Jump to content

my e46.Sper sa va placa!


lup

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:blink:

eu zic ca pana la proba contrarie, trebuie crezut omul. de ex, eu am 2 golf-uri 4, unul cu 45.000 km, si celalalt cu 33.000 km. an 2003 amandoua. eu personal le-am luat din germania. au carte service amandoua, verificabila la vw. ce sa fac? sa dau kilometrajul inainte sa le pot vinde?  prea se generalizeaza pe tema asta.... 

scuze de off-topic....

210107[/snapback]

 

Eu vb de situatiile in care nu exista carte service ... ..cam cate masini Sh din Romania au carte service ?.. cred ca sub 20 % ...Restul se merge pe ce vezi ..aia primesti .....

 

Si proba contrarie de care vb tu nu prea exista ..in principiu crezi ..tocmai pt ca nu ai ce face ..oricum nu se poate verifica ...decat in cazul cartii de serv ..pana si atunci e discutabil . Si nu se generalizeaza nimic ..Este fix vb de cazuri particulare ..are carte sau nu !..Cine , ce , cum ..a generalizat ceva ! :)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Nu mai constituie nici o siguranta absolut nimic.....costa 50 euro cartea cu tot cu stampilele aferente + completata la zi cu FIX cati KM vrei tu......nu e nici o combinatie.....crede-ma !

210274[/snapback]

 

Pai cam la asta bateam si eu ...! Vezi parcurile auto de la noi .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai cam la asta bateam si eu ...! Vezi  parcurile auto de la noi .... :blink:

210282[/snapback]

 

Din pacate ai dreptate.....rromani sunt atat de prosti incat se duc in parcuri auto de pe la noi , iau ultimele cazaturi la preturi astronomic (cu 2000-3000) mai mare decat pretul real din targ + 400-500-600 de mii de km la bord......dar le iau de la dealer domne , nu de la bisnitari :) Mentalitate comunista !

Link to comment
Share on other sites

Si proba contrarie de care vb tu  nu prea exista ..in principiu crezi  ..tocmai pt ca nu ai ce face ..oricum nu se poate verifica ...decat in cazul cartii de serv ..pana si atunci e discutabil . Si nu se generalizeaza nimic ..Este fix  vb de cazuri particulare ..are carte sau nu !..Cine , ce , cum ..a generalizat ceva ! :blink:

210261[/snapback]

 

esti putin cam extremist, dar total aiurea. fiecare companie, fie ca-i opel, bmw, sau mercedes (ma refer la cele germane) are o baza de date cu service-urile fiecarei masini, in cazul in care acestea sunt facute la reprezentanta. si in germania, toate se fac la reprezentanta. ce-i drept, cartile de service se pot smenui, dar baza de date a companiei, cred ca e mai greu.... sau cel putin, eu nu stiu vreun "samsar" hacker.... asa ca nu mai vorbiti aiurea si fara sa stiti...

orice masina se poate verifica la reprezentanta, si-ti spune detaliat cand, la ce ora, si cati km a avut masina la fiecare inspectie periodica.

dar na, e mai simplu sa acuzi fara sa stii.....

 

deci cu sau fara carte, e aiurea sa dai cu presupusu', pana nu te convinge o parere avizata, doar ca te-o invatat cineva ca se fac in medie 40000 de km pe an!

Link to comment
Share on other sites

esti putin cam extremist, dar total aiurea. fiecare companie, fie ca-i opel, bmw, sau mercedes (ma refer la cele germane) are o baza de date cu service-urile fiecarei masini, in cazul in care acestea sunt facute la reprezentanta. si in germania, toate se fac la reprezentanta. ce-i drept, cartile de service se pot smenui, dar baza de date a companiei, cred ca e mai greu.... sau cel putin, eu nu stiu vreun "samsar" hacker....  asa ca nu mai vorbiti aiurea si fara sa stiti...

orice masina se poate verifica la reprezentanta, si-ti spune detaliat cand, la ce ora, si cati km a avut masina la fiecare inspectie periodica.

dar na, e mai simplu sa acuzi fara sa stii.....

