Jump to content

BMW E90 320d 2005 - 163cp


Eduard-WAU-

Recommended Posts

Pana mea , am incercat si cam are dreptate, ma duc la altu ii zic punemi la 500 si pune la 300 zicand ca deaia de 500 ron ... eu de unde sa stiu cum vad diferentele intre ele, :pardon: .

Asa ca Radu I, iti multumesc foarte mult ca ti-ai batut capu` cu mine, dar cred ca raman la 300 ron.

Voi pune poze cu ea dupa :drinks: . thx

 

Daca nu stii sa faci diferenta intre ele, cere-i un document de achizitie sa vezi pretul cu care a luat el folia la randul lui. Si asa nu te mai prosteste. In fine, in viata fiecare se descurca cum poate.

 

E o porcarie sa afirmi ca folia Lumar sau 3M,care nu e ceramica,e de rahat.

Am incheiat discutia, ca esti limitat.

 

Nu am afirmat niciodata ca "folia Lumar sau 3M,care nu e ceramica,e de rahat". Pune un quote unde am zis eu asta, daca nu, clar tu esti cel limitat. Am spus doar sa nu se zgarceasca la pret, in detrimentul confortului pe care il aduce folia ceramica.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am pus eu pe fata Lumar ceramic transparenta.Cand te uiti din afara parca au un luciu albastrui geamurile,cand te uiti din interior spre exterior se vede super ca au efect antiglare ....zici ca ai ochelari Polaroid.Caldura trece dar mai putin......plasticul de la fata de usa e maxim caldut.....dai geamul jos....ARSURA.

Atr ceramic ....transparenta .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Conteaza calitatea si propietatile foliei. Indiferent ca e 3M sau Llumar exista mai multe clase de calitate la fiecare dintre ele, respectiv grosimea foliei difera. De exemplu la mine folia a fost cu insertie metalica.

 

Daca nu stii sa faci diferenta intre ele, cere-i un document de achizitie sa vezi pretul cu care a luat el folia la randul lui. Si asa nu te mai prosteste. In fine, in viata fiecare se descurca cum poate.

Nu am afirmat niciodata ca "folia Lumar sau 3M,care nu e ceramica,e de rahat". Pune un quote unde am zis eu asta, daca nu, clar tu esti cel limitat. Am spus doar sa nu se zgarceasca la pret, in detrimentul confortului pe care il aduce folia ceramica.

 

Protectia UV este aceeasi pentru toate tipurile de folie de la Llumar (adica <1%) - AC - ATC -ATR - ceramica (LATI / AIR).

Diferenta o face capacitate de respingere a energiei solare totale (TSER).

Folia ceramica exceleaza la acest capitol pentru transparente ridicate. Spre exemplu Air80 (transparenta 80%) are aceeasi valoarea ca si ATC05 (transparenta 5%).

Evident ca cea mai buna folie e cea ceramica, insa raportand confortul la costuri nu exceleaza.

Din punctul meu de vedere, varianta optima este ATC pe spate (luneta + geamurile spate) si folie ceramica (AIR) pe fata.

 

Din cate mi-a fost explicat atunci cand am pus folie, ATR nu este recomandata (in special pentru toata masina) din cauza insertiei metalice.

 

La mine nu au dat nimic jos, nu sunt de accord cu asa ceva, mi se pare o tampenie sa desfaca toata masina pentru niste folii:)).

 

 

Singura varianta pentru care as accepta demontarea geamurilor este montarea de folie foarte transparenta (ceramica), deoarece o taie perfect de jur-imprejur si nu-si da seama nimeni 'ochiometric' ca e folie pusa. Am vazut personal un geam facut asa si era perfect.

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am pus si folia :frantics: . Se vede ok. Am ales intr-un final 5% spate si 30% fata :rolleyes: . Globall. Mie imi place . Voi urca poze zilele astea .

Acum urmeaza remedierea unor problemute "vechi".

M-am tot vaitat pe forum pe aici, ca mi se slabeste tensiunea becului xenon stang.

Toata lumea cum ca ar fi becul ... Bun... Deci am bec D1S, dar intrebarea ce culoare sa il comand? D1S PHILIPS 35W- 4300 K credeti ca este cel al masinii sau care ?

Si daca are careva vreun tutorial de inlocuire ( vreau sa le shimb intai intre ele stangu cu dreptul ) ? se inlocuiesc ca cele de la angel, adica sa dau roata jos etc ... ?

Si inca o chestie mi-am luat si eu un elm 327 mini bluetooth, are cineva vreo aplicatie platita sa o imprumute :) , sau pentru pc, vreun program ok ?

Edited by Eduard-WAU-
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca se schimba ambele becuri daca vrei sa nu se vada diferenta,eu asa am procedat, asa o sa te sfatuiasca si electricianul,

Bafta!

Mda, oricum aseara am observat ca numai oscila lumina in stangul, incepuse si dreptul, deci ar trebuii schimbate ambele, dar sincer ... :sweat: nu stiu la cine sa ma duc, ca eu sunt 70% ca nu sunt becurile de vina, De ce fac doar cand o accelerezi ( nu fac mereu ) la 2din4 accelerari bruste fac , ba chiar la un moment dat, stangul sa stins pentru 5 secunde.

@Nicolae, cred ca ma duc la EPV-isti, dar mie cam asa de ei, ca nu zic ce are masina si te cam si curenteaza aiurea in tranvai :blush:

Link to comment
Share on other sites

Mda, oricum aseara am observat ca numai oscila lumina in stangul, incepuse si dreptul, deci ar trebuii schimbate ambele, dar sincer ... :sweat: nu stiu la cine sa ma duc, ca eu sunt 70% ca nu sunt becurile de vina, De ce fac doar cand o accelerezi ( nu fac mereu ) la 2din4 accelerari bruste fac , ba chiar la un moment dat, stangul sa stins pentru 5 secunde.

@Nicolae, cred ca ma duc la EPV-isti, dar mie cam asa de ei, ca nu zic ce are masina si te cam si curenteaza aiurea in tranvai :blush:

 

 

Du-te la ,, gemeni", sunt foarte buni dar si scumpi(asa mi se par) dar cu toate astea am plecat cu masina rezolvata de fiecare data si am fost de cateeva ori la ei!,

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.