Jump to content

Solutie parbriz cu teflon


Mups

Recommended Posts

Teflonul este marca inregistrata a DuPont ca denumire pentru un polimer numit PTFE (polytetrafluoroethylene) care este foarte putin reactiv cu alte materiale si se remarca printr-un coeficient de frictiune extrem de mic.Adaugarea lui intr-o solutie pentru parbriz banuiesc ca protejeaza duzele stropitorilor impotriva depunerii calcarului si probabil ca protejeaza si partile cauciucate ale stergatorului, si teoretic ar trebui sa existe si o frictiune mai mica intre lama stergatorului si sticla parbrizului.

(Pe mine m-a interesat doar ce face teflonul la incaltamintea si hainele din Gore-tex :blink: ).

Link to comment
Share on other sites

Teflonul este marca inregistrata a DuPont ca denumire pentru un polimer numit  PTFE (polytetrafluoroethylene) care este foarte putin reactiv cu alte materiale si se remarca printr-un coeficient de frictiune extrem de mic.

219227[/snapback]

 

 

Printre altele se pare ca este cancerigen. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si de ele dar nu numai,lichide,haine,cam tot ce contine PFTE.

Poate nu ar fi rau sa le eviti :blink:

219356[/snapback]

 

 

decat o omleta cu o tona de ulei ..prefer una la teflon ..fara ...

Scuze pt offtopic !..

 

ontopic ..//cred ca teflonul din solutie ajuta la intretinerea cauciucului de la stergatoare ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Aparent e o exagerare:

219363[/snapback]

 

 

Da,depinde de sursa,desi exista o legatura cu toxicitatea mai ales la o anumita temperatura.

 

http://www.cancer.ca/ccs/internet/standard...ngId-en,00.html

 

decat o omleta cu o tona de ulei ..prefer una la teflon ..fara ...

219365[/snapback]

 

La cat colesterol contine un ou,uleiul fara colesterol este super :blink:

 

 

 

Lichidul pentru parbriz cu teflon se pare ca este mai bun iarna,asa am auzit,nu am folosit niciodata.

Link to comment
Share on other sites

si daca se depune calcar pe duza ce se intampla?

Apropo o merge cu calgon in vasul de spalare?

219247[/snapback]

mda.. am bagat eu calgon, dizovat foarte bine in apa distilata calda.

ca urmare, trebuie sa schimb duzele..

Link to comment
Share on other sites

e bun si vara ca sa nu se lipeasca insectele de parbriz la viteza mare  :blink:

219690[/snapback]

 

 

Am vazut completarea la reclama. E special pentru vara si curata mai usor murdaria...acum depinde si cat costa un astfel de moft , ca necesitate sigur nu e...bun si sapunul(daca pun dove nu obtin acelasi efect oare?) :)

Link to comment
Share on other sites

Solutia se numeste Expert si se gaseste la orice peco Mol si costa 20 ron...

222175[/snapback]

 

Si cum fac sa scot actuala solutie din recipient...vechea metoda de scos benzina cu furtunul din rezervorul unei dacii? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am pus eu solutie cu teflon......si am observat ca se depune un strat foarte fin pe parbriz care acopera din zgarieturile de la pietre.....eu am un parbriz foarte uzat de la pietre si de cand am pus solutia asta e mai bine. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.