 

deci cu sau fara carte, e aiurea sa dai cu presupusu', pana nu te convinge o parere avizata, doar ca te-o invatat cineva ca se fac in medie 40000 de km pe an!

210292[/snapback]

 

Omu care se duce duminica de duminica in targ cu cateva mii de euro in buzunar sa isi ia si el o masinuta pentru care a strans bani o viata , crede-ma ca nu o cumpara si se duce cu ea pe la Munchen si cine stie pe unde sa ii verifice istoricul.....el e multumit ca are cu ce sa mearga si si-a indeplinit (poate) un vis de o viata :blink:

 

P.S. Nu e de ras , dar sunt FOARTE , FOARTE multi romani in astfel de situatii......

Link to comment
Share on other sites

Omu care se duce duminica de duminica in targ cu cateva mii de euro in buzunar sa isi ia si el o masinuta pentru care a strans bani o viata , crede-ma ca nu o cumpara si se duce cu ea pe la Munchen si cine stie pe unde sa ii verifice istoricul.....el e multumit ca are cu ce sa mearga si si-a indeplinit (poate) un vis de o viata :blink:

 

P.S. Nu e de ras , dar sunt FOARTE , FOARTE multi romani in astfel de situatii......

210294[/snapback]

 

 

se verifica la orice reprezentanta. baza de date e COMUNA!

se primeste prin fax in maxim o zi. nu trebuie sa mergi la munich.

deci poti de aici, de la AB.

dar na, lumea nu stie......

Link to comment
Share on other sites

esti putin cam extremist, dar total aiurea. fiecare companie, fie ca-i opel, bmw, sau mercedes (ma refer la cele germane) are o baza de date cu service-urile fiecarei masini, in cazul in care acestea sunt facute la reprezentanta. si in germania, toate se fac la reprezentanta. ce-i drept, cartile de service se pot smenui, dar baza de date a companiei, cred ca e mai greu.... sau cel putin, eu nu stiu vreun "samsar" hacker....  asa ca nu mai vorbiti aiurea si fara sa stiti...

orice masina se poate verifica la reprezentanta, si-ti spune detaliat cand, la ce ora, si cati km a avut masina la fiecare inspectie periodica.

dar na, e mai simplu sa acuzi fara sa stii.....

 

deci cu sau fara carte, e aiurea sa dai cu presupusu', pana nu te convinge o parere avizata, doar ca te-o invatat cineva ca se fac in medie 40000 de km pe an!

210292[/snapback]

 

Mda ..observ ca vrei sa ma inveti tu pe mine ceva acum ..! ..exista situatii f dese in care masina nu este inregistrata in baza de date ..tocmai pt ca reviziille ..nu s-au facut la reprezentanta !.. ..Eu unul am avut situatii in care de la 60 k /120,140 ...s-a pierdut urma ..ulterior trebuia sa revin la ce am invatat eu asa ..ad hoc din experiente ...si sa socotesc aprox cat ar fi real !..

Nu am chef de polemici ..si nici nu e cazul ..e problema ta daca tu crezi diverse situatii ..in care nu stii nimic despre masina si vine unul si se jura cu mana pe inima ca masina are doar cat spune el , si nici nu iese mare lucru la reprezentanta dupa VIN ..

Eu unul imi rezerv dreptul de a fi susceptibil in acest caz .....Avand in vedere ca eu platesc masina cand o cumpar !..

E fix personala treaba .....Cine plateste ..decide ...

Link to comment
Share on other sites

se verifica la orice reprezentanta. baza de date e COMUNA!

se primeste prin fax in maxim o zi. nu trebuie sa mergi la munich.

deci poti de aici, de la AB.

dar na, lumea nu stie......

210298[/snapback]

 

Nu vb ma de BMW-uri ..... ca cine vrea BMW , cauta si isi ia.....vorbeam de romanul de rand care vrea Logan si mai cauta si prin targ in speranta ca poate gaseste vreo astra sau vreun clio ceva.....

Link to comment
Share on other sites

Nu vb ma de BMW-uri ..... ca cine vrea BMW , cauta si isi ia.....vorbeam de romanul de rand care vrea Logan si mai cauta si prin targ in speranta ca poate gaseste vreo astra sau vreun clio ceva.....

