Jump to content

Cumpar e92 maxim 2000cm


DragosVl

Recommended Posts

Salutare tuturor

 

Sunt si eu in cautarea unei masini personale si anume un e92. Ideal ar fi benzina dar puteti sa imi aratati si diesel.

 

Optiuni obligatorii:

- navi mare

- sa aiba sub 200k km

- an minim 2009

- cilindree 2000

 

Sincer nu am incredere sa cumpar de pe OLX sau Autovit si in Germania nu am timp sa ajung.

Tocmai de accea am postat aici in speranta ca o sa dau de o masina intretinuta si buna care la randul meu sa am aceeasi grija de ea

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ah e92 foarte frumoasa masina.

Sunt 2 modele

-Prefacelift :3 Series Coupe (E92) (2006 - 2010)

-Facelift: 3 Series Coupe (E92) (2010 - 2013)

si cam asta e cu coupeul de seria 3 R.I.P sa mutat pe seria 4.

Cineva sa ma contrazica dar faceliftu nu are motor de 2.5?? si sare de la 2.0 la 3.0? Nu cred ca mi-ar convei sa dau anual 4000 ron pe un impozit pe motor de 325i facelift(3000cm3) cu acceasi putere ca 325i prefacelift(2499cm3).

 

DragosVl iti recomand 325i (2006 - 2010) impozit vreo 850Ron si nu chiar 2009 , 2006-2007 e acceasi masina si iti mai raman si bani.Daca tot vrei an minim 2009 iati faceliftu din 2010 de 2l e mai frumoasa masina si nu se compara cu nici un audi a4 sau a5 la cum arata. Dementiala!!

Sper ca ma fac si eu cu una in curand:)

Bafta multa!!!

  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Ah e92 foarte frumoasa masina.

Sunt 2 modele

-Prefacelift :3 Series Coupe (E92) (2006 - 2010)

-Facelift: 3 Series Coupe (E92) (2010 - 2013)

si cam asta e cu coupeul de seria 3 R.I.P sa mutat pe seria 4.

Cineva sa ma contrazica dar faceliftu nu are motor de 2.5?? si sare de la 2.0 la 3.0? Nu cred ca mi-ar convei sa dau anual 4000 ron pe un impozit pe motor de 325i facelift(3000cm3) cu acceasi putere ca 325i prefacelift(2499cm3).

 

DragosVl iti recomand 325i (2006 - 2010) impozit vreo 850Ron si nu chiar 2009 , 2006-2007 e acceasi masina si iti mai raman si bani.Daca tot vrei an minim 2009 iati faceliftu din 2010 de 2l e mai frumoasa masina si nu se compara cu nici un audi a4 sau a5 la cum arata. Dementiala!!

Sper ca ma fac si eu cu una in curand:)

Bafta multa!!!

 

 

De ce iti place sa vorbesti aiurea numa sa faci posturi?? I-ai recomandat un kkt mai pe romaneste. Impozitul la 325i de 2500 cm e 850 RON , la 325i de 3000 cm este 2200 RON plus, minus depinde de judet. Avand in vedere ca 325i facelift consuma MINIM 2l la suta mai putin ca motorul de 2500( care e un motor vechi ) , dupa un calcul de clasa 2a iti dai seama ca daca faci minim 10k km pe an, diferenta o scoti numa din consum. + te alegi cu un motor de generatie mai noua + scapi de problemele motorului de 2500 care poate avea probleme grave( cauta pe forum ). Daca faci mai putin de 10k pe an, dar totusi te uiti la 500 RON in plus la impozit mai bine iti iei un logan. ( nu e o rusine si eu detin unul in familie)

 

In concluzie..trebuie sa fii batut in cap sa nu iti iei motorul mai nou...dar nah fiecare face cum vrea!

 

 

Peace out!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Optiuni obligatorii:

- navi mare

- sa aiba sub 200k km

- an minim 2009

- cilindree 2000

Omul vrea motor de maxim 2000cc daca ii trebuie mai mare spunea minim 2000cc si tu vorbesti de puterea mea financiara.

 

unde platesti tu 4000 de lei impozit la 3000cc? de ce dai sfaturi bazate pe puterea ta financiara? nu toti isi cumpara masini cu gandul la bani si taxe......unii poate chiar vor masina :thumbsup:

 

Este 2500ron impozitul la 3000cc greseala mea macar eu iam spus un sfat legat de motoare, un om cu scaun la cap ia in calcul si taxele tu doar ai postat aiurea si vad ca tiam insultat orgoliul de om cu "masina" 8)

 

Daca n-ai de gand sa dai un sfat util, abtinete.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Omul vrea motor de maxim 2000cc daca ii trebuie mai mare spunea minim 2000cc si tu vorbesti de puterea mea financiara.

