Jump to content

Bmw e46 coupe(pareri despre upgrade)


BogdanNicolae1990

Recommended Posts

Salutare tuturor,as vrea o parere/idee despre ce as vrea sa fac in urmĂŁtoarea perioada.Ma gandeam sa schimb masina dar sincer imi place prea mult acest model si nu imi vine sa ma despart de el!,doar ca vreau ceva mai rapid decat este acum,ma gandeam sa fac un soft la motorul de 2.0 150 cp(diesel)sau o a 2 varianta motorul de 3.0 de 204 cp...Problema este in felul urmĂŁtor,nu am idee daca se potrivește cel de 3.0 pe masina mea actuala,cutie de viteze,ambreaj,raport grup etc!Daca cineva are idee/parere/propunere orice ascult cu mare placere.Stima tuturor si astept "ĂnvĂŁțĂŁturile" voastre!.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru resoftare vorbeste aici cu George http://www.bmwclub.ro/forums/topic/41678-chip-tuning-oferta/page__pid__2269988__st__2320?do=findComment&comment=2269988

Daca vrei sa faci swap o sa ajungi la costuri destule de mari,modificari cat cuprinde,timp,nervi,etc.

O alta varianta at fi sa o vinzi pe a ta si sa-ti iei direct un 330d :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exact topicul colegului Rcc vroiam sa il recomand si eu acum ;)

 

Daca vrei, orice e posibil. Cel mai bine e sa ai masina donatoare langa tine cand faci swapul si sa il faci de la A la Z.

 

Motor + anexe , cutie, cardan, grup, puntea spate (cu planetare cu tot), unitate DSC, ECU motor + cablaj, frane, ceasuri de bord.

 

PS: Iti recomand sa cauti unul cu cutie manuala.

Link to comment
Share on other sites

Exact topicul colegului Rcc vroiam sa il recomand si eu acum ;)

 

 

Pai cred ca e cel mai bun exemplu de pe forum..ma refer strict la trecerea de la 20d la 30d...a facut o treaba excelenta. Nu stiu cum se comporta cutia automata vazand ca ai recomandat manuala :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,as vrea o parere/idee despre ce as vrea sa fac in următoarea perioada.Ma gandeam sa schimb masina dar sincer imi place prea mult acest model si nu imi vine sa ma despart de el!,doar ca vreau ceva mai rapid decat este acum,ma gandeam sa fac un soft la motorul de 2.0 150 cp(diesel)sau o a 2 varianta motorul de 3.0 de 204 cp...Problema este in felul următor,nu am idee daca se potrivește cel de 3.0 pe masina mea actuala,cutie de viteze,ambreaj,raport grup etc!Daca cineva are idee/parere/propunere orice ascult cu mare placere.Stima tuturor si astept "Învățăturile" voastre!.

 

Parerea mea e sa o resoftezi in prima faza. 30 de CP ii scoti dintr-un soft safe. Creste si cuplul, nu mai retin cu cat. E varianta cea mai ieftina.

 

Apoi, daca nu esti multumit, poti trece la alt motor sau faci upgrade-uri la turbina, injectoare etc .

 

 

Pai cred ca e cel mai bun exemplu de pe forum..ma refer strict la trecerea de la 20d la 30d...a facut o treaba excelenta. Nu stiu cum se comporta cutia automata vazand ca ai recomandat manuala :)

 

Pai maximul de putere nu il obtii cu o cutie automata stock. E mai simplu cu una manuala.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Cutia automata de pe e46 nu se preteaza foarte bine la remapare, mult mai safe cu una manuala iar la 3.0d remapat cutia automata nu e recomandata deloc deoarece ea suporta 400nm iar stock motorul scoate 410nm, dupa resoftare va fi mult prea solicitata.
Link to comment
Share on other sites

Cutia automata de pe e46 nu se preteaza foarte bine la remapare

 

Probabil ca daca te apuci de investit in cutie, sa o customizezi atat fizic, cat si din soft, iese ceva.

 

Dar costa, dureaza si e bataie de cap.

