Jump to content

bmw e87 an 2006 luna a 11 , trecere la facelift


Alexjhon

Recommended Posts

salut , de curand am achizionat un 120da ,din 2006 luna a 11 , si as vrea sa schimb uleiul la cutie si filtrul , barile sa trec la cele de facelift plus stopurile spate daca se potrivesc de la facelift la non facelift , astept un raspuns daca stie cineva pentru bari dar si pentru tipul si cantitatea de ulei pentru cutie
Link to comment
Share on other sites

Pt cutie ai nevoie de ulei ZF LifeGuard Fluid 6, cam 6-7L + baie de ulei, care contine integrat filtrul si se schimba cu totul. Mare grija unde faci schimbul, pentru ca e necesara urmarea unei anumite proceduri la schimb.

Eu am facut recent aici: http://www.servicefaur.ro/zf/default.php?meniu=aplicatii_m&submeniu=aplicatii_s&page=cutii_viteze_ulei

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Pt cutie ai nevoie de ulei ZF LifeGuard Fluid 6, cam 6-7L + baie de ulei, care contine integrat filtrul si se schimba cu totul. Mare grija unde faci schimbul, pentru ca e necesara urmarea unei anumite proceduri la schimb.

Eu am facut recent aici: http://www.servicefaur.ro/zf/default.php?meniu=aplicatii_m&submeniu=aplicatii_s&page=cutii_viteze_ulei

 

Cat a fost costul total ?

Link to comment
Share on other sites

~1550 Lei - baie + 7.2L ulei + manopera, la ZF. Durata schimbului a fost de 4h.

 

Ca un mic apropo vis-a-vis de recomandarea lui serban78 de mai sus, cand am schimbat acum uleiul la ZF mi-am dat seama ca 'meseriasii' de la BMW (MHS) imi facusera varza busonul de scurgere al baii de ulei - era de plastic si probabil au umblat la el cu o cheie nepotrivita. Dpmdv nu ii pot recomanda, daca nu au fost in stare nici sa desfaca un buson de scurgere fara a-l distruge.

 

Cei de la ZF au urmat o procedura f. stricta dupa schimb: s-au conectat cu laptopul la masina, au rulat niste teste in fiecare treapta de viteza, au reverificat nivelul de ulei, au strans totul la cuplu, au facut proba de drum etc. Personal mi-au lasat impresia ca au lucrat foarte corect si atent.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Daca ai cutie manuala iti intra 1,5l de ulei si daca intentionezi sa il schimbi regulat la 100000km poti pune orice ulei ce respecta norma 75W-80 parca. Il poti schimba usor chiar tu. Legat de uleiul de motor, avand si filtru de particule, pune 5w-30, unul de calitate. Shell, Mobil, Motul, Fuchs sunt f. ok. Sa respecte norma LL-04.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.