Jump to content

Informatii achizitie E46 330XD


PurAlex

Recommended Posts

Buna seara,

 

Dupa cum scrie si in titlu doresc a imi achizitiona un E46 330XD .

Intrebarea mea este ( pentru cine a detinut acest motor pe masina ) : care sunt problemele uzuale ce le poate avea aceasta masina cu acest motor si xDrive . Adica pe scurt ce pica ce mai des la acest motor . Sunt interesat ca sa stiu la eventualele costuri in caz ca ma hotarasc sa achizitionez o asemenea masina .

 

Va multumesc si o seara buna in continuare .

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde daca vrei 330xd fl sau non facelift.

Pe facelift este m57d30tu care are 204 cai.

Pe nfl este m57d30 care are 184 de cai si cuplu simtitor mai mic.

Ambele sunt 6 in linie. Probleme in afara de cele cu galeria nu sunt deosebite. Conteaza f mult de cati km.are si starea masinii. Se gasesc greu e46 cu km putini si intretinute, avand in vedere va deja modelul e arhaic.

Bafta la cautat!

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde daca vrei 330xd fl sau non facelift.

Pe facelift este m57d30tu care are 204 cai.

Pe nfl este m57d30 care are 184 de cai si cuplu simtitor mai mic.

Ambele sunt 6 in linie. Probleme in afara de cele cu galeria nu sunt deosebite. Conteaza f mult de cati km.are si starea masinii. Se gasesc greu e46 cu km putini si intretinute, avand in vedere va deja modelul e arhaic.

Bafta la cautat!

 

 

 

ARHAIC!!! :frantics: :frantics: :frantics:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce fraier am fost .... eu credeam ca "X" si "X-drive" nu este acelasi lucru ,ca intre cele doua exista diferente :thumbsup: .Se pare ca m-am inselat ,masinile din 99 si chiar mai vechi, au xdrive !!!

 

Pai nu este, tractiunea integrala de pe modelele vechi avea distributia cuplului fixa, 38% fata si 62% spate, sau ceva de genul, la xdrive, in teorie, cuplul poate ajunge 100% fata sau spate.

Link to comment
Share on other sites

Xi de pe e46 are un diferential central si 2 diferentiale open pe punti. Practic redistribuie puterea numai intre rotile unei punti, iar intre punti ramane 62/38 permanent. Distributia se face cu ajutorul Dsc ului care monitorizeaza roata care are aderenta mica. Practic cu ajutorul sistemul de tractiune, cele doua diff'uri functioneaza ca un lsd.

X drive nu are diferential central, are in schimb un ambreiaj multidisc umed in cutia de transfer si variaza continuu transferul puterii catre punti si intre roti.

Mai exista si Dsp, care este practic denumirea pt torque vectoring-ul la Bmw. Este un diferential care variaza puterea la fiecare roata. Este optiune parca la x5 ai x6 m.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

confirm si eu ca sunt ceva probleme de fiabilitate la tractiunea 4x4 de pe e46.

stiu pe cineva care schimbase planetarele fata si stiu ca se plangea ca noi costa o enormitate iar in dezmembrari tot ff mult ptr ca stiau si dezmembratorii ca nu prea ai solutii si piesa noua e ff scumpa

 

totusi daca iti doresti neaparat nu vad un motiv sa te dea inapoi. doar sa ai grija sa o verifici fff bine. daca o pica o repari, banuiesc ca nu sunt o problema costurile de intretinere daca te indrepti spre asa cv

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pai nu este, tractiunea integrala de pe modelele vechi avea distributia cuplului fixa, 38% fata si 62% spate, sau ceva de genul, la xdrive, in teorie, cuplul poate ajunge 100% fata sau spate.

 

bineinteles ca nu este...afirmatia mea a fost pur retorica,.Stiam din start ca cel nfl de 184 de cai nu este xdrive,in 1999 nu exista xdrive ci doar 4x4

am citit acum mult timp si aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/47371-diferenta-intre-x-si-x-drive/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.