Jump to content

antifurt oglinzi


Guest juststy

Recommended Posts

M-am tot gandit, si va dau o idee : fisurativa oglinzile intr-un loc pe care il considerati mai putin util, cum ar fi inspre portiera. Tin sa va aduc la cunostinta , ca totusi sunt securizate iar riscul sa se faca faramite este relativ redus daca "i-o trageti" finut. ..... o idee .....

si eu sunt in aceasta situatie neplacuta de a ma trezi dimineata cu ogliziile lipsa ( geamurile)

inscriptionarea lor cu numarul masinii imi pare cam aiurea ... , antifurturile gen table indoite si prinse cu suruburi iarasi aiurea , lipite ... poti sa ai surpriza sa nu le mai gasesti deloc , deci ? alte solutii?

masina mea sta intr un loc unde sunt cel putin 3 camere de luat vederi . nu am putut identifica nici un hot dupa haine sau tip de caciula

e chiar o problema si cred ca problema suntem noi toti

cumparam oglinzi de la hoti .. asta e ... ar trebui intrebati cei care le vand de provenienta lor

pe ebay.de sunt totusi scumpe .. justificarea asta nu merge

 

am deja cred ca 3 plangeri nerezolvate la sectia de politie de care apartin

tot timpul cand merg acolo , politistii ma intreaba : domne ai alarma ? le aveai inscrise ?

pai puneti voi alarma la un bmw si sa nu ai probleme cu instalatia electrica !!!

asta cu inscrisul ?????? cred ca pana la urma o sa o accept

traim in romania si asta ne ocupa tot timpul

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sigur ca da, ca ala cand vine noaptea o sa aprinda lanterna sa vada ce scrie pe ele... :D

:) :)

asta e ca in bancul cu masina in care prop a scris pe ea: "Aceasta masina nu prezinta nici un interes in a fi sparta....nu are sistem audio,nu are nimic de valoare in ea"

Dimineata gaseste locul de parcare liber si un bilet pe jos: "Nu-i nimic ,ii punem noi"

foarte tare ... :lol: :) :) :D

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie:le iei in casa

Am un prieten in zona progresu caruia i-au fost saltate oglinzile de 2 ori si s-a invatat minte de atunci le ia in casa.

pai le iau in casa dar se vor strica clemele de la desfacut si prins la loc

deci va trebui sa gasesc o alta solutie si scris si antifurt

Link to comment
Share on other sites

Poxipol nu cred ca e o solutie.

Daca nu o poate lua, o sparge clar(mai da cu ea si de aripa sau...). Am inteles ca este o solutie care nu vine jos scrii numerele masinii sau nush asa am auzit, daca este cineva care stie sa ne spuna mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Mi-au furat de doua ori oglinzile in ultimele 6 saptamani. Ultima data tocmai le inscriptionasem cu 3 zile inainte de disparitie. Este clar ca hotul nu sta noaptea sa citeasca ce scrie pe oglinda, cu atat mai putin pentru ca sunt le lasam pliate in parcare. Le fura, apoi decid daca le vand mai departe sau le arunca la gunoi.

 

Ma simt extrem de frustrat, mai ales pentru ca ma astept in orice clipa sa-mi dispara din nou. Am facut un research pe forumurile BMW romanesti in cautare de solutii. Niciuna nu mi se pare sigura, insa as fi multumit sa mi le fure mai rar. Ideea e ca daca am un "hot" dedicat, sper sa-l descurajez dupa cateva tentative de a le fura (chiar daca mi le sparge). Iata solutiile care mi s-au parut mai interesante:

 

1. Sistem antifurt care blocheaza sticla in carcasa ei de plastic. Ma refer la asta:

http://www.sablare-inscriptionare.ro/antifurt_oglinzi.html

 

Probabil ca "prietenii" mei vor fi foarte suparati pentru ca m-am impotrivit afacerii lor si vor sparge oglinda. Ok, sper sa faca asta o data, de doua ori, insa a treia oara imi vor sterge masina de pe "wish list".

 

2. Instalare senzori alarma antifurt la nivelul oglinzilor. Cand hotul se apropie de oglinda, e avertizat prin niste bip-uri ca iese cu scandal. Daca atinge oglinda, incepe concertul. Ma indoiesc ca risca sa le rupa cineva capul (de unde stiu ei ca nu sunt vreun bataus?).

 

Eventual astea doua solutii combinate dau oarecare rezultate. Repet, sunt sigur ca baietii se vor razbuna, dar macar nu ma mai chelesc de oglinzi la fiecare 3 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

La mine a mers! Scoateti oglinda si lipiti-o de sistemul de prindere cu poxipol dar fiti atenti sa nu o lipiti si de sistemul de ghidare. Oglinda nu mai poate fi scoasa decat facuta bucati. Sistemul e simplu foarte eficient si estetic, lipitura fiind pe spatele oglinzii nu se vede absolut nimic. Sa imi spuneti rezultatul!

 

Nu e bun antifurtul asta pentru simplul motiv ca nu se vede si hotul va trage de ele si le va sparge.

