Jump to content

Ce se intampla cu lumea asta ?


Kosmog

Recommended Posts

Salutare,

 

In ultima vreme ma tot interesez de domeniul auto, pentru ca, se apropie perioada in care mi-am propus sa imi cumpar prima masina si ard de nerabdare sa treaca zilele cat mai repede, insa, in seara asta am auzit ceva, oarecum ciudat ( de care sunt convins ca e o PROSTIE ). Un mecanic a spus ca bmw-urile sunt proaste la orice capitol ( confort, performanta, fiabilitate s.a. ) si ca nu face nici cat jumatate dintr-un audi, ca la demaraj fata de un audi sunt praf, ca intretinerea e mare si ca, per total, e bine sa iti iei gandul de la un bmw. Cred ca ori era beat, ori e agasat de multi oameni cu bmw prin trafic. A mai adus aminte si de turbo ca pica mereu ( probabil se referea la problema clasica, ce apare mai des la motoarele N47 )

 

Am innebunit eu cumva si deja am luat-o pe drumul gresit fiindca vreau sa imi iau bmw ?

 

Revenind la lucruri serioase..

In momentul de fata ma decid intre un BMW 320D si un BMW 330D. Daca ma gandesc doar la taxele pe care le dau catre stat, 2.0 va fi CLAR varianta castigatoare. Acum intrebarea mea este, se merita cei 2300-2400 RON dati in plus pe an pentru siguranta si in special performanta oferita de 3.0 ? M-am orientat catre 3.0 cand am auzit ca nu prea au probleme asa dese ca la 2.0 si ca sunt mult mai fiabile. In plus le gasesti la un pret apropiat si uneori cu dotari mai bune.

 

 

Posesorii de 2.0 si de 3.0 d/i , putem facem un raport cu cheltuielile per an bagate in masina ( fara combustibil ) ? Multumesc frumos. Stiu ca nu e o statistica reala, insa m-ar ajuta sa ma conving daca merita 3.0-ul atentie ( desi daca ar fi doar dupa mine, asta ar fi alegerea sigura -> INSAAA toata lumea imi sare in cap cu taxele vietii ). Si ca sa fie treaba treaba, toate rudele imi mai spun, "ia-ti si tu un golf ca e prima masina si o mai schimbi de 10 ori".

 

 

PS: Bugetul meu va fi de maxim 9000-1000 euro si vreau sa o cumpar in primavara ( sa treaca zapada )

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

BMW-ul intra in categoria masinilor Premium, asa ca automat are o tinuta de drum mai buna decat masinile din clasa normala dar si preturi mai ridicate ale pieselor.

 

Nici un producator nu are o masina 100% fiabila. Dintre BMW, Audi, Mercedes eu zic ca BMW-ul are cele mai putine probleme daca e intretinut corespunzator.

 

320d-ul LCi, varianta cu motor de 177cp [N47] are o singura problema generala: distributia. Situatia nu e grava: daca auzi ca incepe sa sune lantul, schimbi distributia complet cu kitul nou, revizuit si poti sa stai linistit ca te va tline mult si bine atata timp cat schimbi filtrele si uleiul la timp.

 

330d e complet alta masina: alt sunet, vibratii mult mai putine, altfel se misca. Daca esti dispus sa platesti impozitul fara probleme, atunci mergi pe varianta asta sau chiar 335d, de ce nu :D [pacat ca nu se incadreaza in bugetul tau]

 

320d e cel mai bun raport putere/consum/taxe.

 

Diferenta la consum nu e f mare.

 

Sunt masini foarte sigure, suspensia e ceva mai rigida fata de alte marci, directie mai greoaie dar mult mai precisa iar senzatia pe care o ai in curbe nu se compara cu Audi (de exemplu).

 

Ca o sugestie: stabileste de la inceput ce dotari vrei neaparat sa aiba pt ca poti sa faci ulterior retrofit, dar te va costa destul de mult.

 

PS: Vezi ca M47 are probleme cu turbo [mai ales daca a fost condus subturat] iar N47 cu distributia. In ambele cazuri, dupa schimbare cu piese noi stai linistit :thumbsup:

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

daca ai 9000 euro buget, gandeste te ca pe langa banii pe care ii dai pe masina, trebuie sa ii faci o revizie la bmw inca 100 euro, vrei sa o inmatriculezi banuiesc, daca nu are anaf platit si NERECUPERAT, daca ai motor de 3l fara 2000 euro nu scapi avand in vedere ca e diesel. la benzinarul meu 318 2008, 600 euro costa daca nu avea platita taxa, iar la diesel, ghici? dublu 1200 euro aceeasi masina, dar pentru ca era diesel si polueaza mai mult dublu taxe. pe urma asigurarea, motor 3l, masina premium, an 2008 la banii aia, o sa te coste pe 6 luni cel putin 10-12 mil( asta daca ai carnet de mult timp, daca ai 20-25 ani te rupe!!)... si vad ca vrei diesel, daca iei diesel sa fi pregatit, ca sub 170.000km nu cred ca o sa gasesti si dupa km astia incep sa cada piese, deci sa mai ai pusi deoparte, cel putin 1-2000 euro asa lejer sa fi tu sigur... pe langa asigurarea trebuie sa platesti la primaria prima rata din impozitul pe masina, care avand 2999cm duce la 25-27 mil lejer.... e adevarat e racheta, dar daca nu ai bani sa o intreti, sa platesti impozitul, sa pui benzina, degeaba o iei sa o ti in fata blocului sau in garaj.. avand in vedere ca ai zis ca e prima masina, sincer nu iti recomand bmw ca prima masina.
Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam de turbinele mitsubischi de pe e90-uri care pica destul de des comparativ cu alte modele, de lantul de distributie de pe n47 si nu numai, problemele sunt multe! Poate ca bmw se vrea masina premium dar din pacate bmw doar caroseriile ce au mai umblat la ele, motoarele lasa de dorit!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, dieselurile au mai multe probleme, de pe e90, dar pe benzina, in afara de pierderea de ulei, pe la furtune, simeringuri, ce ar fi de reprosat? consumul nu e chiar asa de mare pentru un motor 2.0 de ex bmw meu consuma mixt( adica vreo 60% oras si 40% afara) in jur de 8,4, iar santa fea-ul 2007 diesel consum 8,4 in bord. nu am apucat sa ii fac inca consumul la pompa la bmw.. vreau sa fac un drum de vreo 300km peste 1 saptamana jumate pana la mare si sa merg cat de economic pot( fara calcat frana, decat cand e nevoie, si maxim 100 in a 6a) o sa revin cu noi date peste 2 saptamani( chiar sunt curios)
Link to comment
Share on other sites

la ce spui tu aici o sa scoti fara probleme 5-5.5 (depinde de ac, jante incarcatura). un diesel in aceleasi conditii ar scoate lejer 4. dar totusi un diesel chiar si de 2.0 163,177 este racheta pe langa 2.0 benzina 129cp. adica ia si asta in calcul, diferenta serioasa de putere Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.