Jump to content

E 90 320i Le-mans-blau


Mircanu

Recommended Posts

salve darius, multumesc!

 

Nu a fost schimbat nimic la masina. Asa e de la mama ei, de la Munchen. M-ul de pe portabagaj e si ala "de la ei". Nu cred ca o sa-l dau jos ptr ca nu stiu cum sa fac si, sa fiu sincer, nu ma deranjeaza. Asa a venit din fabrica, asa am cumparat-o, asa o las.

Spalator la faruri nu are. Masina e facuta ptr Middle East si e diferita la dotari fata de ce se vinde in Europa.

 

Acum ca am folosit masina mai mult, mi-as fi dorit sa aiba cateva dotari care ii lipsesc. Acestea sunt: keyless entry, bluetooth si auto lights.

Astazi, s-a ars becul de la semnal spate dreaapta. Ma duc acum sa vad unde gasesc unul nou sa-l inlocuiesc.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa nu aiba spalator din cauza ca nu ii obliga legislatia si nu au ploi/mazga/balti care sa murdareasca farul.

 

Ai dreptate. Nu e necesar aici si nu exista vreo legislatie cu privire la aceasta dotare. M-am uitat de curiozitate la cateva bmw-uri noi (seria 1 si 4) care mi-au iesit in cale si nu au asa ceva. Insa, la seria 6 si 7 am vazut ca au. La astea nu s-au bagat sa puna o bara mai ieftina, fiind considerate de lux.

Edited by Mircanu
Link to comment
Share on other sites

Pe anumite modele si anumiti ani de fabricatie, vin badgeuite cu embleme M cele cu pachet M . S-a mai discutat si explicat pe topicul cu masini de la Bavaria premium selections.

 

Eu asa inclin sa cred, ca e "de la ei". Fostul proprietar, o doamna cu 2 copii, nu parea genul care sa-si puna insigna de M pe masina.....insa nu se stie niciodata. Mie personal imi place masina cat mai simpla, dar nu ma bag sa dau jos M-ul ptr ca mi-e sa nu o zgarai.

 

Cum spuneam mai sus, semnalul dreapta spate s-a defectat acu' 2 zile. M-am dus cu ea la un service si aia nu aveau unitatea LED ptr semnal. Am sunat la altul, trebuie sa astept sa vad cat costa ptr ca piesa trebuia comandata.

Asa ca am fost pana la reprezentanta sa verific cat costa. Pretul m-a dat pe spate.... vreo 200 de euro.....Desigur in minte mea am decis imediat sa nu iau de la ei, sunt sigur ca gasesc mai ieftin. Vazandu-mi fata cazuta, gagiul de la service mi-a zis ca o sa incerce sa ceara de la BMW sa inlocuiasca piesa ptr ca e "well known issue". Practic unitatile astea de semnalizare cu LED s-au tot stricat si BMW a acceptat in trecut ca fiind defect de fabricatie.

A ramas ca el sa faca demersurile necesare la firma mama, insa nu a mai fost nevoie. Cand m-am intors la masina, am deschis portbagajul, am decuplat din mufe semnalizatorul, l-am pus la loc si................surpriza: acum functioneaza iar!

Am avut noroc de data asta. Sper sa nu crape cat mai tin eu masina. O sa vad intre timp o solutie mai ieftina de reparat/inlocuit, in caz ca se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Eu asa inclin sa cred, ca e "de la ei". Fostul proprietar, o doamna cu 2 copii, nu parea genul care sa-si puna insigna de M pe masina.....insa nu se stie niciodata. Mie personal imi place masina cat mai simpla, dar nu ma bag sa dau jos M-ul ptr ca mi-e sa nu o zgarai.

pozitia lui arata clar ca nu "e de la ei".

in plus, sigla aia nici nu exista din ce vad eu.

ai o poza atasata cu pozitia lor

 

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=PM91-EUR-06-2008-E90N-BMW-M3&diagId=51_5849

Link to comment
Share on other sites

Hehe. Asa o fi, insa eu nu sunt 100% convins. Nu ca ar avea vreo importanta plasticul ala sau ce cred eu.

