Jump to content

clapeti admisie


dondaniel

Recommended Posts

Buna ziua,de curind detin un 520 f 10,si as dori sa stiu daca modelul acesta are pe galeria de admisie niste clapeti,si daca la un anumit nr de km se inlocuiesc sau trebuiesc doar curatati,o alta nelamurire in legatura cu masina ,este adusa din belgia si culmea pe actele de belgia rezulta ca ar avea 163 de cai si nu 184 cum de altfel asa au trecut si cei de la RAR din Romania,exista si cu 163 sau 177 sau sunt numai cu 184 ,dar in belgia sunt trecute altfel in carte.

 

 

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Modelul asta nu mai are treaba cu clapetele. De fapt motoarele de 2L de pe E46 ori E39 au avut astfel de probleme, clapetele sau axul clapetelor fiind din plastic. Dupa, le au facut din aluminiu. Tu ai 163Cp in loc de 184Cp, masina ta fiind fleet edition cu power reduction activ. Poti merge la reprezentanta sa ti scoata power reductionul. E bine si pt ca iti vor face update la toate modulele de pe masina. Cost: ~200Ron. Acum sa nu te astepti sa simti cei 21Cp prea mult... Din cate stiu cuplul este acelasi si acum ca si cand ai avea 184 Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Eu cand le-am scos pareau ca sunt din plastic, nu am dat asa multa atentie la ele. Din ce am inteles, eliminand lamelele s-ar pierde frana de motor !

La mine nu sessizez nimic de gen si nici nu am valori de incarcare mai mari pe dpf

Link to comment
Share on other sites

Mai e un topic similar. Eu confirm ca la manuala, dupa eliminarea clapetelor, turatia nu scade imediat cand iei piciorul de pe acceleratie, ci scade destul de lent, de aici senzatia ca nu ai frana de motor. Pe automata nu se simte probabil din cauza faptului ca retrogradeaza (cutia) atunci cand decelerezi. Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Eu am anulat clapetele cu niste dopuri de AL la fostul e60, cu siguranta clapetele sunt din plastic de culoare portocalie.

Rog daca gresesc sa ma corecteze cineva.

 

Plasticul clapetelor arata rau de tot, era copt, am avut noroc ca nu a fost apirata una din ele in motor.este vorba de un 525 e60.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu tocmai mi-am pus inapoi galeria de admisie cu clapete, dupa ce i-am facut o mica interventie (despre care onsa revin cu feedback dupa ce confirm ca e ok). Motorul suna altfel cu admisia cu clapete, se opreste altfel, si e mai sprinten la turatii joase.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.