Jump to content

Achizitie seria 1 114d


Al3xandrus

Recommended Posts

Cati oameni misogini pe aici. Fara suparare, stiu femei care ar da clasa la multi barbati la condus la orice ora...calmati-va si nu mai generalizati toate femeile cu orice speriata de bomba sau orice inconstienta.

Chiar nu are nici o legatura faptul ca stie sau nu sa conduca. Si eu cunosc soferite care lasa in praf muuulti soferi.

Dar aici discutam de modul de lucru cu un diesel. Nici barbatii nu toti stiu care e plaja corecta de turatii pentru un diesel. Daramite o femeie. Si-apoi ne plangem ca a cazut turbina, ca tremura ambreiajul, etc.

 

Iar astea le spun fara nici o urma de misoginism.

 

Imi mentin parerea ca pentru oras trebuie un benzinar. Dieselul se incalzeste greu(timp in care se uzeaza inutil), are nevoie de turatie ridicata si constanta pentru regenerarea dpf-ului,

De-asta dieselul e pentru drumurile lungi nu hatza-hatza prin oras.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate dintr-un anumit punct de vedere si anume ca si tehnologia a mai evoluat, poate vorbesti matala de masini din generatiile trecute la care oricum daca stii sa le ingrijesti putin nu au nicio problema nici in oras - vezi la mine A4 B7 2.0 TDI sau la ea TDI 1.9 105 cp . Nu neg ca mai apar probleme la ambreiaj sau poate un DPF (din fericire a mea nu are :D), dar in mare un diesel micut cum este acesta de la seria 1 de 1.6 (nici macar 1.4) cred ca a fost din start construit pentru frecusul din oras, d-asta m-am si uitat dupa el. Majoritatea de pe aici sau in general daca spun BMW gata se gandesc la motoare foarte puternice, ei bine poate nu este cazul acum si ar trebui privit si din alt punct de vedere.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa gasesti la Bavaria o masina care a fost folosita pentru test drive, la 17-18 kEUR, cu garantie full. Da-le tema ...

 

Nu vazusem si postul acesta, noroc cu nevasta-mea, deci ne-am gandit bine initial. Atunci de ce toata lumea este atat de rautacioasa si arunca cu noroi? :) Eh, never mind...

Link to comment
Share on other sites

116i 136cp mi se pare o alegere perfecta. Sau 116d in cazul in care mai are parte si de drumuri lungi, altfel o plafonezi repede in oras.

 

Si gasesti pe mobile in Germania o droaie cu km putini ca noi, gen 20-30k km. Nu prea merita sa iei noua, plus ca noua o iei cheala la banii pe care ii dai pe una cu dotari precum navi,xenon,cutie aut etc din DE.

 

Cel putin eu in tara asta mizerabila si cu drumuri de rahat n-as mai cumpara in veci o masina noua pt ca nu merita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"noua" merge si cu garantie la bmw, gen masina de showroom . Eu intreb nu dati cu parul, oricum decat sa dau pe un polo dotat 15k mai degraba zic nu sincer :) Si decat Polo iau mai degraba noul Clio si parca arata si mai bine :D

Daca tot vrei Renault, vezi mai bine un Captur, masina arata bine, are combinatii de culori chic atat exterior, cat si interior, nu e mare, este si putin inalta.....cu 17.000 greu sa gesesti o seria 1 noua.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de seria 1, nu-ti recomand neaparat aceasta masina pt. oras, in special diesel; o sa ai probleme destul de repede cu filtrul de particule, indiferent daca este noua sau second.

In bugetul tau, gasesti alte masini mult mai dragute, mai mici, care se preteaza pt oras si pentru doamne.

Un benzinar din clasa mica plus cilindree mica ar fi cel mai potrivit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.