 

Edit: Din ce imi aduc eu aminte, cutia automata de pe 330d E46 duce 390nm, poate ma insel. Oricum, ai zis si tu, din start esti faultat.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Cutiain 5 trepte manuala de pe e46 320d tine oficial 390nm (dar rezista testat pana la 450nm), cea in 6 trepte manuala duce 370nm pe 320d (tine si 430nm) iar cea de pe 330d, manuala in 6 trepte tine oficial 530nm cuplu (dar probat tine 1000nm fara probleme :) ) spre deosebire de cea in 5 trepte automata de pe 330d care tine 400nm si chiar si cu motorul stock mai da batai de cap :) Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am vb deja cu un baiat,a spus ca dintr-un soft safe 35 cp si mai e varianta soft agresiv ajunge la 200cp.ar fi o idee dar nu stiu cum se vor comporta ambreaj,cutie,cardan,grup etc?!Deși el mi-am garantat ca ambreajul va suporta fara probleme,eu totuși am unele dubii,precizez ambreajul are putin timp de cand este schimbat(4 luni)dar fac ceva km...cand o sa ma apuc de modificĂŁri va tin la curent,stima
Link to comment
Share on other sites

Ambreajul stock de pe 320d tine cei 200cp, volanta s-ar putea sa iti faca probleme, dar tu nu vei scoate niciodata 200cp doar din soft :)

 

Daca vrei sa ajungi la puterea aia, mai de luat turbo hibrid + intercooler mai mare (cu traseu refacut) + egr off + downpipe + soft care sa tina cont de modificarile respective, apoi ambreaj kevlar (sau Sachs Performance) + volanta upgradata/intarita. Daca totusi cumva iti face persoana respectiva soft sa ajungi la 200cp cu componente stock, vei avea fum la greu + ca puterea respectiva va fi pe o plaja mica de turatii (max 100rpm) in rest tot 185 maxim vei avea :) si asta e rau pt motor.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Voi face unele modificĂŁri la ambreaj si voi ramane la softul de 35 de cai,nu vreau sa iasa fum ca dintr-o Raba de carat nisip,momentan sa imi rezolv problemele la cardan,diferential,planetare etc...am o mica bĂŁtaie pe acolo prin spate cei drept la viteze mici(1,2 si marșarier) rezolv prob asta dupa aceea voi face soft motor,discuri mai mari pe fata si mai vedem pe parcurs :D inca ceva chiar daca am niste jante foarte frumoase pe 18" as vrea sa le schimb cu 17",chiar nu se merita pe drumurile noastre...stima tuturor si ms pt rĂŁspunsuri !
Link to comment
Share on other sites

Un alt coleg care se pregteste de uprage la E46 coupe 2.0d la 3.0d este http://www.bmwclub.ro/forums/user/61617-cautrezolvari/

Banuiesc ca nu sunt diferente cu sedan-ul chiar daca (din cate stiu) 3.0d nu s-a pus pe E46 coupe din fabrica.

 

Incearca cu soft in prima faza, daca schimbi motorul vei avea ceva batai de cap + probleme la vanzare / RAR-ul.

Pentru mine (n42/e46nfl) ma gandesc la un upgrade legal de la 2.0 la 2.5, la tine poate merge M57D25 de pe e39, este in diferenta de 40% de putere dar nu s-a pus pe sasiul de e46 si poate aici sunt probleme la RAR.

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nu sunt diferente cu sedan-ul chiar daca (din cate stiu) 3.0d nu s-a pus pe E46 coupe din fabrica.

 

 

Sunt, uite un link . Avea si un coleg unul de vanzare mai de vreo 2 ani, negru era.

 

 

M57D25 nu s-a pus pe E46, nici pe sedan, il trimite RAR-ul direct la Bucuresti la centru lor de testare. Dai 1000euro si nu e 100% ca ti-l omologheaza.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pana in acest moment am facut soft(250e) + turbo(300e) + intercooler + furtune(150e) + traseu evacuare(150e) + egr off.Cele mai multe probleme le-am avut la injectoare si flansa cardan. Cica ar trebui sa am un pic peste 200cp(stock 150). Acum astept injectoare de x35D (200-400e) care s-ar potrivi si ar trebui sa ajung la un 230cp. Ambreaj kevlar(100e), volant nemodificat, suporta bine pana in momentul de fata.

Fa un calcul si vezi daca se merita.

 

Numa bine,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.