Jump to content

Jante 18' STRICA/NU STRICA placerea de a conduce in Romania.( BMW E90 Jante 18')


MyName

Recommended Posts

Am pe un Chrysler Sebring Cabrio jante 18 ( 225/40 ) pentru vara , iar pt iarna jantele ei originale pe 16 .

Diferențele sunt majore cand vine vorba de confort , e mult mai bine cu cele de 16' . Cele pe 18 doar pt aspect

La E36 am 225/50/16 si la E46 225/45/17

Eu nu as mai pune jante pe 18 in Romania , maxim 17 .

Link to comment
Share on other sites

Problema se pune exact cum a zis Dan_316, conteaza mult setup-ul general. Adica, eu am avut suspensie sport cu 215/45/17 si mi se parea un chin. Si am patit de mai multe ori exact ce s-a discutat si aici, mergeam cu 80-100kmh si iti aparea in fata o groapa, un crater. Le-am luat pe toate cu brio.

 

Dar in mod sigur, cu jante pe 17/18 cu suspensie mai soft, se poate merge ok. Mai exact, am mers cu masina lui Dan, pot sa zic in configuratia pe care o are acum, suspensie M Sport si jante pe 18, se poate merge lejer si pe drumuri "mai de Romania". Acuma na, nu se stie ce se poate intampla daca iei un crater la 100kmh, dar asta e valabil aproape la orice jante ai pune.

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca m-as duce pe jante de 16/17 si gume non-runflat DAR nu gasesc nici o janta care sa-mi placa :(.

Pe 18' am gasit ceva jante concave care sunt faine pe un e90,din punctul meu de vedere, totusi cum am zis si cand am deschis topicul asta marimea gumelor recomandate de producator fac masina rigida:

225/40R18 Fata

255/35R18 Spate

 

Parerea majoritatii e ca nu se merita pe 18' din cauza drumurilor din Romania si mai ales a gropilor pe care le poti imbratisa cand nu stii drumul pe care mergi sau il stii prea bine,dar se pare ca sunteti si cu suspensii sport unii dintre voi.

 

Eu am suspensia stock si schimb orice piesa(calitate premium) la timp, nu aman schimbarea lor.

 

Deci daca mai sunteti cativa cu jante pe 18', suspensie stock si gume precizate mai sus va rog sa-mi spuneti si parerea voastra, daca nu cred ca o sa raman la ce am si imi cumpar cauciucuri de vara.

 

By the way, eu sunt din TM, zic asta ca sa intelegeti mai bine despre ce vb.

Edited by MyName
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.