Jump to content

525D, 218CP din nov.2011 - Distributie


g_dumitras

Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

De putin timp sunt fericitul posesor al unui 525D, 218CP, 106.000km, fabricatie noiembrie 2011, o jucarie dotata cu cutie de viteze sport. Nu merg "la pas", dar nici nu trag de ea ca si "hotii de cai".

Masina arata si merge impecabil. Este cu mult mai mult decat puteam sa-mi inchipui. Cand imi aduc aminte ce masina am avut (de altfel nu de aruncat), acum mi se pare la fel ca si cum as fi pasit prima data pe Luna :).

Chestiunea este ca dupa achizitionare am aflat ca este modelul BMW la care se duce distributia. In acest moment nu se aude un zdranganit de lant sau ceva asemanator. Pare totul in regula.

Dupa ce am studiat pe net (poate nu suficient), nu-mi dau seama daca acest model are probleme de fabricatie si in acest moment sau la sfarsitul lui 2011 BMW a remediat problema.

Rog colegii cu mai multa experienta si informatii sa-mi de o mana de ajutor.

Multumesc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca citeasti cele 206 pagini de distributie, gata placerea de a avea BMW, nu mai ramane decat stresul.

Eu am la bord fix 220000km, vad ca rezista, nu m-am stresat sa ma duc la mecanici sa o asculte, eu unul nu aud nimic.

Asa ca bucurate de masina pe care ti-ai dorit-o.

Edited by lucianWRC
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parca nu m-as incumeta sa citesc chiar acum cele 206 de pagini, deoarece presimt ca daca le voi citi voi incepe:

"Sunt nefericitul posesor al unui 525D ..."

Prin urmare astept sa treaca putin timp, sa mai simt inca "mirosul" Sarbatorilor de iarna, iar apoi cu siguranta in prezenta unui pahar de vin, la timp de seara, ma voi intrista :(

Azi am condus vreo 150km si pare ok .... binenteles, pe viitor, n-o sa cer ajutorul Divinitatii ... sa nu mi se strice distributia :)))

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Si a mea are aprox 230000 si se aude fix la fel cum se auzea la 160000 cand am adus-o din germania...deci daca e sa se rupa se rupe oricum.

Cand am fost in service sa rezolv o problema la conductele de la freon era un x6 3.0d care la 90000km i s-a rupt lantul, a schimbat omu tot ce era de schimbat si la 175000 ce sa vezi, s-a rupt iar...deci se intampla si la case mai mari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca citeasti cele 206 pagini de distributie, gata placerea de a avea BMW, nu mai ramane decat stresul.

Eu am la bord fix 220000km, vad ca rezista, nu m-am stresat sa ma duc la mecanici sa o asculte, eu unul nu aud nimic.

Asa ca bucurate de masina pe care ti-ai dorit-o.

 

Eu la 112k km aveam deja o patina usor crapata deci nu e neaparat o regula ca distributia tine mult :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu la 112k km aveam deja o patina usor crapata deci nu e neaparat o regula ca distributia tine mult :rolleyes:

Corect ... nu spun ca al meu motor e pe viata, dar stau si ma intreb cati dintre posesorii de n47 au cunostinte despre problema distributiei?

Cred ca mai mult de 50% se urca linistiti la volan si pleaca cu zambetul pe buze fara a sta cateva secunde sa vada daca aud ceva dinspre motor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corect ... nu spun ca al meu motor e pe viata, dar stau si ma intreb cati dintre posesorii de n47 au cunostinte despre problema distributiei?

Cred ca mai mult de 50% se urca linistiti la volan si pleaca cu zambetul pe buze fara a sta cateva secunde sa vada daca aud ceva dinspre motor.

Are cineva o inregistrare cu sunetul distributiei defecte?

 

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

 

Am gasit pe you tube ... hmmmm

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dumitras sa ai noroc de masina,fara evenimente neplacute! daca tot ai aflat dupa achizitie de problema distributiei,ar trebui sa stii si de cea a turbinei mici.

Ai primit lovitura fatala ... deja ai doua mari probleme pe cap ... distributie si turbina. S-a dus naibi bucuria de a avea BMW, cine te-a pus sa-ti cumperi?

Cel mai bine, intra pe forum, ia-te cu mainile de cap si reproseaza-ti ca ti-ai luat BMW.

Eu iti doresc cat mai multi km fara probleme, iar ca sa scapi de stres intra aici ca sa vezi ce aberam.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dumitras sa ai noroc de masina,fara evenimente neplacute! daca tot ai aflat dupa achizitie de problema distributiei,ar trebui sa stii si de cea a turbinei mici.

Noroc sau nenoroc, inca nu stiu cum sa-l incadrez, dar cand am cumparat masina m-am interesat dupa VIN si am aflat ca s-au schimbat, atentie, ambele turbine in Belgia la 59.000km, pe garantie.

In acel moment am zis ca si la NASA a mai explodat cate o racheta __ :(((, prin urmare BMW-ul nu-i ferit nici el de ... diverse probleme :))).

Mi le-am asumat.

Dar acum imi vine sa zic, vorba unui amic: "aoleu maica" :(((

Daca stau sa fac o analiza a celor 2 probleme, turbina mica si distributia, banui ca turbina n-o fi un capat de tara, dar ce te faci domle" daca tu te dai cu masina si ti se duce distributia?

Asta cum o fi?

Intr-un limbaj mai neortodox: "naspa"?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am spus de turbina doar pe baza faptului ca au fost destule duse si aici pe forum,nu inseamna ca vei pati. Dupa parerea mea,distributia trebuie schimbata,sa stai linistit,fie ca ai sau nu sunet. Bafta!

Bun, o schimb, dar cand?

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea posesorilor de n47 nu intra pe forumuri si cred ca mai bine de ei, ca se bucura de masini in loc sa stea dupa drobul de sare sa nu pice.

Am de 2 ani si un Mercedes si zilele trecute ma intreaba o cunostinta " vai dar inainte sa il cumperi, nu stiai de problema cu vilbrochenul? Ca pica des la motoarele astea" :))) si ii zic ca n-am schimbat un bec la ea in 2 ani si ceva :)) La fel si la Audi unde completez juma de bidon de ulei intre schimburi, dar masina merge foarte bine blanita pe cat posibil.

Parerea mea, fara sa intru in polemici cu nimeni, ca mai bine mergi cu masina, vizitezi serviceul la revizii si nu ii cauti nod in papura. Te bucuri de ea si lasi schimbarea "preventiva" atata timp cat nu ai zgomote si ti-a verificat-o.

Zau asa, unii nu au timp de forumuri si cred ca merg fara greturi cu masinile lor.

Sa o stapanesti sanatos, la multi ani!

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.