Jump to content

Se pricepe cineva la boxere noi?


fbdcnt

Recommended Posts

Am dus un RT 1200 nou la Bavaria pentru prima revizie. Am facut cu el 1200 Km in care a mers absolut impecabil. Cand l-am luat mergea f rau, vibra, incepand de jos de la 2000, daca accelerezi de la 2000 usor in a 3-a sau a 4-a nu urca usor in ture nu trage si vibreaza si mai tare. La decelerare brusca da rateu in toba. Are cineva habar ce ar putea fi? S-a intamplat numai in urma reviziei. E al 3-lea boxer nou in ultimii 2 ani, nu am mai avut probleme de service/revizie moto. Au acolo un baiat care pare priceput. Oricum, nivelul service-ului e ff slab, nimeni nu prea intelege ce se intampla prin masinariile cu multa electronica. Cu masina am fost de 3-4 ori din cauza unor mesaje de eroare. Mi-au tinut teorii ca am pus alarma neoriginala, desi nu era legata pe vre-un bus de date si nu interfera cu masina. S-a dovedit in timp ca era un bec de far cu contact imperfect.
Link to comment
Share on other sites

Salutare Doru si bine ai venit aici pe forum!

 

Din cele povestite mai sus de tine banuiesc ca e vorba de o dereglare a sistemului de admisie.

In momentul acesta recomandarea mea este ori sa mergi cu motocicleta inapoi la service-ul AB si sa nu pleci de acolo pana nu-ti regleaza admisia (aer, benzina) cum trebuie... s-ar mai putea sa fie montat gresit/ciupit si vreun furtun de vacum sau sa se fi imbacsit filtrul de benzina... ori sa incerci un alt service (de exemplu United Motors) sau o alta persoana care se pricepe la motociclete (de exemplu Masinuta)...

Link to comment
Share on other sites

Si nu pierde garantia daca umbla altcineva la el?Parca asa era cu astia de la Bavaria.

motocicletele nu au computere avansate ca masinile, astfel ca reparatzii minore sau reglaje se pot face fara a putea fi verificata ulterior

 

@chas3

cu siguranta ca in cativa ani se vor rezolva si aceste probleme, dupa ce nr de motoare va creste si mecanicii reprezentantelor vor avea mai multa practica

 

pana acum mecanicii buni sunt mecanicii cluburilor de motociclism si cativa care au reusit sa fure ceva meserie de la ei, la care mai adaugi cativa care s-au scolarizat pe afara si au avut talentul de a prinde repede... in rest e plina tara de mecanici nepriceputzi

Link to comment
Share on other sites

Baieti, eu am deschis topicul asta pt. niste sfaturi calificate daca aveti nu sa balmajiti voi prostii intre voi. r12rt are computer exact ca la masina, e pe can-bus tot si are inclusiv black-box. nu are nimic de reglat manual in afara de culbutori si balans. admisie, amestec, aprindere, totul se face din computer in baza citirii senzorului de O2.

 

 

motocicletele nu au computere avansate ca masinile, astfel ca reparatzii minore sau reglaje se pot face fara a putea fi verificata ulterior

 

@chas3

cu siguranta ca in cativa ani se vor rezolva si aceste probleme, dupa ce nr de motoare va creste si mecanicii reprezentantelor vor avea mai multa practica

 

pana acum mecanicii buni sunt mecanicii cluburilor de motociclism si cativa care au reusit sa fure ceva meserie de la ei, la care mai adaugi cativa care s-au scolarizat pe afara si au avut talentul de a prinde repede... in rest e plina tara de mecanici nepriceputzi

23387[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

merge acum. au schimbat bobine+ bujii. aia cu sondele e reala, au patit multi.

 

:blink:

1. Bobinele incorporate in pipele bujiilor.

2. Bujiile.

3. Debitmetrul.

3. O sonda Lambda care "se rasfata".

4. "Creierasul"...

La multi kilometri frumosi !

23462[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.