Jump to content

Bmw x3 f25 zgomote


cornelb85

Recommended Posts

La fel troncanea in sarcina si al meu F25 20d atunci cand alimentam din Omv si mai ales motorina aditivata. In doi ani de cand am masina tot am mai incercat cu Omv si la fel imi face la rece. Mai buna ar fi la Gazprom , Socar, Mol. Fara Lukoil.

2. A observat cineva cat zgomot- zdranganit poate produce clapeta mica de la cutia filtrului de aer la F25 20d? Poate si la alte modele e ceva de genul. Pe realoem se numeste "bypass valve for cold climate models" sau asa ar fi trebuit sa fie acolo. Vibreaza f tare piesa aia.

Decat sa o fixez bine am preferat acum iarna sa o dau jos, abia isi trage motorul si putin aer cald din compartimentul motor si astfel e si mai mult aer ce ajunge la filtru. Trage mult mai frumos am observat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2. A observat cineva cat zgomot- zdranganit poate produce clapeta mica de la cutia filtrului de aer la F25 20d? Poate si la alte modele e ceva de genul. Pe realoem se numeste "bypass valve for cold climate models" sau asa ar fi trebuit sa fie acolo. Vibreaza f tare piesa aia.

Decat sa o fixez bine am preferat acum iarna sa o dau jos, abia isi trage motorul si putin aer cald din compartimentul motor si astfel e si mai mult aer ce ajunge la filtru. Trage mult mai frumos am observat.

Am observat si eu acest zgomot din zona filtrului de aer (cu motorul rece), initial am crezut ca nu s-au strans la service cand s-a schimbat filtrul de aer, toate prinderile cutiei, insa acum as inclina ca e o problema de design. Ca si solutie ce pana in acest moment pare sa functioneze, am rearanjat cutia (tras usor de cutie st/dr) si reprins clipsurile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Sunt nou pe forum si tot m-am documentat referitor la problema cu zgomotul descrisa mai jos.X3 2012 N47d20c 2.0d 184 cp adus din Germania in 03.2016 128 000km reali verificati.De cand a venit frigul aud acelasi tacanit la rece in plaja de turatie 1500-18000.dar in ultima perioada trebuie sa se incalzeasca bine motorul sa dispara.

 

Am fost cu masina la groupwest in Oradea si au pus testerul pe injectoare.Parametrii normali,nici macar un pic nu a dat "deviatie".

Coincidenta sau nu,zgomotul a aparut de cand am schimbat uleiul(tot in reprezentanta)...

 

Salut,

 

Am citit cu interes tot ce ati scris deoarece se pare ca am si eu aceleasi probleme.

Am un bmw x3 f25 2.0d din 2011, achizitionat in 2014 din germania. km la vremea achizitiei 85000 (reali si verificati).

Ideea este ca anul trecut a inceput sa se auda acelasi zgomot (tacanit metalic) la rece si in aceeasi plaja de turatie 1500 - 1800 rpm, zgomot care dispare in momentul in care motorul se incalzeste

Anul trecut am schimbat fulia arborelui cotit in service-ul unui prieten insa zgomotul a persistat. am fost la bavaria unde am facut un test de distributie si de injectoare insa ambele eu dat rezultate ok. testul de injectoare l am repetat si in alte service-uri insa toate au aratat aceiasi parametrii ok. In momentul in care am folosit un aditiv pentru injectoare aceste zgomote au disparut. problema este ca au disparut pana in momentul in care a trebuit sa realimentez.

In ultima perioada am fost la 4 service-uri in speranta ca cineva imi spune care este problema cu care eu ma confrunt, insa fara niciun rezultat. De cele mai multe ori pana ajung la service zgomotul dispare iar testerul indica parametrii ok.

 

Ma puteti ajuta cu un sfat sau macar sa imi recomandati un service unde, poate unii dintre voi ati rezolvat probleme asemanatoare?

Va multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Acum aproape doi ani cand am adus si eu F25 si intrebam pe forum lucrul acesta se uita lumea crucis, imi spuneau ba de distributie, ba de fulii etc.

vezi si aici aceeasi problema http://www.bmwclub.ro/forums/topic/177939-tacanit-motor-in-mers-f10-520d/ .

Ai grija de unde alimentezi, evita Omv aditivata fiindca este prea uscata . Poti sa incerci si motorina standard de la Petrom, e mai grasa' .

Ulterior daca vrei poti incerca si cu alte leacuri, precum aditivi de motorina sau ulei 2T

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

De ceva timp nu se mai aude deloc zgomotul de tacanit(lovire metalica) atunci cand accelerez tare in mers cu motorul rece. Inainte se auzea de parca 'se rupea in doua" masina, ca niste zgomote de toaca de biserica. O fi fost de la vreun injector? fiindca intre timp tot i-am mai pus aditiv pt motorina; Sau de la culbutori sau de la altceva?

 

Ce aditiv ai bagat in motorina? si eu am la fel tacanit in turatii mari . Mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.