Jump to content

E90 2006 - AFk^


AFk^

Recommended Posts

Ma gandesc si sa o fac pe banii mei si sa ii pun sa imi plateasca reparatia, asta ca sa evit amanarea pentru ca masina am luat-o sa ma plimb, nu sa o tin parcata.

 

Nu ii protejez, doar ca nu vreau scandal sau sa arunc cu noroi in ei, doar pentru o greseala de mecanic.

 

Daca nu se rezolva pe cale amiabila, postez aici sa stiti si voi despre ce service este vorba, daca se rezolva, chiar nu are rost.

 

Ii voi suna luni, le explic situatia, si daca nu se rezolva presupun ca pun avocatul sa rezolve...

 

Ai vreo dovada ca ai fost la ei la service? vreo factura de achizitie piese / manopera ? daca da, mergi direct la ei si spune-le sa rezolve problema pe banii lor. Daca nu vor, mergi in alta parte, cere un deviz de reparatie si te duci cu el la ei si le zici sa il achite ei. Daca se opun, mergi direct la protectia consumatorului pt ca sigur o sa gaseasca ceva in neregula daca vin in vizita pe la ei...

 

 

 

 

bafta.

Edited by MariusG
Link to comment
Share on other sites

Ai vreo dovada ca ai fost la ei la service? vreo factura de achizitie piese / manopera ? daca da, mergi direct la ei si spune-le sa rezolve problema pe banii lor. Daca nu vor, mergi in alta parte, cere un deviz de reparatie si te duci cu el la ei si le zici sa il achite ei. Daca se opun, mergi direct la protectia consumatorului pt ca sigur o sa gaseasca ceva in neregula daca vin in vizita pe la ei...

 

 

 

 

bafta.

 

Iti dai seama ca am facturi. Nu am rezolvat nimic inca, stau pe tusa. Am avut o perioada mai buna in domeniul in care lucrez si nu am putut sa las balta si sa ma ocup de ea, pierdeam prea multi bani.

 

In astea 2 saptamani am facut cat 2 masini ca asta care o am acum, pentru mine chiar nu conteaza ca ma costa 300 euro reparatia, o sa fac doar din principiu aceast reclamatie, nu imi place sa fiu tras pe sfoara, fie ca e vorba de un euro, fie ca e vorba de 1000 eur.

 

Va tin la curent.

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Da, am pasarici pe creier. Cum multi altii au pasarici pe creier, exemplu retrofit-uri, asa am eu cu consumul.

 

Reamintesc: pentru mine, condusul, este o placere. Nu o fac ca sunt nevoit, nu am deplasari fixe ( singurul drum fix ar fi drumul pana la iubita si inapoi), nu am o destinatie anume cum nu am avut pentru cei 25.000 km facuti in 10-11 luni de cand am masina. Pur si simplu eu am vrut sa ma simt bine atunci cand invat. Acum incep sa imi ridic standardele personale, dar nu vreau o masina noua, pentru ca ma plictisesc repede. Iarasi, stim cu totii ca la o masina noua intr-un an ii scade pretul cel putin 30%.

 

De ce sa nu ma bucur de bani, daca ii am?

 

Daca ai observat, am spus ca merg cu masina pe "sport" mai mereu, fara sa depasesc viteza legala.

 

BTW, azi am implinit un an de cand am luat permisul, scap de mamaligi.

Edited by AFk^
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Pai dacĂŁ nu sunt banii o problema, nu vĂŁd de ce ceri pĂŁrerea pe un forum dacĂŁ sa schimbi cu acel coupe si sa dai diferența,? Schimb-o, ca sa ĂŽți satisfaci pofta si standardele,nu? Peste 1 an o poți schimba iar si tot așa. Doar ca mie ĂŽmi da cu virgula ca pe alt topic ĂŽntrebai cam cât sa ceri pe mașina ta. Pardon, spuneai ca ai cere 9500. Pai pt 2 mii de euro, eu nu m-as uita la ei si as schimba-o ca sa ĂŽmi fac pofta. Pai nu?
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic, 330-ul daca il iau am doua optiuni:

 

1. Banii cash, eventual o iau la 13.500, dar asta inseamna sa astept pana o vand pe cea care o am acum si pana o vand eu poate o vinde si el;

2. Schimb plus diferenta, dar mi-o pune la 7500 pe a mea pentru ca trebuie sa manance si el o paine, asta insemnand sa dau o diferenta pana la 15000, ceea ce ma face sa pierd din doua parti.

 

Eu pot sa o iau si cu banii cash, am buget 25.000 pentru masina, dar ar trebui sa fiu idiot sa o tin si pe actuala dupa ce am cumparat alta.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa stau cu banii blocati in masini. Sunt varianta mai veche, sa am bani lichizi cand am nevoie.

 

Pana la urma masina e un moft pentru mine, nu o necesitate de aceeas vreau sa fac lucrurile fara sa ma grabesc.

 

Ma tot uit de cateva ore si la f30, parca tot as trece direct la asta, chiar daca dau ceva mai multi bani pe ea.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ipoteza:

In astea 2 saptamani am facut cat 2 masini ca asta care o am acum,

1. Banii cash, eventual o iau la 13.500

2. Schimb plus diferenta, dar mi-o pune la 7500 pe a mea pentru ca trebuie sa manance si el o paine, asta insemnand sa dau o diferenta pana la 15000, ceea ce ma face sa pierd din doua parti.

Eu pot sa o iau si cu banii cash, am buget 25.000 pentru masina

 

Solutie:

Presupunem faptul ca nu mananci rahat in legatura cu afirmatiile de mai sus.

