Jump to content

oglinzi rupte bmw e60


adi_fox07

Recommended Posts

Salut

 

Ieri de dimineata, cam am mers la masina, am avut neplacuta surpriza sa constat ca minunatele mele oglinzi pliabile electric au fost rupte de pe masina.

Nu credeam ca se poate intampla asa ceva vreodata. Am fost la politie, am depus plangere, au gasit o amprenta pe masina, dar cred ca sunt slabe sanse sa descopere vinovatul

De fiecare data cand parcam masina, pliam oglinzile din buton. Acum au tras de ele sa le desfaca si pentru ca nu puteau deoarece erau pliate electric, le-au rupt din suporti.

Oglinzile pe langa rabatarea electrica mai aveau led si sticle electrocrom. Sticlele erau inscriptionate cu numarul masinii. Eu nu inteleg ce pot face cu ele avand in vedere ca sticlele sunt inscriptionate iar carcasa aia nu mai e buna din moment ce e rupta.

 

Avand in vedere ca pana acum mi-au fost furate 3 seturi de sticle, un senzor de parcare si capacele de pe bari de la carlige, asta cu ruptul oglinzilor a pus capac si vreau sa ii pun o alarma. Nu stiu cat o sa ma ajute alarma, dar macar poate se sperie.

 

Aveti vre-o recomandare de alarma, care sa urle atunci cand pune mana pe oglinzi?

 

IMG_2859.JPG IMG_2860.JPG IMG_2861.JPG

Link to comment
Share on other sites

poti monta viper 3901 la care se foloseste telecomanda masinii cu senzor de perimetru si soc asta o am eu montata sau varianta cu pager,e ceva mai scumpa dar macar primesti mesaje cand intra masina in stare de alarma. Edited by ovy318i
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit-o si eu la fel. Nu mai plia oglinzile ca sunt mai tentante pliate. Hotul nu stie ce sticle ai si trage de ele. Se prefera sticlele electrocrome, daca pui unele simple de tot nu se mai ating de ele...Poate ai si vreun "prieten" prin zona..
Link to comment
Share on other sites

Eu pliam oglinzile sa nu le atinga masinile. Intr-o dimineata merg la masina, oglinzile tot pliate, dar fara sticle. Mi-am luat unele provizorii si le-am inscriptionat. Dupa ce am gasit sticle de care aveam nevoie, le am dat jos pe cele provizorii si le tin de rezerva. Le am inscriptionat si pe acestea, dar nu mai am incredere sa las masina la bloc. O duc la 10 min de mers pe jos. Si aici am gasit masina atinsa pe bara spate, senzorul de ACC trebuie reglat la luna pentru ca idiotii parcheaza pana iti ating bara si tot asa. Pe langa astea, a scapat o cheie sanatoasa la unu idiot pe capota. Trebuie vopsita capota. Ce sa mai zici. Lumea e invidioasa. Ideal e sa ai un garaj sau daca ai ocazia sa inchiriezi unul.
Link to comment
Share on other sites

Atunci cand oglinzile sunt pliate electric, merg deschise manual?

 

Merg foarte usor. Am ramas surprins de asta. Le-am avut pliate, mi-a furat sticlele, iar ca un baiat de treaba le-a pus in pozitia de cum am lasat masina. :)) Seara am spalat masina, iar noaptea le-a furat. Au fost gasite amprente chiar pe partea cu spatiu verde pe unde nu trece nimeni si tot degeaba. Singurele amprente care au fost gasite. Au stiut ale cui sunt iar dosarul a ramas la acest stadiu de un an. Asta e Romania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merg foarte usor. Am ramas surprins de asta. Le-am avut pliate, mi-a furat sticlele, iar ca un baiat de treaba le-a pus in pozitia de cum am lasat masina. :)) Seara am spalat masina, iar noaptea le-a furat. Au fost gasite amprente chiar pe partea cu spatiu verde pe unde nu trece nimeni si tot degeaba. Singurele amprente care au fost gasite. Au stiut ale cui sunt iar dosarul a ramas la acest stadiu de un an. Asta e Romania.

Mortii mamii ei de romanie!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu daca stateam in bucale nu cumparam masina mai scumpa de 4-5000 decat daca era a doua masina si aveam garaj.

 

Din fericire nu stau in BUC, si cel mai fericit sunt ca mai stau max 2 luni in tara dupa care ma mut. Dar nu trebuie sa ne gandim doar la noi, si trebuie luat in calcul ca sunt oameni buni la noi care sunt luati la misto de niste fraieri. Din nefericire legea nu foarte blanda la noi, iar politia o curva corupta.

Link to comment
Share on other sites

Daca merg deschise manual chair si cand sunt pliate, nu inteleg de ce le-a rupt. Initial m-am gandit ca le-a rupt pentru ca nu a putut sa le deschida altfel.

 

El nu a vrut sa iti fure sticlele, ci toata oglinda. Dupa ce mi am cumparat sticle am vazut cum sunt prinse si cu o simpla tabla indoita imi bagam in fiecare seara oglinzile in portbagaj. Daca te chinui putin tu ca amator le scoti fara nimic, doar cu mana. La mine a fost baietas pentru ca a desfacut mufa si nu a tras de ea. Omul de le-a furat la mine stia.

La tine cred ca e un incepator.

Link to comment
Share on other sites

La toate masinile se pot deschide manual, in cazul tau cred ca este reavointa ptr ca ai patit-o de mai multe ori

 

In zona aici nu a mai patit-o. Parchez cam de vre-o doi ani in fata blocului. Oglinzile cand mi-au mai fost furate, eram in alta parte a Bucurestiului. Senzorul PDC mi l-au furat cand aveam masina parcata in spatele blocului, unde este intuneric

Link to comment
Share on other sites

Tot asa.

Oglinzi furate de 3 ori. Primele, electrocroamele, apoi, din alea de 60 de lei/buc, de 2 ori. Alta data, capacul oglinzii de la sofer, dar a incercat sa-l ia si pe cel din dreapta.

Alta data, au incercat sa fure bandoul stanga fata cu o surubelnita, au facut stricaciune mare pe acolo.

Nenorociti!!! Sa le cada mainile!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.