Jump to content

530xd sau 530d ?


GLI

Recommended Posts

Vreau sa imi cumpar un 530, 2006 sau 2009, insa nu stiu daca X-Drive sau D.Am inteles ca sunt costuri mai mari la piesele de pe X-Drive decat D. Cat de greu se intretin cele 2 motoare ? (Ma refer la preturile pieselor, in primul rand, si cam ce pica mai des) Edited by GLI
Link to comment
Share on other sites

Cat de greu se intretin cele 2 motoare ?

 

Care doua motoare? ca-i acelasi motor! Ah, ca la cel cu x pe langa puntea spate si puntea fata-i motoare, asta-i alta treaba! In rest este aceeasi masina. Daca ai bani de x drive, mergi pe aceasta fara discutii. Avantaj major iarna, impreuna cu plecari mai bune de pe loc in dreptul acestora cu 4x4. N-am prea auzit sa se defecteze sistemele ce tin de aceste moduri de rulare de tip 4x4, deci poti sa cumperi fara griji o astfel de masina cu sistem x drive. Acesta are o parte mecanica evident si pentru puntea fata si o parte electronica, posibil integrate in sistemul DSC+ABS, system ce controleaza rularea in modul x drive. Partea nasoala la x drive este ca masinile cu acest system in dotare costa mai mult decat una fara. :)

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Clar x D. Ploua, ninge, carosabil umed, poti intra cu gazul deschis in curbe. Mergi la munte iarna, iti doresti sa ninga. Nu ramai inzapezit. Nu cred ca e diferenta de performante intre d si x D. x D- ul pleaca mult mai bine. Top speed 250, daca vrei mai mult iti cumperi M. Diferente de consum nu cred ca sunt intre ele. De ex: RM. Valcea nu sare de 9 %, Sibiu 10.7 %. Consum extraurban de la 5.5 pana la max 7.5 %. Sibiu-Frankfurt-Genova consum de 5.9 %. Edited by Dobrescu Alex
Link to comment
Share on other sites

Eu am RWD dar imi doresc un xD. Imi place mult cum se comporta. Intr-adevar, RWD este mai funny daca sti sa te joci cu ea. Suma dezavantajelor este eclipsata de cea a avantajelor la xD. Parerea mea.

 

Sa nu credeti ca sunt apucat insa X D scris fara spatiu rezulta emoticonul de mai sus. Scriu de pe tel si nu am "edit". Deci xD=X D. :D

Link to comment
Share on other sites

E mai fun de condus si senzatii mai faine ai cu RWD iar daca vrei plecari de pe loc pui un LSD :thumbsup:

 

 

Daca vrei sa fie ceva mai safe cand intri cu acceleratie in curbe, X-Drive. Eu nu am ramas inzapezit nici cu RWD mai vechi (E46) + anvelope bune in locuri in care altii cu FWD stateau pe margine :rolleyes:

 

PS: Cel mai bine ar fi sa le conduci pe ambele, vezi cu care te intelegi mai bine.

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai fratilor, daca tot aveti nevoie de 4x4, de ce nu va orientati spre alte marci renumite pt asta, de exemplu Audi?

Tu ti-ai schimba orientarea sexuala? BMW ofera un xDrive perfect pentru nevoile noastre. XDrive nu este pentru off-road ( chiar daca se descurca binisor ) ci pentru situatiile din care nu poti trece cu un RWD sau FWD.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta cu AWD vs FWD?RWD e asa: - Vrei 20 de mil salariu sau 40 de mil.

- 20, pentru ca e adrenalina mai mare la factura de gaz iarna.

Da,e clar,tu esti unul dintre indivizii care face ca posesorii acestei marci sa fie catalogati ca fiind jmecheri,cocalari,ghiolbani etc...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iarna trecuta. Fara lopata, fara sa dau zapada, fara sa ma traga cineva. Doar eu si masina. Acesta este momentul cand iti doresti x d.

 

 

Si de cite ori pe an esti intr-o situatie din asta :)

 

Parere personala:Din punct de vedere al fiabilitatii NU lua 530XD E60,macar nu una veche sau cu kilometrii multi,una din probleme este un mecanism din material plastic din sistemul xdrive care costa destul de mult si pica des.Daca nu le ai cu RWD si intretinerea nu e o problema mergi pe xDrive,mai ales daca frecventezi muntele iarna.

 

Am E60 RWD automat si nu am avut probleme in 10 ani cu el sa raman undeva,dar nici nu frecventez iarna muntele.

 

PS.amuzant cum face cite unu account,posteaza o intrebare,sarim vreo 5-10 sa raspundem, ne mai si incindem intre noi, si poate creatorul topicului nici nu se mai logheaza :) seamana cu aia cu scosu pietrei din lac :)

Edited by catacfc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da,e clar,tu esti unul dintre indivizii care face ca posesorii acestei marci sa fie catalogati ca fiind jmecheri,cocalari,ghiolbani etc...

Da eu sunt. Care e problema? Eu sunt acela care acorda prioritate la pietoni, care poarta centura de siguranta, care NU merge cu proiectoarele aprinse toata ziua si toata noaptea ( exceptand situatiile de ceata ), acela care nu parcheaza ca un tampit, ci se gandeste si la altii inainte de lucrul acesta, acela care pe langa siguranta mea se mai gandeste si la a celorlalti participanti la trafic indiferent de rolul acestora, acela care asculta muzica doar pentru el in masina, si care nu arunca gunoaie pe strazi, etc. Acest cocalar sunt eu si degeaba incerc sa va fac sa intelegeti ca un sistem in plus pe masina nu este daunator, ci te ajuta in situatii critice si iti ofera mai multa siguranta. BMW nu este o masina de drift nici una de curse, ci este o masina cu tente sportive. Pentru ce vorbiti voi acolo aveti nevoie de o masina pregatita si de un circuit, nu de o strada si de obstacole. Referitor la situatia cu momente de iarna, sunt persoane care merg la munte in fiecare sfarsit de saptamana si intalnesc situatii de carosabil plin cu zapada pe rampe suficient de inclinate si care nu isi ia un BMW doar sa imresioneze vecina de la garsoniera numarul ciunspe. Dar ce sa faci, asta e romanul, ”cand nu ajunge la struguri sunt acrii”.

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 6
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

A naibii tractiune spate domle' fuge fundul de nebun <_>

 

Recent am condus 330d remapat cu jante pe 19" 265 anvelopele de pe spate pe la Vatra Dornei + Pasul Tihuta in sus, am stat aproape numai kickdown in curbe si nu am reusit sa fac masina sa derapeze, o fi stricata.

 

PS: Ceva tot avea bun masina aia, ca eram non-stop cu zambetul pe buze. :rolleyes:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.