Jump to content

Manuala vs Automata


Cristi HML

Ce preferati si de ce?  

1914 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

dupa ce te saturi de liniute ,turatii mari si timpi record.......o automata,chiar un steptronic,e ideala.........am votat automata,tocmai am luat una, dezavantajul unei cuti automate ,este ca se indragostesc sotiile de ea prea rau. acum tre sa stau la rand sa merg cu bmw-ulĀ  :blink:

278340[/snapback]

bine zici :)

Link to comment
Share on other sites

cum ziceti voi dar, banuiesc ca ati vazut episodu cu aston martinu vanquish sau cum se scrie de avea cutie automata, si arata clarkson o situatie ce se poate intampla la orcine.. vrei sa intorci.. dai cu spatele pe o strada in panta.. rotile din fata sunt pe drum drept rotile din spate sunt mai jos si pe drum cu pietris.. si tu tre sa lasi frana si sa apesi acceleratia... si a fost evident ca cel putin in situatia respectiva nu era la indemana ca ori patina ori tot cobora si pana la urma a iesit dar s-a oprit la vreo 30 cm de o cabanuta ce era pe partea opus..
Link to comment
Share on other sites

cum ziceti voi dar, banuiesc ca ati vazut episodu cu aston martinu vanquish sau cum se scrie de avea cutie automata, si arata clarkson o situatie ce se poate intampla la orcine.. vrei sa intorci.. dai cu spatele pe o strada in panta.. rotile din fata sunt pe drum drept rotile din spate sunt mai jos si pe drum cu pietris.. si tu tre sa lasi frana si sa apesi acceleratia... si a fost evident ca cel putin in situatia respectiva nu era la indemana ca ori patina ori tot cobora si pana la urma a iesit dar s-a oprit la vreo 30 cm de o cabanuta ce era pe partea opus..

278446[/snapback]

Ā 

Cum se schimba situatia daca era cutie manuala? :blink:

Link to comment
Share on other sites

cum ziceti voi dar, banuiesc ca ati vazut episodu cu aston martinu vanquish sau cum se scrie de avea cutie automata, si arata clarkson o situatie ce se poate intampla la orcine.. vrei sa intorci.. dai cu spatele pe o strada in panta.. rotile din fata sunt pe drum drept rotile din spate sunt mai jos si pe drum cu pietris.. si tu tre sa lasi frana si sa apesi acceleratia... si a fost evident ca cel putin in situatia respectiva nu era la indemana ca ori patina ori tot cobora si pana la urma a iesit dar s-a oprit la vreo 30 cm de o cabanuta ce era pe partea opus..

278446[/snapback]

e foarte simplu si in panta....tii frana apasata,selectezi D sau R si ridici usor frana si accelerezi....cam ca la manuala numai ca ridici picioru de pe frana nu de pe ambreiaj

Link to comment
Share on other sites

nu zicea nimeni de parcat :blink: era vorba de o situatie in care clarkson dorea sa intoarca.. si nu a reusit din primele 2 incercari din cauza cutiei automate... probabil ca este si cutie manuala.. el zicea ca acea cutine automata pe astonu respectiv sucks... apoi nu stiu SMG sau de care era.. atata ca el nu o reusit din primele 2 incercari sa iasa din situatia respectiva era problema sa nu ajunga in cabana din fata..daca apasa acceleratia putin mai mult decat trebuie.. in fine
Link to comment
Share on other sites

lifestyle....eu cred ca tu confuzi manuala cu SMG(cutie manuala robotizata) care intr-adevar e incomoda la parcare dar nu imposibil de realizat

astonu de care zici e si cu manuala e si cu SMG

278464[/snapback]

Steptronic e super usor de folosit pt oricine...

Clarkson are ceva cu "stupid flappy paddle gearbox" :blink: Adica cutiile gen F1 cu posibilitate de schimbare de pe volan.

Link to comment
Share on other sites

nu zicea nimeni de parcat :blink: era vorba de o situatie in care clarkson dorea sa intoarca.. si nu a reusit din primele 2 incercari din cauza cutiei automate... probabil ca este si cutie manuala.. el zicea ca acea cutine automata pe astonu respectiv sucks... apoi nu stiu SMG sau de care era.. atata ca el nu o reusit din primele 2 incercari sa iasa din situatia respectiva era problema sa nu ajunga in cabana din fata..daca apasa acceleratia putin mai mult decat trebuie.. in fine

278477[/snapback]

Pai daca nu stii de ce mai vb despre asta? Ori e automata ori e SMG...daca nu stii ceva exact ce rost are sa vb despre acel lucru? :)

Oricum steptronic e cea mai confortabila cutie...la parcare, in trafic, pe autostrada, oriunde.

Link to comment
Share on other sites

Pe polei in iarna oprit pe loc cu maneta in D masina a inceput sa plece de pe loc.

Pe moment am crezut ca nu mai prind franele.Aveam cauciucuri de iarna si rotile fata erau blocate de la frana si alunecau ca sania dar spatele avea putina aderenta.

A mai patit cineva la steptronic asta?

Link to comment
Share on other sites

Pe polei in iarna oprit pe loc cu maneta in D masina a inceput sa plece de pe loc.

Pe moment am crezut ca nu mai prind franele.Aveam cauciucuri de iarna si rotile fata erau blocate de la frana si alunecau ca sania dar spatele avea putina aderenta.

A mai patit cineva la steptronic asta?

278491[/snapback]

In D, daca iei piciorul de pe frana e normal sa inaintezi, indiferent daca esti pe asfalt sau zapada si ai ceva aderenta.

In D cu frana apasata, nu ai cum sa inaintezi. Asa cum zici ca rotile de pe fata erau blocate de frana, asa trebuiau sa fie si cele din spate. Era posibil doar daca scoteai placutele de pe spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am votat automata pt ca e foarte agreabila si pt ca simplificare in manevre = plus pentru atentie; am condus masina cu automata pusa pe secventiala f bun pentru frana de moteur si parca mai rapid la depasiri - nu am facut excese si nici nu am avut timp de experimentari

nu cred ca automata e doar pentru aia care gresesc vitezele; chiar si Napoleon cu toata atentia lui distributiva ar fi preferat-o ca sa poata conduce cu o singura mana :blink: ; cine zicea ca automata e facuta pentru femei? sa vezi cate tipe pe automata stau cu mana pe mansa de parca ar avea si piciorul pregatit pe ambreiaj, mori de ras!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.