Jump to content

se inchide partea din interior a trapei greu


bog 325

Recommended Posts

Salut din nou,

De cind am cumparat masina partea din interior a trapei se inchide cam greu - nu stiu daca e normal sau nu. In momentul cind deschid trapa se deschide si trapa din interiorul masinii, iar cind o inchid se inchide numai trapa din sticla nu si cea din interior ( cea din material textil) - in momentul in care vreau sa inchid si trapa de interior apar dificultati in o face - trebuie sa exercit o forta mai mare ca sa o inchid si parca merge si in trepte - Se confrunta cineva cu ceva asemanator, e vreo defectiune?

Link to comment
Share on other sites

Trapa superioara e electrica sau manuala?

Indiferent cum o fi, deschide complet trapa si uita-te pe canalele pe care culiseaza ambele, mai ales cea interioara/inferioara...adica cea care-ti face fitze....daca gasesti ceva suruburi slabite sau resturi de carpe de la sters sau mizerie sau denivelari ale canalelor acelea....vezi ca totusi denivelarile sa nu fie din fabrica...adica daca le vezi simetrice (si pe canalul din stg si pe cel din dr) at inseamna ca asa le-a facut constructorul...ca, de la viteza sau tepidatii sa nu ti se deschida partea inferioara a trapei...

Deci, totul consta in studierea cu atentie a locurilor pe unde culiseaza trapele (cea inferioara si cea superioara)...

Succes :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Trapa superioara e electrica sau manuala?

Indiferent cum o fi, deschide complet trapa si uita-te pe canalele pe care culiseaza ambele, mai ales cea interioara/inferioara...adica cea care-ti face fitze....daca gasesti ceva suruburi slabite sau resturi de carpe de la sters sau mizerie sau denivelari ale canalelor acelea....vezi ca totusi denivelarile sa nu fie din fabrica...adica daca le vezi simetrice (si pe canalul din stg si pe cel din dr) at inseamna ca asa le-a facut constructorul...ca, de la viteza sau tepidatii sa nu ti se deschida partea inferioara a trapei...

Deci, totul consta in studierea cu atentie a locurilor pe unde culiseaza trapele (cea inferioara si cea superioara)...

Succes :blink:)

211890[/snapback]

 

Trapa e elctrica - am sa incerc sa curat canalele si sa le gresez. Multumesc pt promptitudine!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

si mie mi se inchide/deschide foarte greu componenta din velur a trapei. trebuie sa trag de ea stanga / dreapta sa o ridic si abia atunci se inchide. o fi sarita de pe sine? :blink: sau vreo piesa rupta la ea? are cineva idee cum se da jos? as vrea sa o verific. chiar ma deranjeaza

e foarte fitoasa: cateodata o inchid foarte greu iar alta daca cand pun frana mai puternic vine singura in fata. ce e si cu trapele astea, daca nu era nu iti mai dadea batai de cap :)

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se inchide/deschide foarte greu componenta din velur a trapei. trebuie sa trag de ea stanga / dreapta sa o ridic si abia atunci se inchide. o fi sarita de pe sine? :blink: sau vreo piesa rupta la ea? are cineva idee cum se da jos? as vrea sa o verific. chiar ma deranjeaza

e foarte fitoasa: cateodata o inchid foarte greu iar alta daca cand pun frana mai puternic vine singura in fata. ce e si cu trapele astea, daca nu era nu iti mai dadea batai de cap  :)

 

multumesc

283588[/snapback]

 

 

la mine daca deschid trapa velur manual ..opune ceva rezistenta ..in schimb la actionare electrica merge f bine si usor ...in timpul verii am tot uns sistemele pe acolo ...

Nu ma deranjeaza simptomul ...la mine sta mereu deschisa ..

 

Ps ...eu unul nu as renunta la trapa ..la next car am sa iau in considerare prezenta ei ... chiar si cand e inchisa tot vezi prin geam si nu mai ai senzatia de spatiu inchis !..Nu mai spun vara ..etc ... :)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

bah ia stati un pic ca eu nu inteleg...

partea de velur este electrica la voi?

la mine doar trapa propriu-zisa(geamul) are actionare electrica. partea de velur - cea in culoarea plafonului este manuala.

bineinteles ca se deschide si ea (daca este inchisa) o data cu deschiderea trapei, pentru ca o trage trapa...

 

da la mine e manuala... din ce vb voi eu inteleg ca la voi este electrica?????

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

bah ia stati un pic ca eu nu inteleg...

partea de velur este electrica la voi?

la mine doar trapa propriu-zisa(geamul) are actionare electrica. partea de velur - cea in culoarea plafonului este manuala.

bineinteles ca se deschide si ea (daca este inchisa) o data cu deschiderea trapei, pentru ca o trage trapa...

 

da la mine e manuala... din ce vb voi eu inteleg ca la voi este electrica?????

284062[/snapback]

 

 

:blink: nu e electrica

ps ..ma enerveaza rau ca butonul de actionare al trapei e pus sus ..la plafon ..era mult mai comod daca era pe panoul de bord pe undeva

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

mie imi place cum e pus. deschide o chestie de pe plafon - este pus butonul pe plafon....

oricum este mai bine dpdv personal ca nu ma joc atat de des cu el :blink:

284222[/snapback]

 

 

ma eu l-as fi vrut la consola de la schimbator ..langa geamuri electrice pe acolo ....da na asta e.....oare la modelele noi cum e ?,,,tot pe sus?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.