 

 

 

Este 2500ron impozitul la 3000cc greseala mea macar eu iam spus un sfat legat de motoare, un om cu scaun la cap ia in calcul si taxele tu doar ai postat aiurea si vad ca tiam insultat orgoliul de om cu "masina" 8)

 

Daca n-ai de gand sa dai un sfat util, abtinete.

 

 

un om cu scaun la cap citeste de 2 ori inainte sa publice ceva, altul putin mai educat stie si sa scrie corect gramatical. legat de motoare.... ti a raspuns colegul pku82 mai sus. cand incepi sa vorbesti despre motoare si aduci in discutie subiectul taxe.......cred ca esti deja pe langa subiect. Un motor nu se alege in functie de taxe , se alege in functie de performante. Discutia despre taxe o aduc doar cei care se intind mai mult decat le ajunge paturica :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

are fratele meu, e92 din 2009 320i 170cp....150.000km pachet M interior + exterior cu navi etc, indeplineste toate cerintele tale, locuieste in luxemburg la sf lunii vine cu el acasa si ar vrea sa l vanda!

 

Salut Darius

 

Daca imi dai un VIN, pret si niste poze ar fi super.

Mersi!

 

Pana una alta eu am gasit una

http://olx.ro/oferta/bmw-e92-m-sport-performance-m-body-kit-ID1KL9r.html#12c6b41b4a

 

VIN : WBAWA71080J008028

Ma poate ajuta cineva cu ultima intrare in Service?

Si ce parere aveti voi de aceasta masina?

P.S. Darius astept alea daca poti sa mi le trimiti!

Link to comment
Share on other sites

Numai bogati pe forum. Cica o masina nu se cumpara luand in calcul si taxele.. esti sarantoc daca iei in calcul si impozite si rca, consum etc? Pai atunci de ce nu aveti toti 335-uri?

Penibile remarci, dar banuiecs ca astia de nu iau in calcul impozit de 25 mil pe an, nu se zgarcesc cand vine vorba de niste cauciucuri noi, nu? Da' de unde, impozitul esti barosan daca il platesti si mai bine mergi cu cauciucuri sh. :))

Ontopic, 320i facelift evident ca e de preferat insa sunt mult mai scumpe decat cele nfl. Automatele nu stiu daca le gasesti cu cutiile decente incat sa nu itinfaca probleme.

Cea din anunt este de mult la.vanzare, insa e posibil sa nu se fi vandut din cauza pretului. Depinde si de bugetul tau pana la urma.

  • Like 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu inseamna ca esti sarantoc , insa daca te simti atunci e fix problema ta. nu toti avem 335 pentru ca nu toti ne permitem. unii au pasiuni, altii au prioritati, altii n au nimic.....

 

 

daca vrei sa iti iei masina si iti pui problema de taxe si impozite, inseamna ca esti in liga gresita. poate ar trebui sa cauti la Dacia unde sigur nu vei vea problema asta, motoarele fiind sub 2000cc , taxele si impozitele sunt irelevante. :frantics:

 

 

ps: sa stai linistit ca am cauciucuri noi :thumbsup:

Edited by SKW
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Si care e liga corecta din perspectiva ta de bogat care nu se uita la impozite ? Se pare ca e o problema a romanilor mentalitatea asta fudula. Ce sa fac, eu ma gandesc si la impozit ca e practic, mai am inca 4 masini, una e chiar v8 ( sunet care face toti banii de impozit).

Pe bune, intreaba si prin Olanda, Belgia si vezi tipii de acolo care se uita si ei la impozite si nu sunt asa "bogati" ca noi.

Ps: asta inseamna sa fii mafiot, sa platesti statului cateva zeci de milioane pe an degeaba si sa nu iti pese ca si cum nu ar fi banii tai.

Este fix ca si mentalitatea aia conform careia daca iti pui gpl esti un mare taran. :))) mai scriau unii pe alt topic ca vezi doamne cum sa ai Bmw si sa ii pui Gpl.. de zici ca e vreun Lamborghini un Bmw de 10-20 k euro. Ma rog, tipic romanesc. El tine coada sus si mananca de la Lidl mustar de 1 leu.

