica CEA MAI MARE TEAPA am pe un prieten cu un s-class suspensie pneumatica...al carei suspensie de ce buna este si-a dat duhul, acum nu poate sa plece cu ea iar un pret pt aceasta formidabila suspensie 12.000E (nu glumesc) ...sunt fan bmw deci pt mine x5-ul are un loc asigurat pe podium o super masina totusi porsche-ul ramane porsche

210118[/snapback]

 

 

daca vb de s-classe-ul vechi, acela e din 2001. poate de atunci a mai evoluat....

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate ca Range-ul nu este in aceiasi clasa de eleganta. Este peste BMW/Porsche/Mercedes la eleganta. Cred ca nu ai vazut niciodata un Range Rover cu echiparea Vogue.

 

Suspensia pneumatica de pe S-ul nou nu are legatura cu cea de pe S-ul vechi.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptat ca Range-ul nu este in aceiasi clasa de eleganta. Este peste BMW/Porsche/Mercedes la eleganta. Cred ca nu ai vazut niciodata un Range Rover cu echiparea Vogue.

 

Suspensia pneumatica de pe S-ul nou nu are legatura cu cea de pe S-ul vechi.

210129[/snapback]

 

range rover sport supercharged = imbinarea perfecta intre eleganta si sport. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Era parerea mea si atat. De fapt nu asta era intrebarea? "De ce ar alege cineva BMW?"

 

Am fost la un test cu un Cayenne S, dar era omul ala cam stresat langa mine. (B...de la Porsche Buc. nord) si nu am putut sa o conduc decat intr-un mod pensionaresc. Era foarte crispat individul si recunosc ca m-am abtinut.

Are varul meu insa un Touareg V10 TDI cu care ma dau mai des. E extraodinar cuplul ala dar am avut intotdeauna feelingul ca este inutil, oricum as seta suspensia aia. Pe de alta parte am avut timp de o luna un X5 cu Xdrive (faceliftul) 3.0d si parerea mea (subiectiva deci) este ca X5 sta mai bine in viraje.

Despre asta nou nu pot expune dacat o parere legata de design. Mie imi place. In aprilie insa ii vine un 3.0d unui prieten bun si am sa-l testez si eu.

 

Aceleasi raspunsuri balbaite le-am primit si eu la AB cand am intrebat de drive-test.

 

Luati-mi deci capul, eu tot X5 as alege. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.