Link to comment
Share on other sites

La mine a mers! Scoateti oglinda si lipiti-o de sistemul de prindere cu poxipol dar fiti atenti sa nu o lipiti si de sistemul de ghidare. Oglinda nu mai poate fi scoasa decat facuta bucati. Sistemul e simplu foarte eficient si estetic, lipitura fiind pe spatele oglinzii nu se vede absolut nimic. Sa imi spuneti rezultatul!

 

Nu e bun antifurtul asta pentru simplul motiv ca nu se vede si hotul va trage de ele si le va sparge.

Salutare,

Mie mi-au furat odata ogl. stanga. m-am suparat si unde stau eu la bloc am instalat un halogen sus pe perete cu senzor de miscare (care are si o luminita intermitenta rosie), cand e pe langa masina :lol: se face lumina cum ziua :) .

 

La inceput baietii dadeau tarcoale (se vedea toata strada cand se aprindea) dupa 2 sapt nici o miscare

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au furat si oglinzile sablate...Asa ca acum sunt sablate si blocate cu placute...Se vede cam naspa de aproape, stiu! Insa dupa ce umblii cu saptamanile pt un ........ de furt intre Politie-CASCO-Service, etc....ti se cam taie!

Chiar si cu CASCO tot pierzi cateva milioane bune la fiecare furt...(franshiza, drumuri, spagute, timp etc...)...Ultima data mi-au facut dauna de 85 milioane si am stat cu masina in service (dealer) blocata 3 zile, pt ca nu ii dadeau de cap la montarea unor amarate de oglinzi !

Link to comment
Share on other sites

Pe langa Nr de inmatriculare al masinii se poate scrie si nr de telefon daca apelez la tine ?

 

...ca sa te sune hotii cand ti le fura ? :)

Ca sa-i fac masina praf aluia care are curajul sa le fure/cumpere si sa si le puna pe masina cu nr meu de inamtriculare, crezi ca nu se gasesc baieti care remarca nr de pe oglinzi diferit de cel de pe masina ?

Ma suna, si eu ajung cat pot de repede cu acid de baterie si ii torn pe toata masina ....

DE CE ?

POARTA NR MEU DE INMATRICULARE PE OGLINZI, NU ARE DREPTUL ASTA ( LE-A FURAT )

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

problema suntem noi cum am mai spus

fiecare chiar daca recunoaste sau nu a cumparat din comoditate de la un "dealer " al hotilor si nu de la magazin

si a mai cumparat ptr ca la bavaria unele noi costa cam 800 ron cel mai ieftine fata de 200 aia de prin vitan

de unde crezi ca le are ? dealerul hotilor care vinde in vitan sau pe okazii sau prin alte parti

ar trebui sa ne unim caci suntem un club nu ... si sa luam atitudine impotriva astora care nu vor sa munceasca ci doar sa "combine cate ceva sa faca bani si bineinteles impotriva hotilor

de ce nu se fura oglinziile de logan sau de orice alt renault sau de peugeot ?

de ce se fura doar de bmw ?

mercedes , audi .. mai putin .. nu prea am auzit pe nimeni plangand ca nu mai are oglinzi!

cine stie sa raspunda la intrebarile astea

chestia cu pretul mare la reprezentanta nu poate fi un raspuns plauzibil

se considera asa de bun simt ca daca ai avut bani sa cumperi un bmw ai bani sa l poti intretine corespunzator nu sa faci tot timpul " boschetarii " cu masina si din masina

si eu am cumparat de la " boschetarii astia intermediari acum cevqa timp si imi pare nespus de rau

cineva care are un e60 sigur a plans dupa ele si s a suparat ca acum cand eu m am trezit fara oglinzi

acum eu le iau in fiecae seara in casa asta e !!!

cel mai bun antifurt

Link to comment
Share on other sites

Pe langa Nr de inmatriculare al masinii se poate scrie si nr de telefon daca apelez la tine ?

 

...ca sa te sune hotii cand ti le fura ? :)

Ca sa-i fac masina praf aluia care are curajul sa le fure/cumpere si sa si le puna pe masina cu nr meu de inamtriculare, crezi ca nu se gasesc baieti care remarca nr de pe oglinzi diferit de cel de pe masina ?

Ma suna, si eu ajung cat pot de repede cu acid de baterie si ii torn pe toata masina ....

DE CE ?

POARTA NR MEU DE INMATRICULARE PE OGLINZI, NU ARE DREPTUL ASTA ( LE-A FURAT )

 

.... asa am zis si eu...mai mereu ma uit la E60-uri la oglinzi ...daca vad ca are numerele mele il dau pe mana politiei imediat...

 

PS: Eu am cumparat oglinzile de la AB, adica de doua ori 3500 RON si o data 8500 ron (cand mi-au stricat si cablajul) ! Am Casco numai pt oglinzi fir-ar mama lor...!

Link to comment
Share on other sites

Pe langa Nr de inmatriculare al masinii se poate scrie si nr de telefon daca apelez la tine ?