Edited by cavaliere
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca esti mult mai bogat ca mine, insa diferenta nu o dau banii. diferenta (una din ele) e ca pentru mine masina e o pasiune iar pentru tine o necesitate. am zis si mai sus...

 

"nu toti avem 335 pentru ca nu toti ne permitem. unii au pasiuni, altii au prioritati, altii n au nimic....."

 

cine are cap intelege, tu din pacate esti prea orbit de frustrare......asta i viata, sometimes it sucks and then you die !

 

a-ti lua un bmw pe gaz e ca si cum te ai insura cu o urata pe motiv ca gateste bine :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

salut

 

Multumesc tuturor pentru pareri on si off topic :))

 

Update: Am fost sa vad aseara masina.

Nu prea se prezinta ok, e zgariata de la parcari probabil, aripa dreapta fata e tot asa un pic ciupita, trebuie schimbata dupa parerea mea.

Interiorul se prezinta ok , inclin sa cred ca are km reali....Astept raspuns si de la Bavaria

 

Pe un injector i-a dat missfire pe tester. Probabil e bobina sau bujia....ma rog ar cam trebui schimbate. Jantele sunt un pic ciupite. Deee, sunt pe 19 :(

 

L-am rugat sa verifice daca e taxa platita si sa mergem intr-un service sa o verificam... O sa ma duc la Alex Teille in Bucuresti pe Timisoara.Am inteles de la Myx ca ar fi ok.

In rest masina merge bine. nu cred ca are probleme. Cine stie...poate e norocoasa :)

 

 

Oricum o sa revin cu updateuri.

Daca va mai ganditi la ceva sfaturi sau intrebari va rog! Apreciez

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

... O sa ma duc la Alex Teille in Bucuresti pe Timisoara.Am inteles de la Myx ca ar fi ok.

In rest masina merge bine. nu cred ca are probleme. Cine stie...poate e norocoasa :)

 

 

eu zic sa mergi la Premium Service, Bogdan e mult peste expertii cu nume pompoase. cand mi am luat masina, eu la el am mers si a fost ok

 

Cand urci masina pe elevator ,uita-te la jantele alea pe interior.Mare lucru sa nu fie fisurate/sudate.Modelul ala n-am auzit sa scape de crapaturi pe interior :thumbsup:

 

am avut si eu acelasi model de jante pe masina cand am luat o si intradevar dreapta spate era fisurata. am sudat o o data si s a rupt imediat in acelasi loc. am sudat o a doua oara si am vandut jantele :thumbsup:

 

offtopic: multumesc pentru minusuri

Edited by SKW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update :)

M-a sunat ieri proprietarul ca nu mai e asa sigur, ca e prima lui masina si ii e greu sa o dea ca mai vrea sa se gandeasca si ca ma anunta...:)

Pe o parte il inteleg....

 

Am mai gasit una :)

http://olx.ro/i2/oferta/vand-bmw-320-da-m-packet-ID3SCOK.html#:ff4ec14d8a

 

Nu e samsar, are 20 ani, masina e inmatricata pe numele lui taica-so. A fost luata de la unu din Iasi acum 6 luni. Ala a luat-o sin preprezentanta din Bucuresti. Are carte service la zi, astazi o sa vreau sa cer km la bavaria.

I-a pus el stopuri de LCI, le-a codat. A colantat-o acu 2 luni ca nu ii placea uloarea aia gri deschis. Suna bine?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update :)

M-a sunat ieri proprietarul ca nu mai e asa sigur, ca e prima lui masina si ii e greu sa o dea ca mai vrea sa se gandeasca si ca ma anunta...:)

Pe o parte il inteleg....

 

Am mai gasit una :)

http://olx.ro/i2/ofe...tml#:ff4ec14d8a

 

Nu e samsar, are 20 ani, masina e inmatricata pe numele lui taica-so. A fost luata de la unu din Iasi acum 6 luni. Ala a luat-o sin preprezentanta din Bucuresti. Are carte service la zi, astazi o sa vreau sa cer km la bavaria.

I-a pus el stopuri de LCI, le-a codat. A colantat-o acu 2 luni ca nu ii placea uloarea aia gri deschis. Suna bine?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ma poate ajuta cineva din Craiova sa se duca sa o vada?

Macar la prima vedere si sa verifice optiunile, daca da cu fum etc.....promit ca ma revansez cand ajung in Craiova :)

 

Exista un topic unde se poate intreba asta?

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.