Sa explic de ce, totusi. E acelasi simbol care apare pe fiecare janta si pe volan. E totusi plauzibil sa fie de la ei. Un mic artificiu de marketing al dealer-ului care ii gadila la orgoliu pe cei carora le place sa vada sigla de M power, daca tot au dat banii pe pachetul M.

In fine, e doar un plastic.

 

Am luat masina cu un consum de 9.5% pe BC. Acum, la mine, consumul mixt e 11.2%. Am facut 560 de km cu un plin pana s-a aprins becul. Masinii ii place la peste 4000 rpm iar eu ii fac hatarul. Vin de pe o masina de 300 cp, asa ca fara sa vreau o turez sa obtin cat de cat o "reactie" din partea motorului.

Link to comment
Share on other sites

Si la E39 exista simbolul de M pe janta si pe volan, la fel si pe E46.

 

Pe caroseriile de E90 non M nu s-a pus niciodata nici un M.

 

Chestia asta e o gaselnita de marketing pe care au bagat-o la F-uri. Si eu m-am mirat cand am vazut.

 

Se si vede ca nu e pus din fabrica pentru ca nu e aliniat cu nimic. Sta ca nuca-n perete.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, am inteles. Nu stau in loc de el. Daca iese usor il scot.

Mie imi place ca masina sa fie cat mai originala sau daca o "impodobesc" cu ceva sa fie original. De regula, nu pun nimic, mi-ar placea ca nici 320i sa nu fie acolo. Apropos, am vazut ca unele modele seria 3 nu au nimic scris pe spate. Asa vin sau au fost scoase inscrisurile?

 

Am decis ca nu sunt mare fan al jantelor de pe masina. Mi se par un pic prea "incarcate". Daca gasesc la dezmembrari unele orginale BMW ceva

mai simple fac o rocada cu astea pe care le am. Nu e o prioritate, o sa vad in timp daca gasesc ceva pe aceeasi marime care sa se merite.

Link to comment
Share on other sites

jantele tale sunt originale din cate stiu si vin in pachetul M, de ce ai vrea sa le schimbi? La configurarea masinii exista posibilitatea de-a bifa sa vina "nemarcata", fara model si cilindree scrise pe portbagaj, oricum se inlatura usor emblemele acelea, mai ales aici unde au fost bine coapte :).
Link to comment
Share on other sites

Ok, am inteles. Nu stau in loc de el. Daca iese usor il scot.

Mie imi place ca masina sa fie cat mai originala sau daca o "impodobesc" cu ceva sa fie original. De regula, nu pun nimic, mi-ar placea ca nici 320i sa nu fie acolo. Apropos, am vazut ca unele modele seria 3 nu au nimic scris pe spate. Asa vin sau au fost scoase inscrisurile?

 

Am decis ca nu sunt mare fan al jantelor de pe masina. Mi se par un pic prea "incarcate". Daca gasesc la dezmembrari unele orginale BMW ceva

mai simple fac o rocada cu astea pe care le am. Nu e o prioritate, o sa vad in timp daca gasesc ceva pe aceeasi marime care sa se merite.

 

 

ti le dadeam eu pe ale mele la schimb daca erai mai aproape...jantele ce le ai tu, e fix ce caut eu :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc ptr pareri si lamuriri.

 

Inca nu am reusit sa curat depunerile de pe jante, mai ales cele de pe fata. Am cumparat o solutie diferita si o sa vad daca am rezultate. Poate ca dupa ce resusesc sa la fac sa arate ca noi o sa-mi schimb parerea. Oricum nu le-as da decat pe alte jante originale bmw, aceleasi marime. Nu sunt nebun sa dau banii pe alte cauciucuri doar asa de amorul artei.

O sa vedem.....

 

@darius

Jantele tale sunt f frumoase. Au 5 spite fata de 7 cate au ale mele. Parerea mea este ca alte tale sunt mai simple si mai elegante, desi sunt cele de baza. Insa totul este o chestie de gust/preferinta. E bine ca perceptia se schimba usor.......

Edited by Mircanu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.