Jump to content

recomandari seria 7 E 65


bogdan_07

Recommended Posts

in prezent conduc un E39 525d manual si as vrea sa imi iau un E65, 2003-2005

nu cunosc prea multe despre motorizari, cutii si modelele mai problematice.

la ce ar trebui sa fiu atent la achizitionare si ce probleme frecvente apar la ele.

vreau sa achizitionez un diesel, sunt mai ok ptr mine decat cele pe benzina.

ca dotari as vrea webasto, climatronic, eventual scaune ventilate si cu memorii.

recondari motorizari diesel.

cat ar costa o revizie si ce ar trebui schimbat?

multumesc mult!

Edited by bogdan_07
Link to comment
Share on other sites

Sunt mașini destul de costisitoare ca si ĂŽntreținere. Recent am schimbat galeria de evacuare, garnitura de _chiulasa_ + rectificat , turbina etc. Verifica ĂŽnainte , caseta de direcție, cutia de viteze , turbina , galeria de evacuare +admisie .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut, TiberiuA ai idee ce garda la sol are e65 FL este mai mare ca la e60 cuciucuri standard?Cum se poate verifica o cutie automata inafara de a o conduce?

Cateva informatii utile pentru 730d:

 

 

Max power160 kW / 218 bhpAcceleration (0-100 km/h)8 s.Fuel consumption city12.1 l/100kmFuel cons. highway6.5 l/100kmFuel consumption combined8.5 l/100kmFuel typeDieselGearbox typeAutomaticBodyworkBody typeSedanNumber of doors4Number of seats4/5Length5029 mmWidth1902 mmHeight1492 mmGround clearance120 mmWeight1975 kgMax. weight2480 kgTrunk capacity (max)500 lEngineEngine typeDieselFuel typeDieselEngine codeM57306D2Power218 bhp / 4000 rpmTorque500 Nm / 1750 rpmFuel systemDiesel, Common railTurboTurboEngine placementIn frontNumber of cylinders6Compression ratio17TransmissionWheel driveRearGearbox typeAutomaticNumber of gears6Brake systemFront brakesVentilated discsRear brakesDiscsOther informationMax. speed235 km/h0-100 km/h8 sFuel cons. highway6.5 l/100kmFuel consumption city12.1 l/100kmFuel consumption combined8.5 l/100kmFuel tank capacity88 lTyre dimensions225/60 R17Rim dimensions8J x 17

 

Link to comment
Share on other sites

Am avut acum 1 an si e60. Nu m-am uitat niciodata atent sa vad care are garda mai mare, insa totdeauna E65 mi s-a parut mai inalt. Pe e60 aveam 225/55/16 si pe E65 am 235/55/18. Cutia iti dai seama dupa cum schimba daca e ok sau nu, o poti testa punand masina in modul Sport accelerand puternic si franand la fel. La mine schimba destul de dur , colegii au spus ca ar fi convertizorul, inca nu am avut timp sa merg la service cu masina..
Link to comment
Share on other sites

cutia se verifica usor. nu trebuie sa ai nici un soc, toate schimbarile trebuie sa le simti doar in modificarea acceleratiei. Sa incerci sa o treci manuala prin cat mai multe trepte,. La decelerari la fel. Cand treci din P in D sau un R, iar, sa nu ai socuri sau zgomote suspecte.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.