 

1. Dai 13.5k pe masina (si mai ramai si cu ceva bani lichizi din aia 25k)

2. Vinzi E90 cu 8.5k (ca sa nu ramai nici in pierdere fata de pretul de achizitie + timbru).

 

Concluzie:

Ai economisit: 1.5k (15k-13.5k) + 1k (8.5k-7.5k) = 2.5k

 

edit: Imi cer scuze anticipat pentru modul sarcastic in care am dat acest reply.

Edited by mgs
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ipoteza:

 

 

 

Solutie:

Presupunem faptul ca nu mananci rahat in legatura cu afirmatiile de mai sus.

 

1. Dai 13.5k pe masina (si mai ramai si cu ceva bani lichizi din aia 25k)

2. Vinzi E90 cu 8.5k (ca sa nu ramai nici in pierdere fata de pretul de achizitie + timbru).

 

Concluzie:

Ai economisit: 1.5k (15k-13.5k) + 1k (8.5k-7.5k) = 2.5k

 

edit: Imi cer scuze anticipat pentru modul sarcastic in care am dat acest reply.

 

Ai facut bine calculul, insa eu nu vreau sa stau cu masina la vanzare poate si jumatate de an sa cer un pret exagerat pe ea. Pretul masinii este de 8300 fix, nu am cum sa cer mai mult pe ea, chiar daca dau 3 seturi de roti cu ea, am spalat-o de cateva ori, i-am schimbat uleiul de 2-3 ori si i-am schimbat niste placute si chestii minore. Alea fac parte din intretinere (7500 cat am dat pe ea + taxa platita 800 euro).

 

Acelasi lucru am facut cu jantele de 19, in care si acum tin bani bagati in ele si pentru ce?

 

 

Cand faci 10K in 2 saptamai , cumperi un filtru de particule ,nu faci revizia in service-uri obscure mergi in reprezentanta , nu te vaiti tot timpul de consum si cumperi anvelope second . Cand ai cumparat masina asta ai facut un pomelnic JENANT in aria Cumparari. Sau atunci nu erai peregatit financiar ? Nu m-am putut abtine , nu te supara !!

 

Chiar daca fac banii astia intr-un timp scurt nu inseamna ca sunt facuti usor si nu sunt retardat sa dau 2000 euro pe un filtru sau sa ma duc in reprezentanta pentru un schimb de ulei. Daca faci bani multi nu inseamna ca trebuie sa incepi sa si arunci cu ei. Nu am cumparat anvelope sh ci jante sh. In schimb, stau cu celelalte pe 19 aruncate pe la tara, pentru ca nu am vrut sa astept pana le vand sa imi iau altele.

Nu stiu de voi, dar eu pana acum 3 ani am fost un stundent sarac, pe care parintii nu l-au ajutat mai deloc. E normal sa fiu retinut cand vine vorba de bani, dar vad ca multi nu inteleg o treaba. 80% din profit il reinvestesi si doar 20% cheltui, nu invers, ca daca as fi facut asa probabil acum as fi fost tot sarac.

Coupe_ul ala nu e 330. De fapt e 325d.

A fost si anul trecut la vanzare.....bara revopsita..ai grija ce cumperi.

 

Multumesc mult de sfat.

Edited by AFk^
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Leasing?

 

Nu stiu ce varsta ai, eu am 26 ani si partea cu imprumutatul nu l-as face niciodata, mai ales pentru un fier.

 

Noua nu vreau sa iau pentru ca nu o tin mai mult de un an, nu stiu cum sa iti zic, dar ma plictisesc repede de ele.

 

Daca as lua-o noua si as vinde-o peste un an pierd cel putin 50% din valoarea ei, crezi ca e o idee buna sa fac asta?

 

In plus, masina, dupa femeie, este cea mai proasta investitie.

Edited by AFk^
  • Like 4
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Asa ai facut si tu din ce stiu.

 

Nu chiar, la momentul cand am cumparat-o am dat ceva mai mult decat era atunci media pietei si pot spune ca in 2 ani de cand o am nu mi-a facut nici o surpriza neplacuta.

Nu spun ca nu am avut si noroc sa fie totul ok, dar ce-i drept, avea 75k km si un istoric decent.

Insa eu am luat-o cu gandul sa o tin mai multi ani si momentan nu mi-am schimbat parerea, ma multumeste din toate punctele de vedere si nu as avea de ce sa trec la altceva.

Insa daca vrei sa schimbi masinile in fiecare an, probabil vei pierde mult la revanzare cu masini cumparate peste media pietei.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 6700 si in 2 ani jumate am bagat cam inca pe atat din care 80% pe upgradeuri. Si vreau s-o vand. Iar aia 10k ii pun deoparte in ceva mai mult de 2 saptamani :)) si uite ca reusesc sa dorm noaptea fara sa intreb fiecare chitibus pe forum.

 

Ce scrii tu aici, la cat castigi, frizeaza absurdul. Asa e viata, mai iesi si in pierdere. Nu poti sa cantaresti fiecare lucru in parte, ca innebunesti. Ai facut o greseala, ai luat o masina, ai cheltuit cu ea si acum vrei alta, mare branza. Zi mersi ca nu e vb de o femeie, eventual sa fi facut si un copil cu ea.

 

BTW: dupa 25k km cu jante 17, articulatiile mele sunt beton. Verifica stilul de mers pe drumuri proaste si asigura-te ca nu ti le monteaza prost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu am facut greseala cand am luat masina actuala. Nu, nu ma deranjeaza ca am schimbat cateva chestii la ea, e normal pentru o masina la varsta ei.

 

Nu ma derbajeaza absolut nimic nici la masina, nici la viata care o am. Chiar imi plac ambele. Mai ales cand ai bani sa iti permiti cam tot ce iti doresti dupa ce ai stat 20 ani si ai rabdat si te-ai uitat lung.

  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.