Jump to content

trepideaza !


Recommended Posts

Am un BMW TD din 1994 si pana acum nu mi-a facut nici un fel de probleme dar de ce ceva timp cand depasesc 80 - 90 de km/h incepe sa trepideze de parca ti-ar sari o roata, iar daca reduc viteza isi revine imediat si merge normal.

Un tovaras mi-a spus ca ar fi de la tractiune, ca s-ar fi dus flansa de la grup de pe spate.

Dati-mi si mie un sfat cine se pricepe, care e cea mai buna solutie???

Link to comment
Share on other sites

100% ai roti diferite de serie,posibil de e39.Iti trebuie niste cercuri metalice ca sa pui pe butuc.Acelasi lucru patesc si eu de cand am pus temporar roti de e39.De cand le-am dat jos este totul in regula.

Un experiment simplu.Da jos o roata.Cand o pui la loc trebuie sa stea fixa pe butuc chiar si fara prezoane.Daca iti cade,inseamna ca mijlocul jantei e mai mare decat mijlocul butucului si trebuie sa pui cercuri pe butuc sa tina roata fixa si fara prezoane.

Link to comment
Share on other sites

alea nu s metalice.sunt d eplastic cercurile care ech;ibreaza roata.de metal le facem noi la strung ca noi nu se gasesc vin la set cu jantele care le cumperi.ori te duci la strung cu janta si cu dimensiunile butucului ori cauti cerculete .asta in ideea in care e cum a zis wlf ca are joc mare si tu din prezoane nu o sa o centrezi mai mult ca sigur.deci ai mai multe variante :blink: strung cerculete de plastic sau vulcanizare .in functie de ce ai tu acolo la roti.
Link to comment
Share on other sites

alea nu s metalice.sunt d eplastic cercurile

23557[/snapback]

 

Ai dreptate,originale sunt de plastic,dar nu prea ai de unde sa iei.La strung se fac din metal si sunt perfecte.Cam 100 de mii bucata.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu sunt singurul care are problema asta.La 90 la ora imi tremura volanul daca reduc viteza isi revine daca trec de 90 iar isi revine.Macar eu stiu ca pe stanga am cauciuc de iarna iar pe dreapta de vara iar jantele nu sunt dintre cele mai bune.Tre sa le schimb curand

Ciudat e ca am un prieten cu e34 care are aceleasi simptome tot la 80-90/h.Parca e un punct citic.De ce atunci si nu mai devreme de ce nu la 110 sau mai stiu eu cat..

Link to comment
Share on other sites

Daca rotile de pe aceeasi punte (stinga - dreapta) au diferenta de greutate intre ele - iti va vibra indiferent de ce echilibrare, jante, etc o sa faci. in plus de la "bataia pe ax" (volanul se roteste stinga-dreapta si "tacane" permanent) risti sa-ti faci un joc frumusel la caseta de directie ....

eu am patit-o mai demult, cu un set de montana la care cele doua anvelope aveau cam 400g diferenta de greutate intre ele (acelasi tip de anvelopa). le-am pus pe un Cielo aproape nou, si dai cu echilibrari, roluit jante, etc - la viteza mare tacanea intruna. oricum nu m-am lasat pana n-am terminat caseta de directie ...

parca zicea cineva pe aici ca la BMW nu e bine nici macar sa schimbi cauciucurile de pe stinga cu cele de pe dreapta (ca se rod diferit - prin constructia masinii)....

Link to comment
Share on other sites

Am un BMW TD din 1994 si pana acum nu mi-a facut nici un fel de probleme dar de ce ceva timp cand depasesc 80 - 90 de km/h incepe sa trepideze de parca ti-ar sari o roata, iar daca reduc viteza isi revine imediat si merge normal.

Un tovaras mi-a spus ca ar fi de la tractiune, ca s-ar fi dus flansa de la grup de pe spate.

Dati-mi si mie un sfat cine se pricepe, care e cea mai buna solutie???

23470[/snapback]

problemele cu vibratiile si tremuratul masinii sunt de mai multe cauze

-de cele mai multe ori sunt de vina rotile-adica ori gentile ori cauciucurile,adica sunt dezechilibrate static si dinamic-solutiile pot fi de echilibrat,roluit,centrat,schimbare jante sau c auciucuri

-poate sa mai apara batai in mers de la rulmentul de cardan intermediar,rulment ce se afla fixat sub podeaua masinii,si care cand se uzeaza,nu tine cardanul la index,si ca urmare apar batai de cardan in miscare

-jocuri mari in caseta(cremaliera),capete de bara,bielete de directie....

-diferential cu uzuri mari

-flansa de cauciuc dintre cutia de viteza si semicardan distrusa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.