210305[/snapback]

 

da aici ai dreptate, am incercat si eu la renault, si nu se putea. aici vb strict de masinile germane.

Link to comment
Share on other sites

Mda ..observ ca vrei sa ma inveti tu pe mine ceva acum ..!  ..exista  situatii f dese in care  masina nu este inregistrata in baza de date ..tocmai pt ca reviziille ..nu s-au facut la reprezentanta !..  ..Eu unul am avut situatii in care de la 60 k /120,140 ...s-a pierdut urma ..ulterior trebuia sa revin la ce am invatat eu asa ..ad hoc din experiente ...si sa socotesc  aprox cat ar fi real !..

Nu am chef de polemici ..si nici nu e cazul ..e problema  ta daca  tu crezi diverse situatii ..in care nu stii nimic despre masina  si vine unul si se jura cu mana pe inima ca masina are  doar cat spune el , si nici nu iese mare lucru la reprezentanta  dupa VIN ..

Eu unul imi rezerv dreptul de a fi susceptibil in acest caz .....Avand in vedere ca eu platesc masina cand o cumpar !..

E fix personala treaba .....Cine plateste ..decide ...

210303[/snapback]

 

 

nu vreau sa te invat nimica. sunt sigur ca stii si tu multe chestii. dar exact cu se spune ca IN GENERAL masinile de germania fac 40000 de km pe an, tot asa IN GENERAL nemtii isi fac reviziile la reprezentanta, deci km pot fi verificabili.

 

exceptii mai sunt, asta incercam sa-ti spun. exceptii de la "40000 km/an", si exceptii de la "service reprezentanta"....

 

scuze daca m-am aprins! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest xeamini
nu vreau sa te invat nimica. sunt sigur ca stii si tu multe chestii. dar exact cu se spune ca IN GENERAL masinile de germania fac 40000 de km pe an, tot asa IN GENERAL nemtii isi fac reviziile la reprezentanta, deci km pot fi verificabili.

 

exceptii mai sunt, asta incercam sa-ti spun. exceptii de la "40000 km/an", si exceptii de la "service reprezentanta"....

 

scuze daca m-am aprins! :blink:

210311[/snapback]

 

Eu nu imi fac reviziile la reprezentanta. La Bavaria se fura pe rupte si habar nu au ce sa le faca la masini. Am carte service la ea cu service-ul unde merg eu. Cum imi poti verifica masina????

Link to comment
Share on other sites

Eu nu imi fac reviziile la reprezentanta. La Bavaria se fura pe rupte si habar nu au ce sa le faca la masini. Am carte service la ea cu service-ul unde merg eu. Cum imi poti verifica masina????

210866[/snapback]

 

daca erai mai atent, vedeai ca era vb de masinile aduse din germania. Adica cele recent importate ce vrei sa le cumperi de la targ, si nu esti sigur de km ce-i afiseaza la bord. Poate nici daca era reprezentanta ok, nu-ti faceai service-ul acolo, din cauza mentalitatii noastre, a romanilor. (no offense, si eu procedez la fel)

 

Neamtu, de obicei, isi face revizia la reprezentanta, in primul rand din cauza faptului ca e neamt, si in al 2-lea rand, il obliga leasing-ul sau banca. (90% din masinile lor sunt finantate)

 

sper ca ne-am lamurit. :)

 

:blink:

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

eu am luat BMW-ul din Germania, cu carte service si verificare la reprezentanta in Germania, la 71000 km, facuti in 5 ani

un alt BMW al unui prieten de-al meu, din 2002, luat anul trecut de la autohus la 65 000 km facuti in 4 ani.

210119[/snapback]

asa si eu....din 2001 la 85k km...din germania...

si sunt convins ca sunt reali....

Link to comment
Share on other sites

Numarul e tare rau, jantele ... si eu ma gandewam la ele, masina mea e neagra insa .. dar nu imi place ca sunt drepte nu au linii fluide, ca masina :blink:

 

Un sfat, vopseste manerele si bandourile in culoarea masinii, o sa se vada ca si cum fac parte din masina, nu ca si cum au fost luate imprumut de la alta masina ...

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.