 

...ca sa te sune hotii cand ti le fura ? :)

Ca sa-i fac masina praf aluia care are curajul sa le fure/cumpere si sa si le puna pe masina cu nr meu de inamtriculare, crezi ca nu se gasesc baieti care remarca nr de pe oglinzi diferit de cel de pe masina ?

Ma suna, si eu ajung cat pot de repede cu acid de baterie si ii torn pe toata masina ....

DE CE ?

POARTA NR MEU DE INMATRICULARE PE OGLINZI, NU ARE DREPTUL ASTA ( LE-A FURAT )

 

.... asa am zis si eu...mai mereu ma uit la E60-uri la oglinzi ...daca vad ca are numerele mele il dau pe mana politiei imediat...

 

Ce mana politiei , acidul de baterie iti spun eu ca e sfant ...si scrii o dedicatie de dragoste pe parbriz sau luneta sa stie fraierul de ce trebuie sa-si revopseasca masina ... daca se bucura la 2 sticle macar sa resimta si el durerea pe care o am eu in stomac, cand imi vad masina jefuita

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Vrei solutia perfecta? antifurt :lol:

 

Acum si niturile le am negre  :)

La poza din dreapta jos, imi si imaginez taranu cum baga mana acolo in stanga si smulge, vede ca nu iese, si smulge mai tare, pana face poc si o lasa acolo.

Sa fim seriosi, voi chiar credeti ca vreun hot de asta sta sa se uite la antifurturile alea? noaptea? o avea si o lanterna la el, cine stie.

Aia nici nu se uita la oglinda in sine, aia isi baga creanga si smulg, atata tot.

Credeti ca sta vreunu sa gandeasca? Nimeni nu se uita cand fura oglinzi. manevrele astea costa timp, operatiunea cu oglinzile e hit&run, nu altceva.

Mie cand mi-a spart masina si mi-a luat GPS, maxim 5 secunde i-a luat, eram pe fotoliu, masina era sub geam, mi-a sunat pagerul in casa, am sarit de pe fotoliu si nu am vazut pe nimeni, masina era chiar sub bec.

Si a luat atat, sa sparga geamul, sa scoata gps-ul din suport, sa ii smulga firele( le aveam bagate prin spate).

Cat putea sa-mi ia mie sa ma ridic de jos si sa merg 3 metri la balcon? nu am usa la balcon.

 

Deci, niste sticle ordinare de oglinzi se iau in 2 miscari rapide, deja au experienta, baga mana, face poc si cu 2 degete scoate firele, a plecat.

Ala din mers a saltat oglinda daca e meserias...nici nu se opreste.

Orice rahat de antifurt e aiurea..

Eu am una crapata si n-o schimb, mi-a crapat-o tot un meltean ce a vrut s-o ia.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Ala din mers a saltat oglinda daca e meserias...nici nu se opreste.

Orice rahat de antifurt e aiurea..

Eu am una crapata si n-o schimb, mi-a crapat-o tot un meltean ce a vrut s-o ia.

 

Sunt constient ca nici o solutie antifurt nu poate opri un hot sa-mi distruga oglinda, chiar daca n-o poate fura. Totusi, eu cred ca furturile regulate de pe masina sunt opera aceluiasi individ care mi-a reperat locul de parcare. El trece pe la masina mea precum la magazinul din colt ca sa-si ia paine. Important e sa inteleaga ca masina mea nu-i mai aduce venituri, ca sezonul de vanatoare s-a inchis. Chiar ca imi sparge oglinda de ciuda ca n-o poate scoate, pana la urma inceteaza vizitele saptamanale. Nu cred ca ati inteles fenomenul cu care ma lupt. Nu e vorba despre un furt ocazional, ci despre unul programat. Ala ocazional e parfum. Se intampla odata la cateva luni bune.

Edited by emanuel-teo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna seara tuturor, vreau sa fac si eu o mica precizare, in legatura cu antifurturile astea, am zis sa le incer ci seu pe un E90 si a tinut smecheria fix o luna, aseara le-am gasit rupte din usa, cred ca sa suparat ca nu a putut sa le scoata, asa ca dintr-o paguba de 200 lei sa transformat intr-una de 4000 de lei cat sunt oglinzile cu totu, ca nici fire nu mai am, asa ca recomand sa nu mai incercati antifurturile ca sar putea sa inimeriti unu suparat ca la mine sa va faca mai bine de atat.

 

 

 

 

P.S. daca aveti alte idei de antifurt ar fi dragut sa le impartasiti mai ales ca treaba asta cu scriu pe oglinzi nu prea mai tine.

 

 

 

O zi, cat se poate de buna, in conditiile actuale :)

Link to comment
Share on other sites

Un sistem ar fi sa .. prindem niste placute pe sitemul de prindere al oglinzii... de dimensine aproape cat oglinda pe care sa punem un fel de sistem de prindere cu arici si pe spatele oglinzii la fel ...firele de la incalzire .... au papuci si se deconecteaza usor ..deci in fiecare seara plecam cu oglinzile in casa.

Si eventual un eventual TOC de OGLINZI :) cum avem toti pentru GPS / Ochelari / Telefon :) si gata

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.