Jump to content

BMW E90 320D


Alex D

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Le-am terminat. Alta viata cu ele gri ;).

Mi-am luat si doua distantiere de 15 mm. Acum sa le montez sa vad daca raman pe spate sau in cel mai rau caz le pun pe fata. http://images.tapatalk-cdn.com/15/07/23/1464b1ac3f495d6cb7bb769e8f3acea0.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca nu au mai avut pe gri de noi...

Doar vopseaua si lacul m.a costat. Ca mi le.a vopsit un var care ma tot ajuta cu de toate la masina.

Acum astept sa.mi iau prezoane pt distantiere si sa le urc pe masina ca mi.am nenorocit gumele de iarna pe caldurile astea.

Link to comment
Share on other sites

Pana la 80 la ora, trage exagerat de frumos, apoi daca stai constant la 80-90 la ora si accelerezi mi se pare umpic lenesa pana la 120-130 iar de aici se dezlentuie iar pana la 180 frumos tare.

Consum : eu in oras am undeva la 7,5 iar afara mers 90 ( localitati :pardon: ) ai 4% iar de la 90 pana la 170 orice viteza am 6% :turned: . Obisnuit cu benzinare pana acum, mi se pare exagerat de putin.

Depasiri : daca ii dai kick-down, simti 163 hp la orice viteza , daca o iei finut parca nu ar avea destula putere ... ( si la kick-off daca iti fara filtru de particule, cel putin la mine, cat o tin in kick-off scoate asa putintel fum :logik: )

Link to comment
Share on other sites

daca o iei finut parca nu ar avea destula putere ...

 

Pai rostul cutiei automate e sa mergi lin, daca vrei senzatii tari, bagi piciorul in acceleratie.

 

Nu poti compara senzatiile de la cutia manuala cu senzatiile de la cutia automata. La manuala intervine mai mult, factorul uman, la automata mult mai putin, controlezi totul din acceleratie (cat de turat sa schimbe).

 

Ca idee, la automata, daca ti se pare ca e subturata la urcatul unei pante (sau in orice alta situatie), bagi putin piciorul in acceleratie si apoi il iei, o "ciupesti", schimba in inferioara si merge mai turat.

 

Motorul asta se pupa cel mai bine cu o cutie manuala, trage de rupe in orice viteza!

 

La fel merge si pe automata, insa controlul (ma rog, cat control ai asupra masinii si motorulu) difera.

 

E chestie de preferinte, psihic si obisnuinta.

Edited by jeezy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La fel merge si pe automata, insa controlul (ma rog, cat control ai asupra masinii si motorulu) difera.

 

Controlul masinii e mult mai bun la cutie manuala. Se vede clar diferenta iarna, pe zapada. Cu automata te descurci mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Da logic aveti dreptate, am sa incerc sa o trec pe manuala sa vad diferentele, daca or fi pe stilul asta de manuala.

 

Nu o sa ai aceeasi senzatie ca si la cutia manuala, iti zic din proprie experienta. Merge, for fun, cum se zice.

 

Si pe langa aceste dezavantaje ale hidramatei, mai este si taxa cu 350E mai mare ca la manuala :thumbsup: .

 

Emisiile mai mari fac taxa mai mare :) .

Link to comment
Share on other sites

Vad ca ti s.a raspuns mai sus. La mine nu am observat sa fie lenesa intre anumite viteze...doar cand am 4-5 oameni si bagaje trage mai greoi. Dar nu e tragedie din asta. Consumul la mine este de aproximativ 8 in Timisoara cu jantele pe 18. Iar afara sub 5.1 nu am scos...adevarul este ca nici nu merg cu 90 km/h.

Suspensia cam rigida...asta e 😆

Pana acum nu am gasit ceva la masina sa.mi para rau ca am cumparat.o.

Link to comment
Share on other sites

sunteti foarte promti si va multumesc mult ....totodata ma interesa si diferentele de consum intre manuala si automata dar cea reala nu cea data de producator ...initial eu as dorii cu cutie automata..

 

si un alt aspect de punctat ar fi daca s-ar merita un 520 d automat mai mult decat un 320d

 

izolarea fonica cum vi se pare in comparatie cu un audi a4 2.0 tdi --fosta masina ???

Link to comment
Share on other sites

sunteti foarte promti si va multumesc mult ....totodata ma interesa si diferentele de consum intre manuala si automata dar cea reala nu cea data de producator ...initial eu as dorii cu cutie automata..

 

si un alt aspect de punctat ar fi daca s-ar merita un 520 d automat mai mult decat un 320d

 

izolarea fonica cum vi se pare in comparatie cu un audi a4 2.0 tdi --fosta masina ???

Depinde ce iti doresti tu vis-a-vis de alegerea unui e90 sau e60. Eu am avut seria 3,acum am un seria 5, 520d automat ( 163cp ), mult mai confortabil,spatios, iar motorul trage decent,nu e puturoasa.

Link to comment
Share on other sites

sunteti foarte promti si va multumesc mult ....totodata ma interesa si diferentele de consum intre manuala si automata dar cea reala nu cea data de producator ...initial eu as dorii cu cutie automata..

 

si un alt aspect de punctat ar fi daca s-ar merita un 520 d automat mai mult decat un 320d

 

izolarea fonica cum vi se pare in comparatie cu un audi a4 2.0 tdi --fosta masina ???

Eu am un 520d automat si imi consuma in jur de 8-8,5 l mixt, in oras ia in jur de 10 si afara 6,5-7l.

Am un prieten cu un 520 manual si lui ii ia si cu un litru mai putin decat a mea. Deci diferenta normala dintre automat si manual ar fi cum zice toata lumea, asta masurat de mine si prietenul meu, consumul facut la pompa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.