Jump to content

Cateva intrebari de novice


Insan3_killer

Recommended Posts

Salut tuturor!

 

Eu nu ma pricep deloc la BMW-uri, tot ce stiu este ca majoritatea arata super, in special Seria 3.

Am si eu cateva intrebari pentru posesorii de BMW seria 3 (in special cele de prin 1999 - 2001):

- cat consuma la condus normal si cat consuma la condus sportiv in Bucuresti, si cat consuma extraurban la o viteza relativ constanta de 130 km/h

- Care sunt diferentele dintre 318i, 320i, 323i si 325i? Adica, ce are mai bun una ca cealalta? De ce mi-as lua una si de ce nu as lua-o pe cealalta?

- Ce capacitati cilindrice au si cati cai putere?

- Sunt Euro 3, Euro 4 sau variaza de la una la alta?

- Cam cat va costa intretinerea lor?

- E diferenta mare intre masinile cu tractiune pe fata si cele cu tractiune pe spate?

Link to comment
Share on other sites

Eu pot sa-ti spun ce stiu : 318 si 320 au in general motoare de 2000cc (aprox), diferentele tin de turbosuflante la cele diesel, la cele pe benzina nu stiu. Alte diferente constau in dotari ( trape, xenon, clima, diferite electrice, navi, etc........) De intretinut..... nu stiu ca abia mi-am luat-o pe a mea. Dar din auzite intretineea nu este scumpa daca ai grija de masina.

Cu tractiunea spate vs fata, din cite stiu toate bmw-urile au tractiune spate, pentru o putere mai mare si stabilitate, mai multe nu stiu. Unii zic ca iarna e nasol cu tractiunea spate, unii zic ca e bine si daca stii cum chiar te ajuta.

 

Cam atit.

Daaaa de ce te intereseaza,intreb si io?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Diferenta intre 328i 320i 325i etc : Prima cifra (3) reprezinta seria , iar ultimile 2 reprezinta capacitate in litri impartiti la 10(adica daca ai un 320 - inseamna ca e un seria 3 cu motor de 2 litri)

i inseamna injection si desemneaza motor otto(benzina)

d inseamna diesel

In functie de motorizare normal ca difera consumurile la diferite viteze si stiluri de condus

In legatura cu intretinerea am vazut un topic ... un membru a avut probleme cu pompa de injectie un diesel e46 si l-a costat 2800 de roni

Daca te descurci cu piese (mai de pe la dezmembrari ,mai de pe la cunostinte) este mult mai iesftin

Succes si bucuta-te de BMW

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre 328i 320i 325i etc : Prima cifra (3) reprezinta seria , iar ultimile 2 reprezinta capacitate in litri impartiti la 10(adica daca ai un 320 - inseamna ca e un seria 3 cu motor de 2 litri)

i inseamna injection si desemneaza motor otto(benzina)

d inseamna diesel

In functie de motorizare normal ca difera consumurile la diferite viteze si stiluri de condus

In legatura cu intretinerea am vazut un topic ... un membru a avut probleme cu pompa de injectie un diesel e46 si l-a costat 2800 de roni

Daca te descurci cu piese (mai de pe la dezmembrari ,mai de pe la cunostinte) este mult mai iesftin

Succes si bucuta-te de BMW

249748[/snapback]

 

putin cam fals

 

nu e valabil calculul pentru capacitatea cilindrica:

320i -> exista si de 2000 si de 2200

318d-> are motor de 2000

316i, 318i au in general motor de 1.9 dar sunt si exceptii

Edited by cristianghiras
Link to comment
Share on other sites

Baiatul asta daca este cu adevarat interesat , gasea usor in aces forum tot ce il intresa . Nu mai bate campii ! Bine ai venit, dar nu mai deschide topicuri inutile ! :blink:

249764[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.