Jump to content

Ce sa schimb ?


halcone

Recommended Posts

Salut , imi pare rau poate ma repet cu acest topic dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca .

Mi-am cumparat de curand un bmw 320d e90 2007 (cutie automata) .. Si nu prea-mi place culoarea uleiului e cam negru .. Pe langa baia de ulei care o schimb .. Am luat filtru de ulei, motorina, aer ... Ar mai trebui ceva schimbat ? Sau preventiv ce ar trebui schimbat la ea ? Multumesc si scuze de deranj .. O zi buna va doresc

Link to comment
Share on other sites

Toate filtrele, ulei, aer, polen, carburant. Eu am facut un deviz la a mea si am mai dat de niste garniruei care vin la tubul de la turbina, o bucse pe spate.

Daca ai cutie automata iti recomand o revizie la ea, asta insemnand ulei+aditivi, filtru suruburi etc.

O ridici si tragi de roti verifici tot subsolul masinii sa nu ai surprize pe viitor. Invarti de roti sa vezi in ce stare sunt rulmentii.

Toate aste previn eventuale costuri mari dupa.

Sa o stapanesti sanatos.

Link to comment
Share on other sites

halcone, schimba in timp tot ce poti schimba; tot "sangele": antigel, lichid de frana, directie, apoi uleiuri: cutie - distributie - motor; filtre: carburant - ulei - aer, reimprospateaza freoun-ul din instalatia de AC, verifica termostatele sa fie in parametri; bujii incadescenta functionale, vlava EGR, flapsuri admisie... Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, la diesel uleiul este tot timpul negru indiferent de ce schimbi... Posibil sa nu stiu eu bine ...http://oi61.tinypic.com/2s7j78p.jpg

 

Pai poza te contrazice...cum trebuie sa fie pana la urma? Si eu am nelamurirea asta :))

Link to comment
Share on other sites

Pai poza te contrazice...cum trebuie sa fie pana la urma? Si eu am nelamurirea asta :))

 

Pai ma refeream ca uleiul este mai negru comparativ cu un motor pe benzina.. :thumbsup:

 

Uite cum ar trebui sa fie uleiul la un motor pe benzina

 

http://oi62.tinypic.com/11rd6qq.jpg

Edited by cristiano115
Link to comment
Share on other sites

NU cred ca poza este demna de luat in considerare! Un ulei ditr-un motor diesel, va avea culoarea spre negru dupa primii 100 km parcursi. Important e sa il schimb in jur de 10-15 mii km, nu sa il tii 30 mii km. Poti sa ii faci un te de vascozitate sau ce parametri ar trebui sa aiba, insa eu consider ca variatia culorii nu este atat de importanta ( Si sa mai si glumim putin: daca il vrei sa fie mai spre maro....baga putin antigel in motor...:D )
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.