Jump to content

temperature swich


Recommended Posts

sub galeria de admisie (eu am carburator) am un "temperature swich"....stie cineva la ce foloseste? ma intereseaza ca i s-au rupt conectorii si nu mai pot infige firele in el....si vreau sa stiu daca e vreo coincidenta sau nu faptul ca tot de atunci nu prea mai merg multe componente electrice.

iata si poza cu piesa buclucasa.

PS este montata pe circuit de apa

post-128-1113575914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sub galeria de admisie (eu am carburator) am un "temperature swich"....stie cineva la ce foloseste? ma intereseaza ca i s-au rupt conectorii si nu mai pot infige firele in el....si vreau sa stiu daca e vreo coincidenta sau nu faptul ca tot de atunci nu prea mai merg multe componente electrice.

iata si poza cu piesa buclucasa.

PS este montata pe circuit de apa

22079[/snapback]

 

Ai ceva electroventilator,pompa de apa electrica?Ceva care sa fie alimentat cand comuta respectivul switch.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate trebuie sa mai dau detalii sa eliminam unele si altele.

deci:

electroventilator am dar este pus de mine iar sonda este in alta parte (masina inainte a avut vascocupla)

pompa de apa este mecanica

socul automat este pe carburator si citeste el direct temperatura apei.....adica are furtune de apa care intra direct in el.

Link to comment
Share on other sites

ai dreptate trebuie sa mai dau detalii sa eliminam unele si altele.

deci:

electroventilator am dar este pus de mine iar sonda este in alta parte (masina inainte a avut vascocupla)

pompa de apa este mecanica

socul automat este pe carburator si citeste el direct temperatura apei.....adica are furtune de apa care intra direct in el.

22084[/snapback]

 

Ce nu inteleg eu,este cum este montat pe circuit de apa daca pe acolo intra doar aer.Nu este pe galeria de admisie?

 

Sau galeria de admisie este corp comun cu _chiulasa_?

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

am desenat iar....daci sagetile albastre...reprezinta apa. in galerie e o mica camera prin care trece apa si sub ea se insurubeaza si sonda respectiva.

de ce.............nu stiu.....de aia intreb aici :blink:

iata si o poza cu galeria (e cu fundul in sus)...deci exista si o gaura unde apa ar trebui sa se duca in _chiulasa_, dar _chiulasa_ nu are gaura respectiva.....deci acolo se infunda :)

post-128-1113579027_thumb.jpg

post-128-1113579036_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am desenat iar....daci sagetile albastre...reprezinta apa. in galerie e o mica camera prin care trece apa si sub ea se insurubeaza si sonda respectiva.

de ce.............nu stiu.....de aia intreb aici  :blink:

iata si o poza cu galeria (e cu fundul in sus)...deci exista si o gaura unde apa ar trebui sa se duca in _chiulasa_, dar _chiulasa_ nu are gaura respectiva.....deci acolo se infunda  :)

22104[/snapback]

 

E prima data cand vad asa ceva,deci nu ma pricep,eventual pot emite pareri personale.

Ce sunt chestiile alea de pe galerie,seamana cu camerele de ardere ale chiuloasei?Acolo vine carburatorul?

Link to comment
Share on other sites

nu bre aia e partea care vine pe _chiulasa_. carburatorul vine pe partea care sta pe scaun, e relativ patrata forma acolo cu 4 gauri de admisie(2 mairi si 2 mici)

22112[/snapback]

 

Pai eu ma refeream la desen,si ziceam de partea de sus care seamana un pic cu blocu motor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.